Następca hortensji? Ten krzew z Dalekiego Wschodu zdobi ogród przez cały rok

Pieris japoński jest rośliną należącą do rodziny wrzosowatych. W naturalnych warunkach rośnie we wschodnich Chinach i Japonii. W Europie stał się popularny niedawno, ale grono jego zwolenników systematycznie rośnie. Nie powinno to jednak dziwić. Ta azjatycka roślina jest zimozielonym krzewem, dzięki czemu zdobi ogród przez cały rok. Do tego nie jest szczególnie wymagająca. W związku z tym wielu ogrodników decyduje się uprawiać pieris japoński zamiast hortensji, która ma zdecydowanie większe wymagania.
Czytaj też: Jak sadzić seler korzeniowy, by uniknąć "pośpiechów"?
Pieris japoński: Jak wygląda?
Pieris japoński to krzew o zwartym pokroju, który w naszych warunkach klimatycznych może dorastać zazwyczaj do 1-2 metrów.
Największą ozdobą pierisa japońskiego stanowią jego kwiaty, które kwitną od kwietnia do maja. Swoim kształtem przypominają konwalie, a w zależności od odmiany mogą mieć kolor biały lub różowy, a czasami nawet czerwony. Zebrane są w zwisające grona o długości od 6 do 12 cm. Wydzielają przyjemny, delikatnie słodki aromat.
Przez cały rok krzew zdobią wyrastające na szczytach pędów skórzaste, ciemnozielone i błyszczące liście o karbowanych brzegach i długości do 8 cm. Szczególnie dekoracyjne są młode przyrosty liści w zazwyczaj czerwonym lub różowym odcieniu.
Pieris japoński: Co to za roślina? Kiedy sadzić?
Pieris japoński to krzew, który pięknie prezentuje się w ogrodzie zarówno rosnąc samodzielnie, jak i w towarzystwie innych roślin. Można sadzić go w towarzystwie tych kwasolubnych. Wspaniałe kompozycje tworzy np. z azaliami, różanecznikami, wrzosami czy żurawkami. Warto wiedzieć, że pieris japoński może rosnąć nie tylko w gruncie, ale również w donicach. W tej formie stanowi doskonałą dekorację balkonów i tarasów.
Pieris japoński najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Dzięki temu będzie miał czas, aby zaaklimatyzować się przed nadejściem lata lub zimy. Sadząc krzew, należy szczególnie uważać na jego delikatny system korzeniowy. Warto pamiętać także o tym, że roślina po posadzeniu wymaga regularnego podlewania. Ponadto młode okazy warto przed zimą okryć agrowłókniną. Pieris japoński jest krzewem, który rośnie wolno. W ciągu roku może przyrastać o ok. 10-15 cm.
Decydując się na uprawę pierisa japońskiego należy pamiętać o tym, że jest on rośliną trującą. W związku z tym wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wokół niego należy wykonywać w rękawicach ochronnych. Ponadto trzeba chronić przed przypadkowym kontaktem z nim dzieci oraz zwierzęta.
Czytaj też: Wielki powrót “królowej działek”. Właśnie nadszedł czas jej sadzenia
Jak uprawiać i pielęgnować pieris japoński?
Pieris japoński nie ma szczególnych wymagań uprawowych. Preferuje stanowiska zacienione, jednak może rosnąć również w słońcu. Miejsce jego uprawy powinno być jednak osłonięte od silnych podmuchów wiatru, które mogą uszkodzić jego delikatne liście i kwiaty. Najlepsza gleba dla niego to ta próchnicza, przepuszczalna i lekko kwaśna. Zaleca się jej ściółkowanie, co zapobiega przesuszeniu, a ponadto pomaga utrzymać odpowiednią kwasowość.
Pieris japoński źle znosi suche podłoże i w związku z tym wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Zastoje wody w podłożu mogą bowiem prowadzić do gnicia korzeni. Dodatkowo w sezonie wegetacyjnym warto raz w miesiącu go nawozić, używając do tego na przykład środków przeznaczonych do roślin kwasolubnych lub np. fusów z kawy.
Z zabiegów pielęgnacyjnych stosować można jeszcze przycinanie. W przypadku pierisa japońskiego zabieg ten nie należy jednak do skomplikowanych. Po przekwitnięciu należy bowiem jedynie usunąć przekwitłe kwiatostany i delikatnie przyciąć pędy. Dzięki temu krzew zyska ładniejszy pokrój i będzie się lepiej rozwijał.