Masz dość tui? Pomysły na żywopłot liściasty. Cztery pewniaki i jedna nowość

Zimozielony żywopłot może pełnić wiele funkcji: osłaniać posesję, tłumić hałasy, pochłaniać zanieczyszczenia, zdobić, stanowić ważny element aranżacji całego ogrodu itd. Dlatego przed posadzeniem jakiejkolwiek rośliny warto zastanowić się, które z nich są dla nas najważniejsze i pod tym kątem szukać odpowiednich gatunków i odmian. Kolejnym czynnikiem, który często jest rozważany to tempo wzrostu. Są takie rośliny, które rosną szybciej. Inne wymagają więcej czasu. Co nie oznacza jeszcze, że jeśli zależy nam na w miarę szybkim rezultacie, musimy je od razu skreślać. Rozwiązaniem może być zakup większych sadzonek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzecią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, są nasze plany i możliwości związane z pielęgnacją żywopłotu. Istnieją rośliny, które świetnie znoszą przycinanie i formowanie. Dlatego jeśli w przyszłości chcemy, żeby nasz żywopłot cieszył oko ciekawą formą i precyzją cięcia, warto postawić właśnie na nie. Z drugiej strony może być tak, że dana roślina (np. ostrokrzew) musi być przycinana, bo inaczej się nie zagęści i posadzona jako żywopłot nie spełni swojej roli. O tym też warto wiedzieć przed zakupem.
Czwarty i chyba w gruncie rzeczy najważniejszy czynnik, jaki trzeba rozważyć przed wyborem zimozielonej rośliny liściastej na żywopłot, to dopasowanie jej do warunków panujących w miejscu, w którym chcemy ją posadzić (rodzaj gleby, poziom nasłonecznienia, czy jest to miejsce zaciszne, czy narażone na podmuchy wiatru itp.). Działają tu dokładnie te same reguły, co przy każdej innej uprawie.
Czytaj też: Te kody na opakowaniu oznaczają, że w produktach jest mąka z owadów
Rośliny zimozielone na żywopłot. Liściaste czy iglaste?
Wybierając roślinę zimozieloną na żywopłot należy oczywiście w pierwszej kolejności kierować się własnymi potrzebami i gustem. Iglaki są oczywistym wyborem. Wielu zapalonych ogrodników-amatorów uważa nawet, że zbyt oczywistym. A co z zimozielonymi roślinami liściastymi? Ich wielbiciele wymieniają kilka powodów, dla których warto się nimi zainteresować:
- istnieję odmiany, które są również odporne na mróz i zimno jak rośliny iglaste,
- mogą szybko rosnąć,
- ich bezapelacyjna przewaga nad roślinami iglastymi polega na tym, że o każdej porze roku mogą wyglądać inaczej.
Jeśli ktoś jest właśnie na etapie wybierania roślin na żywopłot lub rozważa ich zmianę, zachęcamy do zainspirowania się tym, jakie rośliny na żywopłoty i szpalery wybierają pasjonaci ogrodnictwa, ale też profesjonaliści. Nieocenionych źródłem jest oczywiście internet. Warto też podpatrywać, co przy płocie mają sąsiedzi oraz jakie rośliny można znaleźć w sklepach ogrodniczych (to dobre źródło zwłaszcza jeśli szukamy nowości).
Dobrym pomysłem może być wybranie się zimą do ogrodu botanicznego (część z nich jest otwarta cały sezon). Taka wizyta może być doskonałym źródłem wiedzy i inspiracji zarówno w kwestii tego, jakie rośliny będą dobrze wyglądać w ogrodzie zimą, jak również jak je aranżować. W ostatnich latach miejscem, w którym można znaleźć sporo ciekawych inspiracji ogrodniczych, stały się ulice niektórych polskich miast. Miejska zieleń potrafi być naprawdę imponująca, a jej wyborem i aranżacją zajmują się profesjonaliści. Jeśli się rozejrzymy, może się okazać, że pomysł na ciekawy żywopłot czy szpaler zieleni w ogrodzie znajdziemy wzdłuż ruchliwej trasy czy chodnika.
Czytaj też: Jakie warzywa można sadzić w styczniu? Te gatunki kiełkują już w zimie
Zimozielone rośliny liściaste na żywopłot. Cztery pewniaki i jedna nieoczywista propozycja
Czytaj też: Nowe zasady dopłat 2025. Najważniejsze zmiany, o których muszą wiedzieć rolnicy