Podsyp tym lawendę w maju. Krzaczek ładnie się zagęści i bujnie zakwitnie

Lawenda jest rośliną z rodziny jasnotowatych. W naturalnych warunkach rośnie przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego. Jest jednak uprawiana w wielu innych regionach, w tym w Polsce. W naszym kraju najpopularniejszą odmianą lawendy jest lawenda wąskolistna – roślina wieloletnia odporna na niskie temperatury. Lawendę można uprawiać w ogrodach, na balkonach i tarasach. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Czytaj też: Pachnące pompony przyciągną motyle. Już wkrótce można sadzić ją do gruntu
Lawenda: Uprawa i pielęgnacja
Lawenda w swoim naturalnym środowisku rośnie w miejscach słonecznych i suchych. Takie warunki preferuje też w uprawie. W związku z tym powinno się sadzić ją na stanowiskach ciepłych i słonecznych w dobrze przepuszczalnej, lekkiej glebie bogatej w wapń. Ziemię warto przed posadzeniem lawendy odpowiednio zdrenować przy pomocy keramzytu, drobnych kamieni lub kawałków potłuczonych glinianych doniczek.
Lawendy nie powinno się sadzić w cieniu, a także w ciężkiej, gliniastej i mokrej ziemi. W takich warunkach roślina nie tylko nie będzie kwitła, ale także szybko zmarnieje, a nawet obumrze.
Lawenda nie lubi zbyt wilgotnego, a tym bardziej mokrego podłoża. W związku z tym powinno się ją podlewać umiarkowanie, a wodę wlewać bezpośrednio na korzenie.
Czytaj też: Kolorowe „pokrzywki” ożywią każdy ogród. Uprawiały je już nasze babcie
Jak pielęgnować lawendę w maju? Warto pamiętać o nawożeniu
Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie lawendy jest jej przycinanie, które zaleca się wykonywać dwa razy w trakcie sezonu. Po raz pierwszy należy przyciąć lawendę wczesną wiosną, natomiast drugi raz – po zakończeniu kwitnienia, a więc zazwyczaj na przełomie lata i jesieni. Zabiegi te pomogą zachować zwarty pokrój lawendy i zapewnią jej obfite kwitnienie.
Aby lawenda pięknie i bujnie kwitła, musi być zasilana w składniki odżywcze. Te dostępne są w formie gotowych preparatów, które można kupić w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Na szczęście okazuje się, że nawóz do lawendy można przygotować samodzielnie w domu przy użyciu np. kuchennych odpadków. Środek taki jest skuteczny i ekologiczny, a do tego całkowicie darmowy.
Nawóz ze skorupek jaj pomoże zadbać o lawendę w maju
Wielu ogrodników zaleca nawożenie lawendy w maju domowym preparatem ze skorupek jaj. Aby go przygotować, należy najpierw dobrze wysuszyć skorupki jaj. Następnie trzeba je dokładnie rozdrobnić. W tym celu można użyć np. moździerza lub młynka do kawy. Powstałym w ten sposób proszkiem wystarczy podsypać ziemię wokół lawendy. Nawóz można też wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.
Nawóz ze skorupek jaj do lawendy jest bogaty w przede wszystkim w wapń, ale także w żelazo, cynk, magnez, fosfor, potas czy miedź. W naturalny sposób wzmacnia więc roślinę, wspomaga jej wzrost i kwitnienie, a także chroni ją przed wieloma chorobami. Ponadto pomaga utrzymać optymalne dla rośliny pH gleby, która nie dzięki niemu nie jest zbyt kwaśna. Nawóz ze skorupek jaj można stosować w przypadku lawendy przez cały okres wegetacyjny, a nawożenie można powtarzać co miesiąc.
Czytaj też: Imponujące pnącze o bujnych kwiatach. Może zdobić ogród przez kilkadziesiąt lat
Napar z pokrzywy lub skrzypu polnego pomoże pielęgnować lawendę w maju
Aby zadbać o lawendę w maju, można zastosować też płynny, domowy nawóz. Szczególnie polecany jest ten z pokrzywy lub skrzypu polnego. W celu jego przygotowania należy świeże lub suszone rośliny zalać wodą i odstawić na kilka dni. Kiedy napar odpowiednio sfermentuje, trzeba go odcedzić, a następnie wymieszać z wodą w proporcji 1:10. Naparem z pokrzywy lub skrzypu polnego można podlewać lawendę raz na kilka tygodni.
Czytaj też: Idealne dla początkujących ogrodników. Będą zdobić ogród przez cały rok
Inne domowe nawozy do lawendy: Popiół drzewny i drożdże
Inny naturalny nawóz do lawendy stanowić może popiół drzewny. Jest on źródłem m.in. potasu i wapnia, dzięki czemu wspomaga kwitnienie. Aby skorzystać z jego dobrodziejstw, wystarczy niewielką jego ilość rozsypać wokół lawendy, a następnie delikatnie wymieszać z ziemią.
Nawóz do lawendy można przygotować również przy użyciu drożdży. W tym celu należy w 5 l ciepłej wody rozpuścić 50 g świeżych drożdży, całość dobrze wymieszać i odstawić przynajmniej na godzinę. Po tym czasie roztwór trzeba jeszcze rozcieńczyć z wodą (1 szklanka nawozu na 10 l wody).