Pod znakiem dyni i kapusty. Deptali kapustę, gotowały zupę
Dynia i kapusta były tematami spotkania członków Koła Gospodyń Wiejskich „Fajne Babki” z Zawad (gm. Rawicz). Do współpracy zaprosiły starostę Adama Sperzyńskiego i dziennikarkę „Wieści Rolniczych” Honoratę Dmyterko, prowadzącą od lat kulinarnego bloga.
Hity jesiennych stołów
Zarówno dynia, jak i kapusta są hitami jesiennych stołów. List dań, do których można je wykorzystać, jest nieskończona.
- Dynia jest zdrowa i tania, a przede wszystkim smaczna, choć może się wydawać, że jest dość mdła. Wystarczy jednak odrobina fantazji, przypraw i można ją przygotować na wiele sposobów. Na słodko i na pikantnie, do sałatki, gulaszu, zupy, sernika, deserów czy słoika – mówiła Honorata Dmyterko
Honorata Dmyterko, prowadząca Hotblg-a, która zdradziła „Fajnym Babkom” z Zawad przepisy na ciekawe potrawy z dynią w roli głównej. Wspólnie ugotowały zupę-krem, upiekły dyniowe bułeczki i przyrządziły jesienny dżem do słoiczków. W ciągu dwóch godzin przerobiły kilka dorodnych okazów, które przyjechały od okolicznych rolników z Ugody i Sikorzyna. By przekonać panie do zalet tego warzywa, Honorata Dmyterko poczęstowała je też przepysznym ciastem z nadzieniem dyniowo-pomarańczowyn, które przygotowała specjalnie na tę okazję.
Czujne oko gospodyń
W tym samym czasie, kiedy w kuchni królowała dynia, część pań i panów z „Fajnych Babek” kisiło kapustę pochodzącą z rodzinnej uprawy w Zawadach - zaledwie… 100 kg. Kapusta została poszatkowana na dużej, drewnianej tarze i umieszczona w beczkach. Jej poszczególne warstwy były przesypywane solą kamienną i potartą marchewką. Następnie ją ubijano i... udeptywano.
- Do pracy zaprosiłyśmy starostę Adama Sperzyńskiego, który ubijał kapustę w kamiennym garnku. Z kolei Kewin Maćkowiak, przedstawiciel pokolenia młodych Hazaków - wyposażony w specjalne „foliowe obuwie” kapustę udeptywał - relacjonuje Karolina Maćkowiak, szefowa „Fajnych Babek”.
Wszystko odbywało się pod czujnym okiem najbardziej doświadczonych w tym zakresie gospodyń.
- Robotę wykonano dobrze, bo kapusta wypuściła odpowiednią ilość wody i - jeśli trochę „poleżakuje” - na pewno będzie dobra. Kapustę można robić z marchewką lub bez, można też dodać kminku. My jednak będziemy mieć tradycyjną - z dodatkiem hazackiej marchwi - podkreślały „Fajne Babki”.
Stare, hazackie tradycje
Impreza odbyła się w ramach cyklu wydarzeń, których celem jest kultywowanie starych hazackich tradycji. Do tej pory „Fajne Babki” zorganizowały, m.in. „Darcie pierza jak za dawnych lat” – kiedy kobiety darły pierze, mężczyźni grali w karty.
- Tagi:
- kapusta
- kiszenie kapusty
- dynia