Masz dość tui? Pomysły na żywopłot liściasty. Cztery pewniaki i jedna nowość
Zimozielony żywopłot może pełnić wiele funkcji: osłaniać posesję, tłumić hałasy, pochłaniać zanieczyszczenia, zdobić, stanowić ważny element aranżacji całego ogrodu itd. Dlatego przed posadzeniem jakiejkolwiek rośliny warto zastanowić się, które z nich są dla nas najważniejsze i pod tym kątem szukać odpowiednich gatunków i odmian. Kolejnym czynnikiem, który często jest rozważany to tempo wzrostu. Są takie rośliny, które rosną szybciej. Inne wymagają więcej czasu. Co nie oznacza jeszcze, że jeśli zależy nam na w miarę szybkim rezultacie, musimy je od razu skreślać. Rozwiązaniem może być zakup większych sadzonek.
Trzecią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, są nasze plany i możliwości związane z pielęgnacją żywopłotu. Istnieją rośliny, które świetnie znoszą przycinanie i formowanie. Dlatego jeśli w przyszłości chcemy, żeby nasz żywopłot cieszył oko ciekawą formą i precyzją cięcia, warto postawić właśnie na nie. Z drugiej strony może być tak, że dana roślina (np. ostrokrzew) musi być przycinana, bo inaczej się nie zagęści i posadzona jako żywopłot nie spełni swojej roli. O tym też warto wiedzieć przed zakupem.
Czwarty i chyba w gruncie rzeczy najważniejszy czynnik, jaki trzeba rozważyć przed wyborem zimozielonej rośliny liściastej na żywopłot, to dopasowanie jej do warunków panujących w miejscu, w którym chcemy ją posadzić (rodzaj gleby, poziom nasłonecznienia, czy jest to miejsce zaciszne, czy narażone na podmuchy wiatru itp.). Działają tu dokładnie te same reguły, co przy każdej innej uprawie.
Czytaj też: Te kody na opakowaniu oznaczają, że w produktach jest mąka z owadów
Rośliny zimozielone na żywopłot. Liściaste czy iglaste?
Wybierając roślinę zimozieloną na żywopłot należy oczywiście w pierwszej kolejności kierować się własnymi potrzebami i gustem. Iglaki są oczywistym wyborem. Wielu zapalonych ogrodników-amatorów uważa nawet, że zbyt oczywistym. A co z zimozielonymi roślinami liściastymi? Ich wielbiciele wymieniają kilka powodów, dla których warto się nimi zainteresować:
- istnieję odmiany, które są również odporne na mróz i zimno jak rośliny iglaste,
- mogą szybko rosnąć,
- ich bezapelacyjna przewaga nad roślinami iglastymi polega na tym, że o każdej porze roku mogą wyglądać inaczej.
Jeśli ktoś jest właśnie na etapie wybierania roślin na żywopłot lub rozważa ich zmianę, zachęcamy do zainspirowania się tym, jakie rośliny na żywopłoty i szpalery wybierają pasjonaci ogrodnictwa, ale też profesjonaliści. Nieocenionych źródłem jest oczywiście internet. Warto też podpatrywać, co przy płocie mają sąsiedzi oraz jakie rośliny można znaleźć w sklepach ogrodniczych (to dobre źródło zwłaszcza jeśli szukamy nowości).
Dobrym pomysłem może być wybranie się zimą do ogrodu botanicznego (część z nich jest otwarta cały sezon). Taka wizyta może być doskonałym źródłem wiedzy i inspiracji zarówno w kwestii tego, jakie rośliny będą dobrze wyglądać w ogrodzie zimą, jak również jak je aranżować. W ostatnich latach miejscem, w którym można znaleźć sporo ciekawych inspiracji ogrodniczych, stały się ulice niektórych polskich miast. Miejska zieleń potrafi być naprawdę imponująca, a jej wyborem i aranżacją zajmują się profesjonaliści. Jeśli się rozejrzymy, może się okazać, że pomysł na ciekawy żywopłot czy szpaler zieleni w ogrodzie znajdziemy wzdłuż ruchliwej trasy czy chodnika.
Czytaj też: Jakie warzywa można sadzić w styczniu? Te gatunki kiełkują już w zimie
Zimozielone rośliny liściaste na żywopłot. Cztery pewniaki i jedna nieoczywista propozycja
- Laurowiśnia, znana też jako laurośliwa wschodnia, wawrzynośliwa, śliwa wawrzynolistna. Ma eliptyczne, grube, skórzaste i całobrzegie liście, które pozostają ciemnozielone przez cały rok. Przypominają liście laurowe – stąd wzięła się jej polska nazwa. Może rosnąć na stanowiskach nasłonecznionych i cienistych, jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, lubi gleby z dużą zawartością wapnia. Ze względu na coraz łagodniejsze zimy jest coraz chętniej wybierana na żywopłot również w Polsce. W przypadku wystąpienia bardzo mroźnej zimy może się zdarzyć, że przemarznie, ale nie trzeba wtedy jej usuwać. Wystarczy przyciąć przy ziemi obumarłe pędy, a szybko wypuści nowe.
- Ligustr zimozielony (jajolistny) - szybko zagęszczający się i wytrzymały krzew liściasty, jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłot. Dobrze reaguje na przycinanie, co pozwala utrzymać pożądany kształt i gęstość. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, źle znosi suszę, zaleca się jego podlewanie. Dorasta do 2-4 metrów. Ma dosyć dobrze rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu nadaje się np. do umacniania skarp. Jest rośliną uniwersalną, pasującą do różnych aranżacji.
- Ostrokrzewy to krzewy wyróżniajace się błyszczącymi, kłującymi liściami. Cieszą oko również ich jagody pojawiające się wczesną zimą. Najpopularniejsze są odmiany o owocach czerwonych, ale mogą być też brązowe lub czarne. Istnieją też odmiany z białymi lub żółtymi jagodami. Aby stworzyć żywopłot z ostrokrzewu, trzeba go przycinać – brak regulacji gałęzi sprawi, że krzew będzie się rozrastał na boki i powstaną prześwity.
- Berberysy to krzewy uprawiane głównie ze względu na swoje piękne, kolorowe liście. Walory estetyczne mają też kwiaty i owoce. Berberysy posiadają ciernie, dzięki czemu mogą stanowić barierę przeciwko niechcianym gościom. Mnogość odmian i kolorów z pewnością zachęca do wybrania tej rośliny na żywopłot lub pojedynczy krzew. Jeśli chodzi o warunki – jest stosunkowo mało wymagający, ale nie poleca się sadzenia go bezpośrednio przy wodzie. Krzew ten ma niestety jedną, poważną wadę – jest rośliną żywicielską dla rdzy źdźbłowej – choroby zbóż i traw powodowanej przez grzyb puccinia graminis.
- Bambus to dość nieoczywisty pomysł na stworzenie zimozielonego żywopłotu. Polskie sklepy ogrodnicze coraz częściej posiadają jednak w sprzedaży odmiany bambusa odporne na mróz (np. bambus polski zimozielony). Pojawia się też coraz więcej pomysłów na to, jak zaaranżować żywopłot z bambusa. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkie tempo wzrostu. Czy roślina ta zyska w Polsce popularność? Póki co cały czas można uznać, że jest to nowość – podobnie jak dosyć świeżym pomysłem jest tworzenia szpalerów i żywopłotów z wysokich traw ozdobnych, które również dobrze wyglądają zimą.
Czytaj też: Nowe zasady dopłat 2025. Najważniejsze zmiany, o których muszą wiedzieć rolnicy