Przypomina niezapominajkę i zakwita już w kwietniu. Bylina idealna do cienia

Brunera (Brunnera), zwana również brunnerą, jest rośliną należącą do rodziny ogórecznikowatych. Występuje na terenie od wschodniej części obszaru śródziemnomorskiego, przez region Kaukazu, aż po zachodnią Syberię. W warunkach naturalnych rośnie przede wszystkim w miejscach skalistych i zacienionych. Można ją więc spotkać w lasach dębowych i iglastych. Jej nazwa upamiętnia szwajcarskiego botanika żyjącego w XIX wieku – Samuela Brunnera.
Czytaj też: Wysiej goździki już teraz. Kwitną do jesieni i urzekają zapachem
Brunera wielkolistna: Co to za bylina?
Jeden gatunek brunery – brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) – jest uprawiana jako roślina ozdobna. Jest ona wieloletnią byliną o kępiastym pokroju. Osiąga zazwyczaj od 40 do 60 cm wysokości. Do najpopularniejszych odmian brunery wielkolistnej należą m.in.: 'Jack Frost', 'Silver Wings', 'Variegata', 'Looking Glass', 'Hadspen Cream' i 'Alba'.
Brunera wielkolistna znajduje wiele zastosowań w ogrodzie. Może być sadzona w cieniu wysokich drzew i krzewów, wzdłuż oczek wodnych czy na cienistych rabatach. Doskonale sprawdzi się także jako roślina okrywowa czy posadzona w kompozycjach np. z paprociami lub roślinami cebulowymi.
Jak wygląda brunera wielkolistna?
Wyjątkową ozdobą brunery wielkolistnej są jej drobne, pojedyncze, pięciopłatkowe niebieskie kwiaty z białym środkiem, zebrane w baldachy. To dzięki nim jest ona rośliną miododajną, a więc przyciąga do ogrodu wiele owadów zapylających takich jak motyle i pszczoły. Wiele osób uważa, że brunera swoim wyglądem przypomina fiołki lub niezapominajki. Ze względu na podobieństwo do tych ostatnich bywa zresztą nazywana niezapominajką kaukaską. Kwitnie zazwyczaj od kwietnia do czerwca.
Brunera nie traci jednak swoich walorów dekoracyjnych nawet po przekwitnięciu, a to dzięki swoim ozdobnym, sercowatym liściom. Te mogą osiągnąć nawet do 15 cm długości. W niektórych odmianach mają srebrzysty lub nawet biały kolor, są ozdobione ciekawymi wzorami, a od spodu pokrywa je meszek.
Czytaj też: Ma efektowne liście i jest łatwa w uprawie. Poradzą sobie nawet początkujący
Brunera wielkolistna: Uprawa i pielęgnacja
Brunera wielkolistna najlepiej rośnie na stanowiskach zacienionych. Nadmiar słońca sprawia bowiem, że brzegi jej liści brązowieją. Podłoże, w którym rośnie, powinno być żyzne, próchnicze i dosyć wilgotne o lekko zasadowym odczynie. Roślina źle znosi zarówno zbyt suchą, jak i zbyt wilgotną glebę. W pierwszym przypadku jej liście zasychają, a w drugim – zaczynają gnić korzenie. W związku z tym wymaga, zwłaszcza w okresie suszy, regularnego i umiarkowanego podlewania. Aby zapobiegać wysuszaniu podłoża wokół niej, warto przeprowadzić ściółkowanie np. za pomocą kory.
Aby brunera regularnie rosła i obficie kwitła, warto w okresie kwitnienia zasilać ją nawozami organicznymi, w tym np. kompostem. Wystarczy jednak robić to średnio raz w miesiącu. Ponadto należy regularnie odchwaszczać teren, na którym rośnie. Zaleca się także ścinać przekwitłe pędy kwiatostanowe, co może przedłużyć kwitnienie rośliny.
Brunera jest odporna na choroby, a w jej liściach obecna jest substancja odstraszająca wiele szkodników. Jest również uznawana za roślinę mrozoodporną. Mimo tego niektórzy ogrodnicy zalecają na zimę jej okrycie za pomocą np. gałązek drzew iglastych lub pozostawienie na niej aż do wiosny zaschniętych jesienią liści. W trakcie chłodnych miesięcy stanowią one bowiem naturalną ochronę systemu korzeniowego przed mrozem.
Czytaj też: Werbena patagońska to nowy hit w polskich ogrodach. Łatwo się rozsiewa