Posadź w maju zamiast trawnika. Stworzy prawdziwy dywan z kwiatów

Macierzanka piaskowa (łac. Thymus serpyllum) należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Rośnie dziko w umiarkowanych i chłodnych strefach Europy, północnej Afryce, Azji oraz Ameryce Północnej. Uprawiana jest również jako roślina ozdobna. Jest byliną (rośliną wieloletnią) dorastającą do ok. 10-30 cm. Jej pędy płożą się lub lekko unoszą nad ziemią, są zdrewniałe u nasady, łatwo się ukorzeniają.
Macierzanka piaskowa. Co to za roślina?
Macierzanka piaskowa kwitnie od czerwca do sierpnia, w sprzyjających warunkach nawet do września. Ma fioletoworóżowe kwiaty, ale dostępne są też jej odmiany o kwiatach różowych, liliowych, a nawet białych. Liście macierzanki piaskowej są drobne, owalne lub lancetowate. Pozostają zielone przez cały rok.
Macierzanka piaskowa znana jest również jako cząberek, tymianek wąskolistny, dzięcielnica. Ma bardzo przyjemny i dosyć intensywny zapach, z lekko cytrynową nutą, najlepiej wyczuwalny jest po roztarciu liści. Wykorzystywana jest w ziołolecznictwie i kosmetologii, może być również stosowana jako przyprawa. Jest rośliną miododajną.
Jakie wymagania ma macierzanka piaskowa?
Macierzanka piaskowa jest rośliną dosyć łatwą w uprawie. Dobrze rośnie w glebach ubogich, lekkich, piaszczystych, o delikatnie kwaśnym odczynie. Gorzej rozwija się w miejscach, gdzie ziemia jest ciężka i gliniasta. Preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Nie wymaga regularnego nawożenia ani podlewania. Co kilka lat warto zasilić ją kompostem lub obornikiem.
Przycinanie macierzanki zwiększa kwitnienie
Macierzanka piaskowa może kwitnąć przez prawie całe lato. Jej kwitnienie będzie bardziej obfite, jeśli będziemy usuwać systematycznie przekwitnięte kwiatostany. Po przekwitnięciu należy ją przyciąć ścinając niezdrewniałe fragmenty pędów, pod kwiatostanami. Wiosną można wszystkie pędy macierzanki przyciąć o ok. jedną trzecią długości. Dzięki temu w sezonie powinna mieć więcej kwiatów.
Czytaj też: Rozsyp lub ułóż na działce. Koty prędko czmychną z ogrodu
Jak założyć trawnik z macierzanki piaskowej?
Macierzanka piaskowa to roślina okrywowa, która w okresie kwitnienia tworzy prawdziwy dywan z kwiatów, a po przekwitnięciu przez cały rok pozostaje zielona. Można więc posadzić ją zamiast trawnika, przynajmniej w niektórych punktach ogrodu. Sprawdzi się doskonale zwłaszcza w miejscach suchych i nasłonecznionych.
Jak zabrać się za zakładanie trawnika z macierzanki piaskowej? Zaczynamy od przygotowania podłoża – powinno być miękkie i przekopane, trzeba usunąć z niego pozostałości trawy, chwastów, korzeni. Macierzankę piaskową sadzimy w maju, najłatwiej rozmnaża się ją z sadzonki, ewentualnie przez podział kępy. Sadzimy ją co ok. 15–30 cm, następnie przez ok. 2-3 tygodnie można ją delikatnie podlewać, do momentu, aż sadzonki się ukorzenią. Na początku uprawy trzeba zadbać o to, żeby grządka nie zarosła chwastami. Po roku macierzanka powinna już rozrosnąć się na tyle, żeby zdominować inne rośliny – wtedy pielenie nie będzie konieczne. W sklepach ogrodniczych dostępne są także nasiona macierzanki. Można je wysiać już w kwietniu. Uprawa z nasion jest trudniejsza, wymaga więcej czasu.
Czytaj też: Wymieszaj z wodą 1:1 i spryskaj mech. Chwast zniknie z trawnika
Dlaczego macierzanka piaskowa sprawdzi się jako trawnik?
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których macierzanka piaskowa sprawdzi się jako trawnik:
- jest dosyć odporna na deptanie;
- nie wymaga koszenia ani nawożenia;
- jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak susza i duże nasłonecznienie;
- jest również rośliną mrozoodporną;
- dywan z macierzanki wygląda bardzo efektownie;
- nie wymaga koszenia ani nawożenia.
Czytaj też: Gdy zakwitnie, nie oderwiesz wzroku. Idealna w kompozycji z azaliami
- Tagi:
- trawnik
- macierzanka piaskowa