Pamiętaj o tych zabiegach przy papryce. W lipcu te trzy zasady są kluczowe

Uprawa papryki jest dość pracochłonnym zadaniem. Warto jednak podjąć ten wysiłek, bo świeże warzywa z własnego ogrodu smakują przecież najlepiej. Aby uprawa papryki zakończyła się sukcesem, nie można zapomnieć o kilku podstawowych zabiegach, które są konieczne właśnie teraz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Odpoczynek od upałów? Na krótko, a potem kolejna fala ciepła
Czego potrzebuje papryka w lipcu?
Już niedługo będzie można cieszyć się zbiorami papryki z własnego ogrodu. Papryka uprawiana pod osłonami dojrzewa od połowy lipca, a ta uprawiana w gruncie jest gotowa do zbiorów zwykle około połowy sierpnia. Lipiec to moment, w którym papryka owocuje i dojrzewa. Właściwa pielęgnacja w tym okresie ma istotne znaczenie. Ważne jest zarówno odpowiednie podlewanie, jak i nawożenie. Dojrzewające warzywa potrzebują w tym czasie zasilenia składnikami odżywczymi. Trzeba pamiętać również o ochronie przed szkodnikami i chorobami, które mogą zniszczyć efekty naszej długotrwałej pracy. Nie należy też zapomnieć, by w razie potrzeby zapewnić krzakom podparcie, a także regularnie odchwaszczać grządki.
Czytaj też: Zadbaj w lipcu o dynię i cukinię. Podlewanie i domowe odżywki na bujny plon
Podlewanie papryki. Jakich zasad przestrzegać?
W lipcu i sierpniu zwykle panują w Polsce najwyższe temperatury. Papryka potrzebuje dużo słońca i ciepła, by prawidłowo rosnąć i dojrzewać. Optymalna temperatura wynosi około 20-28 stopni. Oznacza to jednocześnie, że trzeba w tym czasie zapewnić jej regularne, umiarkowane podlewanie. Zwykle wystarczy raz na kilka dni, ale podczas największych upałów potrzebne może być nawet codzienne nawadnianie roślin, by nie dopuścić do przesuszenia gleby. Należy jednak unikać również jej przelania. Najlepiej podlewać paprykę wczesnym rankiem lub wieczorem, by woda nie wyparowała z ziemi zbyt szybko i spowodowała szoku termicznego w przypadku nagrzanych słońcem roślin.
Czym nawozić paprykę w lipcu?
W lipcu papryka wymaga również regularnego zasilania nawozami, nawet co 2 tygodnie. W tym czasie nawożenie ma kluczowe znaczenie, ponieważ papryka wtedy intensywnie rośnie. Nawóz powinien być bogaty przede wszystkim w potas i fosfor. Papryka potrzebuje latem także magnezu i wapnia. Te składniki odżywcze wspomogą owocowanie. Dzięki temu wyrośnie bardziej okazała i smaczniejsza.
Zastosować można wieloskładnikowe nawozy mineralne. Doskonale sprawdzą się też domowe nawozy. Skutecznie zadziała na przykład nawóz z drożdży i cukru. Należy w tym celu rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody, a następnie dodać 1-2 łyżki cukru, co doprowadzi do ich fermentacji. Roztwór należy odstawić na co najmniej dobę, a następnie można podlać paprykę. Taka odżywka wspomoże wzrost papryki i ochroni ją przed chorobami.
Czytaj też: Pamiętaj o tym w lipcu. Zapewnisz sobie bogate zbiory truskawek za rok
Wykorzystać można również wodę z gotowanych ziemniaków, nie może ona jednak być osolona. Po wystudzeniu można podlać nią paprykę. Dostarczy jej to fosforu i potasu, które pozytywnie wpływają na rozwój i owocowanie papryki.
Chroń paprykę przed szkodnikami i chorobami
Kolejnym ważnym obowiązkiem jest regularne sprawdzanie, czy rośliny nie zaatakowały szkodniki, na przykład przędziorki. W razie konieczności można zastosować odpowiednie opryski. Ważna jest również ochrona przed chorobami. Warto pamiętać, by podczas podlewania unikać przemoczenia liści, bo może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Uchronić przed nimi pomoże również regularne usuwanie dolnych liści dla lepszej cyrkulacji powietrza.
Czytaj też: Rolnikom będzie łatwiej. W tej sytuacji nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę
- Tagi:
- ogród
- uprawa warzyw
- papryka