Podsyp tym hibiskusa. Wielkie i kolorowe kwiaty będą cieszyć aż do jesieni

Roślina jest wieloletnią byliną. Określenie „hibiskus bagienny” wzięło się z tego, że w naturalnych warunkach kwiat rośnie na terenach podmokłych. Wyróżnia się luźnym pokrojem i dużymi kwiatami. Niektóre z nich osiągają nawet 30 cm średnicy. Są przy tym intensywnie wybarwione. Ta odmiana hibiskusa kwitnie od lipca do września.
Czytaj też: Nadciąga załamanie pogody. Jak długo potrwa atak zimy? Gdzie będzie najgorzej?
Jakie warunki trzeba zapewnić hibiskusowi, aby zdrowo rósł?
Hibiskusy bagienne należy sadzić wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków. Idealnie, gdyby gleba zdążyła się nagrzać do około 15 stopni Celsjusza. W praktyce im wcześniej go posadzimy, tym szybciej rozbuduje system korzeniowy i lepiej zniesie zimowe warunki. Alternatywnie, możemy posadzić rośliny również na początku lata. Zanim przystąpimy do prac, należy wybrać miejsce. Jakie warunki należy zapewnić hibiskusowi?
-
Hibiskus bylinowy preferuje słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. Opcjonalnie można posadzić go też w półcieniu.
-
Roślina najlepiej rośnie na dobrze przepuszczalnym, żyznym i próchniczym podłożu. Gleba powinna mieć obojętne lub lekko kwaśne pH. Ważne, aby utrzymywała wilgoć.
-
Hibiskus potrzebuje stale lekko wilgotnej gleby, dlatego konieczne jest regularne podlewanie.
Roślina nie będzie dobrze rosnąć w miejscu, gdzie jest stale zacieniona. Poza tym nie służy jej sucha i piaszczysta gleba oraz zimne i wietrzne stanowisko.
Sadzenie hibiskusa bylinowego. Co warto wiedzieć?
Gdy wybierzemy już miejsce, należy odpowiednio przygotować podłoże. Trzeba pozbyć się wszystkich chwastów i zalegających korzeni. Ziemię warto też przekopać szpadlem. Dołek pod sadzonki powinien być dwa razy szerszy niż donica, w której obecnie znajduje się hibiskus. Na dno można wsypać warstwę kompostu lub ziemi ogrodowej. Sadzonkę umieszczamy w dołku i obsypujemy do połowy ziemią. Następnie obficie podlewamy i dosypujemy resztę ziemi. Podłoże należy lekko ubić. Jeśli mamy zamiar posadzić więcej sadzonek, należy zachować między nimi około 1 m odstępu. Pamiętajmy, że z czasem rośliny mocno się rozrosną.
Ze względu na to, że hibiskus bylinowy wymaga wilgotnego podłoża, w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się ściółkowanie. Do tego celu można wykorzystać np. skoszoną trawę i wyłożyć ją wokół krzewów. W trakcie rozkładu będzie ona stopniowo uwalniać składniki odżywcze do podłoża, co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na kwitnienie.
Czytaj też: Jakie odmiany borówki amerykańskiej sadzić, by zebrać obfite plony? 10 propozycji
Jak dbać o hibiskusa bylinowego?
Hibiskus bylinowy rośnie stosunkowo szybko i w związku z tym wymaga nawożenia w okresie wegetacji. Jeśli podczas sadzenia nie wysypaliśmy kompostu na dno dołka, warto zasilić rośliny tym nawozem, gdy już znajdą się w gruncie. W późniejszym czasie hibiskusy najlepiej zasilać nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi fosfor i potas. Fosforu nie może być jednak zbyt dużo, ponieważ może on spowalniać wzrost i powodować gubienie pąków. Ostatnie nawożenie powinno odbyć się w sierpniu. Wiosna to też dobry moment, aby delikatnie przyciąć hibiskusa. Dzięki temu zabiegowi roślina lepiej się rozkrzewi.
W codziennej pielęgnacji bardzo ważne jest regularne podlewanie. Jest to szczególnie istotne w okresie wzrostu i kwitnienia. Nie należy czekać, aż podłoże zacznie wysychać, ponieważ roślina może zareagować na brak wody zrzucaniem pąków kwiatowych. To zjawisko występuje również wtedy, gdy hibiskus rośnie w zbyt jałowej ziemi. Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem. Idealnie sprawdzi się odstana woda lub deszczówka. Ważne, aby w trakcie podlewania kierować strumień w stronę korzeni, unikając moczenia kwiatów i liści. W trakcie kwitnienia należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty.
Hibiskus bylinowy pięknie prezentuje się zarówno, gdy posadzimy go grupach, jak i jako soliter. Rośliny nadają się też do obsadzania brzegów zbiorników wodnych. W podstawy hibiskusów można posadzić niskie gatunki osłabiające. Dzięki temu całość będzie się lepiej prezentować, ponieważ dolne pędy często tracą liście.
Czytaj też: Werbena patagońska to nowy hit w polskich ogrodach. Łatwo się rozsiewa