Piękniejsza od róży? Ten krzew będzie zdobić ogród przez dekady

Kamelia to gatunek ozdobnego krzewu. Rozpoczyna kwitnienie na przełomie zimy i wczesnej wiosny, gdy większość roślin jest jeszcze w stanie uśpienia. Kamelia japońska jest gatunkiem egzotycznym, zimozielonym. Należy do rodziny herbatowatych i pochodzi z południowo–wschodniej Azji. W polskich warunkach kamelia jest uprawiana głównie jako roślina doniczkowa. Jeśli jednak zdecydujemy się na odmianę, która stosunkowo dobrze znosi niskie temperatury, można również posadzić ją w gruncie. Polecane odmiany to kamelia Black Lace z czerwonymi kwiatami, Elegans o różowych kwiatach oraz Bonomiana w biało–różowym kolorze.
Czytaj też: Chcesz pozbyć się mrówek z ogrodu? Rozsyp to wokół mrowiska
Co warto wiedzieć o kamelii japońskiej?
Kamelia japońska jest wyjątkowo długowieczną rośliną. W odpowiednich, stabilnych warunkach może żyć nawet 100 lat. Trzeba jednak przygotować się na to, że krzew rozwija się stosunkowo wolno. W tym czasie buduje silny system korzeniowy, dzięki czemu staje się coraz bardziej odporny na zmiany wilgoci i temperatury.
W naszych warunkach roślina może osiągnąć wysokość do 2 m. Należy przy tym dodać, że ma mocno rozgałęziony pokrój. Jej głównym atutem są sporej wielkości kwiaty (średnica od 3 do 12 cm). Mogą być one pełne lub półpełne. Występują w białym, różowym lub czerwonym kolorze. Można także spotkać odmiany wielokolorowe. Kwiaty utrzymują się przez całą wiosnę i przypominają swoim wyglądem róże lub piwonie, z tym że nie pachną. Bardzo ładnie prezentują się też zimozielone, skórzaste liście. Cykl życiowy kamelii obejmuje okres intensywnego wzrostu, kwitnienia oraz spoczynku.
Co zrobić, by kamelia kwitła przez długie lata?
Jeśli zamierzamy posadzić kamelię w gruncie, należy wybrać ciepłe stanowisko, które jest lekko zacienione (np. wschodnia lub północna ekspozycja). Roślina nie lubi intensywnego, bezpośredniego słońca. Stanowisko powinno być również osłonięte od wiatru – bardzo dobrze sprawdzi się sąsiedztwo wysokich drzew, żywopłotu lub po prostu ogrodzenia. Jeśli chodzi o podłoże, najlepiej sprawdzi się lekka, próchnicza i dobrze przepuszczalna gleba. Odczyn powinien być kwaśny (pH 5,5–6,5). Można wykorzystać gotowe podłoże do azalii i rododendronów.
Podczas sadzenia kluczową kwestią jest pozostawienie wierzchołka bryły korzeniowej nieco wyżej niż poziom gruntu (około 2 cm wyżej). Jeśli dołek będzie zbyt głęboki i bryła zostanie całkiem przykryta ziemią, będzie to miało negatywny wpływ na wzrost rośliny i może spowodować, że kamelia w ogóle nie zakwitnie.
Osoby, które uprawiają kamelię japońską w warunkach domowych, również powinny zapewnić jej ciepłe stanowisko z rozproszonym światłem słonecznym. Najlepiej sprawdzi się parapet od strony północnej lub wschodniej. Konieczne jest też zadbanie o wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza w okresie, gdy kamelia kwitnie. Należy zatem zraszać liście. Optymalna temperatura w warunkach domowych w okresie kwitnienia to 10–16 stopni, zaś po kwitnieniu 18–22 stopnie Celsjusza.
Czytaj też: Pachnące pompony przyciągną motyle. Już wkrótce można sadzić ją do gruntu
Podlewanie i nawożenia kamelii japońskiej – o czym trzeba pamiętać?
Jeśli chodzi o podlewanie, ilość wody należy dopasować do fazy rozwoju rośliny. Młode krzewy, które rosną w gruncie, powinno się podlewać dwa razy w tygodniu miękką, odstaną wodą. Z biegiem czasu, gdy kamelia będzie rosnąć i rozwijać system korzeniowy, nawadnianie można powtarzać co 7–10 dni. W praktyce gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna. W zimie podlewanie należy mocno ograniczyć. Rośliny doniczkowe nawadniamy w momencie, gdy wierzchnia warstwa jest już sucha.
Kolejną istotną kwestią mającą wpływ na kwitnienie, jest nawożenie. Najlepiej sprawdzają się preparaty do roślin kwasolubnych w formie granulatu o spowolnionym działaniu. Należy stosować małe dawki nawozu, ponieważ korzenie kamelii są dość delikatne. Nawożenie przeprowadzamy trzy razy w roku – w marcu, maju i na początku lipca.
Czytaj też: Podsyp tym lawendę w maju. Krzaczek ładnie się zagęści i bujnie zakwitnie
Jakie zabiegi pielęgnacyjne warto jeszcze wykonać?
Co kilka lat zaleca się wykonanie cięcia odmładzającego. Najlepiej przeprowadzić zabieg już po okresie kwitnienia. Wystarczy wyciąć sekatorem krzyżujące się pędy oraz skrócić młode aż do zdrewniałych części.
Szczególną uwagę należy poświęcić kamelii, która rośnie w gruncie. W okresie zimowym roślinie grozi szok termiczny. Z tego względu dla bezpieczeństwa zaleca się ściółkowanie korą oraz okrycie kamelii agrowłókniną lub osłoną ze słomy. Kamelie uprawiane w donicach na balkonie lub tarasie, trzeba przenieść późną jesienią do pomieszczenia, w którym panuje niższa temperatura (około 10 stopni Celsjusza). W cieplejszych warunkach roślina może nie wytworzyć pąków kwiatowych.
Jeśli chodzi o przesadzanie, w przypadku młodych kamelii wykonuje się je co 2–3 lata, zaś w przypadku starszych co 3–4 lata. Zabieg najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, uważając na korzenie. Pamiętajmy, aby nie posadzić rośliny zbyt głęboko.
Czytaj też: Zakaz spalania drewna dla gospodarstw domowych? Jest specjalny komunikat