Ożywi ogród kolorami. Czerwiec to wciąż dobry czas, by ją zasadzić

Kwiaty jeżówki mają wyjątkowy urok. Ich żywe kolory pięknie ozdabiają ogród. Warto docenić również fakt, że ich uprawa nie sprawia praktycznie żadnych problemów. Czerwiec to wciąż dobry moment, by je zasadzić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Uważaj, by upały nie zniszczyły ogrodu. Pamiętaj nie tylko o podlewaniu
Czym charakteryzuje się jeżówka?
Jeżówka (Echinacea) to roślina z rodziny astrowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, rośnie na prerii. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa echinos, czyli „jeż”. Nawiązuje to do wyglądających jak kolce listków okrywy koszyczka kwiatowego. Jeżówka w ogrodzie tworzy kępy kwiatów o wysokości od 60 do około 120 cm. Jest to roślina wieloletnia, mrozoodporna i łatwa w uprawie. Kwitnie bardzo długo - od czerwca aż do października. Długo utrzymuje świeżość w wazonie. Występuje w wielu różnych odmianach i kolorach, od bieli, przez róż, purpurę, czerwień, żółty, fioletowy, są także odmiany dwubarwne (np. Jeżówka "Parrot" o żółto-czerwonych kwiatach).
Jakich warunków wymaga jeżówka?
Najlepsze dla jeżówki będzie stanowisko słoneczne, ale można umieścić ją również w półcieniu. Roślina ta poradzi sobie praktycznie w każdym rodzaju gleby, preferuje jednak gleby piaszczysto-gliniaste, żyzne i przepuszczalne. Sadzonki można posadzić w dowolnym momencie sezonu. Roślina dobrze sprawdzi się również zasadzona w donicach.
Jeżówka ma małe wymagania pielęgnacyjne. Podstawowym zabiegiem jest jej regularne podlewanie, zwłaszcza w czasie upałów. Z ilością wody nie należy jednak przesadzać, bo roślina nie lubi przelania. Wysokie odmiany wymagają podwiązywania, by kwiaty nie pokładały się na ziemi. Warto również usuwać przekwitłe kwiatostany. Wiosną lub wczesnym latem można zastosować nawóz wieloskładnikowy, zawierający azot, fosfor i potas, który pobudzi roślinę do intensywnego kwitnienia.
Czytaj też: Jak często kosić trawę? Co robić, by mieć zielony dywan w ogrodzie?
Jakie właściwości ma jeżówka?
Jeżówka purpurowa to roślina nie tylko ozdobna, ale i lecznicza. Jej kłącza są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Wyciąg z jeżówki wpływa na wzmocnienie odporności, pomaga przy przeziębieniu i ma właściwości przeciwzapalne. Kosmetyki z echinacei działają dobroczynnie na skórę, łagodzą podrażnienia i stany zapalne oraz koją oparzenia, mają również właściwości pielęgnacyjne.