Piękne krzewy na taras lub balkon. Najlepsze propozycje do słońca i do cienia

Uprawa bylin w pojemnikach ma wiele zalet. Przede wszystkim nie są one narażone na atak nornic, jeśli te lubią odwiedzać nasz ogród. W donicach można też z powodzeniem uprawiać egzotyczne byliny, które w okresie zimowym należy przenieść do pomieszczenia. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie również wtedy, gdy w naszym ogrodzie panują dość trudne warunki glebowe. Poza tym pojemniki same w sobie stanowią dekorację, dzięki czemu na pewno poprawią wygląd tarasu lub balkonu.
Czytaj też: Storczyk nie kwitnie? Spróbuj tej naturalnej odżywki, a obsypie się kwiatami
Dlaczego warto posadzić na balkonie byliny wieloletnie?
Byliny wieloletnie stanowią znakomitą alternatywę dla jednorocznych kwiatów, które po sezonie trzeba po prostu wyrzucić. Jeśli zapewnimy roślinom odpowiednie warunki i wystarczająco duży pojemnik, będą pięknie rosły przez kolejne lata. Wiele gatunków bylin szybko się rozrasta, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na efekty. Zanim jednak wybierzemy konkretny gatunek, należy zastanowić się, jakie warunki panują na naszym balkonie lub tarasie. Głównym kryterium wyboru powinno być nasłonecznienie.
Jeśli balkon lub taras znajduje się od strony południowej, należy wybrać rośliny, które lubią jasne i ciepłe stanowiska oraz są stosunkowo odporne na suszę. Przykładowo, mogą to być gatunki o pochodzeniu śródziemnomorskim. Na zacienionych lub częściowo zacienionych balkonach sprawdzają się z kolei rośliny o pochodzeniu południowoamerykańskim. Oprócz gatunków ozdobnych w pojemnikach można też z powodzeniem uprawiać bylinowe zioła, np. miętę lub tymianek, które będzie można na co dzień wykorzystać w kuchni. Wybierając okazy, pamiętajmy o tym, aby zapewnić im większą donicę. Wieloletnie byliny potrzebują sporo przestrzeni do rozwoju, ponieważ mają mocno rozbudowany system korzeniowy.
Byliny na słoneczny balkon
Jeśli balkon jest mocno nasłoneczniony (znajduje się od strony południowej lub południowo-zachodniej), bardzo dobrze sprawdzi się pięknie pachnąca lawenda wąskolistna. Jest to jeden z gatunków śródziemnomorskich. Bylina dorasta do około 50 cm, tworząc zwarte kępy. Lawenda kwitnie w lipcu i sierpniu na fioletowo, biało lub purpurowo (w zależności od odmiany). Roślina jest stosunkowo łatwa w uprawie. Oprócz słonecznego stanowiska wymaga przepuszczalnej gleby, najlepiej z dużą ilością wapnia (zalecane pH 6,0-8,0). Lawenda wąskolistna dobrze znosi mrozy, jednak w przypadku naprawdę niskich temperatur konieczne może być jej okrycie. Jeśli chodzi o podlewanie, należy być bardzo ostrożnym i nie dopuścić do zalania korzeni. Pojemniki, w których będziemy uprawiać lawendę, muszą mieć duże otwory w dnie i warstwę drenażu. Pamiętajmy, że lawenda znacznie lepiej znosi suszę niż zalanie.
Kolejnym przykładem byliny, którą można z powodzeniem posadzić na balkonie od strony południowej, są rudbekie. Ich naturalnym środowiskiem jest Meksyk oraz Ameryka Północna. Należą one do rodziny astrowatych i są cenione za swoje walory dekoracyjne. Rudbekie dorastają do 60 cm wysokości i kwitną od lipca aż do października. Mają piękne żółte kwiaty z ciemnym środkiem. Ta bylina nie ma dużych wymagań glebowych. W praktyce powinna poradzić sobie na każdym podłożu, jednak będzie idealnie, jeśli zapewnimy jej lekką, przepuszczalną, wilgotną i żyzną glebę. W pojemniku koniecznie musi pojawić się warstwa drenażu. Rudbekie są odporne na mrozy i nie wymagają okrywania.
Czytaj też: Pesto czy kiszony? Jak jeść czosnek niedźwiedzi, by nie stracić jego właściwości
Jakie rośliny posadzić na zacienionym balkonie?
Jeśli na balkon lub taras nie dociera zbyt wiele światła, nie oznacza to, że musimy zrezygnować z ozdobnych bylin. W takich warunkach bardzo dobrze poradzi sobie np. ciemiernik. Jest to roślina, która może jako pierwsza ozdobić okolice naszego domu, ponieważ kwitnie od lutego do maja. W Polsce największą popularnością cieszy się ciemiernik biały, który bywa też nazywany Różą Bożego Narodzenia. Roślina najlepiej czuje się na stanowisku cienistym lub półcienistym, osłoniętym od wiatru. Bardzo ważne jest to, aby gleba wokół ciemiernika była stale wilgotna. Podłoże powinno być też przepuszczalne i żyzne, z dużą zawartością wapnia. Ciemiernik dorasta do około 20-40 cm. Ma delikatne białe kwiaty z żółtym środkiem i ciemnozielone liście.
Kolejną propozycją jest bardzo spektakularna tawułka Arendsa. Ta bylina dorasta do 50-110 cm i wyróżnia się niezwykle atrakcyjnymi wzniesionymi kwiatostanami, które składają się z wielu drobnych, pojedynczych kwiatów. W zależności od odmiany mogą być one białe, różowe, fioletowe, czerwone lub bordowe. Tawułka kwitnie od lipca do października. Najlepiej rośnie w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym pH. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Bylina jest rzadko atakowana przez szkodniki i choroby.
Czytaj też: Chcesz posadzić mieczyki w ogrodzie? Odpowiedni termin coraz bliżej