Mrozy na horyzoncie? Najnowsza prognoza pogody IMGW na styczeń 2025
Z zapowiedzi synoptyków wynika, że do końca tego tygodnia na przeważającym obszarze kraju panować będzie termiczna zima, co oznacza, że średnia temperatura powietrza będzie mniejsza od zera.
W nocy z piątku na sobotę (z 3 na 4 stycznia) spodziewane są przelotne opady śniegu, a pokrywa śnieżna może wzrosnąć o ok. 5 cm. Temperatura minimalna od -6 do -2 st. C. Tradycyjnie najcieplej będzie nad morzem (około zera). W rejonach podgórskich termometry mogą pokazać ok. -10 stopni na minusie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h. Nad morzem wiatr silny, w porywach do 85 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, ale będą słaby. W Karpatach około 90 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Czytaj także: Jak i czym dokarmiać ptaki i zwierzęta leśne w zimie?
Wg prognoz IMGW w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami możliwe opady śniegu, z zachodu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Synoptycy ostrzegają, że będzie ślisko i może pojawić się gołoledź. Temperatura minimalna od -8 st. na południu, około -4 st. C w centrum i na zachodzie, do -1 st. C na północy.
W górach od -15 st. C do -9 st. C. Temperatura maksymalna od -2 st. C do 1 st. C. Wyjątkiem będą Bieszczady, gdzie nawet w najcieplejszych momentach temperatura nie przekroczy -4 st. C. Wiatr trochę osłabnie, w porywach osiągnie do 65 km/h. Nadal może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Długoterminowa prognoza IMGW. Jakie będą temperatury?
W długoterminowych prognozach numerycznych IMGW na styczeń i początek lutego nie widać większych mrozów. Temperatury maksymalne będą oscylowały w granicach od 0 do 3-4 stopni na plusie. Temperatury minimalne, w najchłodniejszych momentach doby, wyniosą od 0-1 stopnia nad morzem do -4 st. C w pozostałych częściach kraju. W rejonach górskich – od -4 do -7 st. C.
Modele numeryczne pokazują, że w całym kraju najchłodniej będzie w drugim tygodniu stycznia (13-19 stycznia). We wschodniej połowie kraju temperatury mogą wtedy przez całą dobę utrzymywać się poniżej zera. Jeśli chodzi o opady, najbardziej obfitujący pod tym względem będzie pierwszy tydzień stycznia (6-12 stycznia). Najmocniej padać będzie w południowej części Polski i na krańcach północno-wschodnich.
Czytaj też: Emerytura honorowa z KRUS. Kluczowe zmiany od 1 stycznia 2025