Najlepiej szybko usuń te rośliny z ogrodu. Przyciągają szerszenie

Szerszeń jest owadem z rodziny osowatych i jednocześnie największym przedstawicielem tej rodziny w Europie Środkowej. Zamieszkuje zazwyczaj lasy liściaste, jednak ze względu na utratę naturalnych siedlisk coraz częściej występuje na terenach zurbanizowanych. Swoje gniazda zakłada w dziuplach drzew, norach ziemnych i opuszczonych ulach, ale także w zagłębieniach w ścianach budynków, pod okapami dachów czy w skrzynkach lęgowych dla ptaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szerszenie w ogrodzie stanowią poważny problem. Wystraszone lub zaatakowane mogą boleśnie użądlić, co może być szczególnie niebezpieczne dla alergików.
Czytaj też: Ten kwiat nie traci na popularności. Wytrzymuje suszę i wysokie mrozy
Jakie rośliny przyciągają szerszenie?
Szerszenie żywią się nektarem kwiatów, owocami, sokami drzew, a także słodkimi produktami spożywczymi. Chętnie zjadają również inne owady, w tym m.in. muchy, chrząszcze czy pająki. Szerszenie są wabione w dane miejsce przez określone zapachy lub związki chemiczne. Są w stanie nawet ze znacznej odległości wyczuć potencjalną ofiarę czy soki owocowe wydzielane przez rośliny. Niektóre rośliny wabią szerszenie ze względu na swój nektar lub słodki zapach. Inne są dla nich dogodnym schronieniem.
Oto rośliny, które wyjątkowo przyciągają szerszenie:
- jesion – żywica, wydzielana przez jego pękające pędy, ma wysoką zawartość cukrów i służy szerszeniom zarówno jako pożywienie, jak i – ze względu na swoją lepkość – stanowi materiał do budowy gniazd;
- brzoza – wydziela sok, do którego owady uzyskują dostęp poprzez uszkodzoną korę lub dzięki ogryzaniu młodych pędów;
- dąb – to kolejne drzewo, które przyciąga szerszenie; owady wyjątkowo chętnie budują na nim swoje gniazda;
- lilak pospolity (bez) – ten popularny krzew ogrodowy ceniony jest za piękne kwitnienie, które następuje zazwyczaj na początku maja, jednak wydzielany wówczas przez nektar jego kwiatów słodki zapach wyjątkowo przyciąga szerszenie;
- drzewa owocowe (jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy) – w przypadku obecności tych drzew w ogrodzie, wskazane jest regularne usuwanie spod nich opadłych owoców, aby zapobiec dodatkowemu wabieniu szerszeni.
Co jeszcze przyciąga szerszenie do ogrodu? Nie tylko rośliny
Okazuje się, że szerszenie do ogrodu wabią nie tylko określone gatunki roślin, ale także panujące w tych miejscach warunki. Owady te przyciągać mogą źródła pożywienia takie jak opadłe owoce leżące pod drzewami, resztki jedzenia i napojów zawierających cukier czy otwarte kosze na śmieci, ale także obecność innych owadów stanowiących dla nich pokarm (np. much). Zachęcające dla szerszeni będą też warunki sprzyjające budowie gniazd, takie jak szczeliny w budynkach czy stosy drewna. Wabić może je także łatwy dostęp do wody w postaci obecności stawu czy oczka wodnego.
W związku z tym, aby uniknąć szerszeni w ogrodzie, należy systematycznie sprzątać, usuwać opadłe owoce spod drzew, a także regularnie usuwać wszelkie szczeliny w budynkach.
Rośliny, które odstraszają szerszenie
Poza wymienionymi roślinami, które przyciągają szerszenie, istnieje również szereg takich, które je odstraszają. Są to przede wszystkim gatunki wydzielające intensywne zapachy drażniące te owady lub zawierające odstraszające je olejki eteryczne. Wśród roślin tych są zioła, warzywa, a nawet kwiaty. Zdecydowanie warto mieć w swoim ogrodzie przede wszystkim:
- miętę pieprzową,
- bazylię,
- majeranek,
- tymianek,
- czosnek,
- pelargonie,
- lawendę,
- eukaliptus.
Czytaj też: Postaw na parapecie lub spryskaj okno. Pająki ominą twój dom