Podlej tym paprotkę, a szybko zauważysz zmianę. Odzyska kolor i ładnie się zagęści

Paprotka należy do roślin, które warto mieć w domu. Ma wiele zalet, które pozytywnie działają na nasze samopoczucie. Przede wszystkim ma właściwości oczyszczające powietrze z toksyn, a jej intensywnie zielony kolor uspokaja i łagodzi stres. Co zrobić, gdy paprotka marnieje w oczach?
Czytaj też: Dyptam zachwyca wyglądem, ale może być toksyczny. Masz go w ogrodzie?
Jakich warunków wymaga paprotka?
Paprotka może słabo rosnąć z różnych powodów. Ważne jest zarówno miejsce, w którym ją ustawimy, odpowiednie podłoże, sposób jej podlewania, jak i właściwa pielęgnacja i nawożenie. Jak zadbać o komfortowe warunki dla paproci?
- Odpowiednie stanowisko - paproć najlepiej czuje się w półcieniu. Wybierając stanowisko dla paproci, trzeba pamiętać o tym, że narażenie jej na intensywne promienie słoneczne będzie jej szkodzić. Nie powinna także znajdować się bezpośrednio przy kaloryferze ani stać w przeciągu. Suche powietrze i zbyt słoneczne stanowisko może sprawić, że liście będą brązowieć i wysychać. Nie sprzyja jej także, gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciemno.
- Umiarkowane podlewanie - ziemia, w której rośnie paproć, powinna być stale lekko wilgotna, ale nie można podlewać jej zbyt obficie. Przelanie i zastój wody w doniczce grozi gniciem korzeni. Z tego powodu liście paproci mogą żółknąć, a roślina będzie więdła. Najlepiej, by na dnie donicy znajdowała się warstwa drenażu. Paproci zwykle wystarczy podlewanie raz w tygodniu. Co jakiś czas można zraszać jej liście.
- Właściwe podłoże - przy sadzeniu lub przesadzaniu paproci warto wziąć pod uwagę, że paproć preferuje glebę o odczynie lekko kwaśnym. Ziemia powinna być przepuszczalna, a także próchnicza.
Czym nawozić paprotkę? Zastosuj naturalne, domowe odżywki
Wiosna i lato to okres intensywnego wzrostu paproci. Od marca do lipca wymaga ona częstego nawożenia. Od sierpnia do października powinniśmy nadal dostarczać jej składników odżywczych, ale już nieco rzadziej. Natomiast w okresie spoczynku - jesienią i zimą - nie należy stosować nawozów. Aby poprawić kondycję paprotki, można użyć specjalnie przeznaczonych do niej preparatów, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych, ale świetnie sprawdzą się także domowe odżywki ze składników, które każdy ma w domu. Do wyboru mamy kilka sposobów.
- nawóz z herbaty – domowa odżywka z herbaty to dobry nawóz dla roślin, które preferują lekko kwaśne podłoże, takich jak paproć. Teina nieco zakwasi glebę i ograniczy rozwój bakterii. Dzięki temu paprotka wzmocni się i będzie mogła zdrowo się rozwijać. Aby przygotować taką odżywkę, wystarczy zaparzyć niezbyt mocną herbatę i po wystudzeniu podlać nią paproć. Można również wykorzystać fusy po herbacie lub kawie i lekko zmieszać je z wierzchnią warstwą ziemi.
- odżywka z mleka i wody – w przypadku paprotki dobrze sprawdzi się także nawóz z mleka i wody. Mleko zawiera cenne składniki odżywcze, m.in. wapń. Zawarte w nim witaminy i minerały pomogą roślinie odzyskać kolor i wzmocnią liście. Odżywka ma też właściwości antybakteryjne i działa przeciwgrzybiczo. Mleko należy rozcieńczyć w wodzie w proporcji mniej więcej 1 do 10, na pół litra wody wystarczy około 50 ml mleka. Taki preparat można stosować raz na miesiąc.
- odżywka ze skórki banana - do paproci możemy również zastosować odżywkę ze skórki banana, która dostarczy roślinie potasu. Skórkę z banana należy pokroić na mniejsze części, włożyć do litrowego słoika i zalać przegotowaną wodą. Po dwóch dniach można podlać roślinę gotową odżywką.
- odżywka cukrowa – cukier często wykorzystywany je do przedłużenia trwałości kwiatów ciętych. Można go wykorzystać również w przypadku roślin doniczkowych. Zawarta w nim sacharoza poprawi strukturę gleby, wspierając jej aktywność mikrobiologiczną. Dzięki temu wzmocni osłabioną roślinę. Odżywkę na bazie cukru trzeba jednak stosować z umiarem, ponieważ zbyt duża jej ilość może spowodować rozwój grzybów i przyciągać owady. Aby przygotować wodny roztwór, należy rozpuścić jedną płaską łyżkę cukru w 500 ml wody. Taki preparat należy stosować nie częściej niż raz w miesiącu
Czytaj też: Przekroczona kwota renty wdowiej? KRUS: Te świadczenia ulegną obniżeniu