Najbardziej urokliwa wieś w Polsce? Ponoć znajdziesz ją niedaleko Krakowa

Lanckorona to idealna propozycja na jednodniową wycieczkę. Jest tu kilka miejsc, które z pewnością warto zobaczyć. Wieś położona jest w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. Znajduje się 30 km na południe od Krakowa.
Została założona w drugiej połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, który chętnie odwiedzał znajdujące się w okolicy tereny łowieckie. W latach 1366-1934 miejscowość posiadała prawa miejskie. Pod Lanckoroną rozegrały się dwie bitwy w czasie konfederacji barskiej – w 1769 roku i w 1771 roku.
Czytaj też: Wieś z dostępem do metra? W 2026 roku nie tylko Warszawa będzie z niego korzystać
Lanckorona: Spadzisty rynek i drewniane budynki
Jednym z najważniejszych miejsc, które obecnie warto zobaczyć w Lanckoronie, jest rynek. To dosyć duży, pochyły plac o wymiarach 90x110 metrów i spadku wynoszącym aż 9,5 proc. Otaczają go charakterystyczne drewniane domy z końca XIX wieku. Część z nich ma strome dachy pokryte gontem i głębokie podcienia. To właśnie dzięki tym budynkom lanckoroński rynek ma tak wyjątkowy klimat, który przyciąga turystów. W niektórych domach przy rynku znaleźć można kawiarnie, sklepy z rękodziełem i galerie.
Od rynku odchodzi sieć uliczek, przy których również znajduje się wiele zabytkowych drewnianych domów. W Lanckoronie podziwiać można też niemal stuletnie drewniane wille, spośród których najpopularniejsze noszą nazwy „Tadeusz”, „Bajka” i „Modrzewiowa”.
Muzeum Regionalne w Lanckoronie
W jednym z drewnianych budynków w rogu rynku, przy ulicy Piłsudskiego znajduje się Muzeum Regionalne im. Antoniego Krajewskiego. Powstało w 1967 roku i prezentuje zbiory związane z Lanckoroną. Zobaczyć można tutaj eksponaty z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie lanckorońskiego zamku, a także te związane z konfederacją barską. Ponadto znajdują się tu typowe dla regionu przedmioty codziennego użytku i sprzęty pochodzące z przełomu XIX i XX wieku.
Obok Muzeum Regionalnego znajduje się ogród z roślinami charakterystycznymi dla tego typu miejsc w dawnych czasach. Można tu również zobaczyć zabytkowe sprzęty.
Lanckorona: Kościół Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela
Nieopodal rynku, przy ulicy świętego Jana, zlokalizowany jest kolejny budynek warty zobaczenia. To kościół Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Pochodzi z XIV wieku, a ufundował go Kazimierz Wielki. Przez wieki był niszczony i przebudowywany. W jego wnętrzu podziwiać można m.in. późnorenesansowy ołtarz główny, barokową chrzcielnicę czy rokokowy ołtarz boczny.
Czytaj też: Niezwykłe wsie na mapie Polski. Takich miejsc jest w naszym kraju tylko sześć
Ruiny średniowiecznego zamku w Lanckoronie
Będąc w Lanckoronie warto odwiedzić jeszcze ruiny średniowiecznego zamku. Znajdują się one na północ od miejscowości, w odległości ok. 1 km od rynku. Położone są na Lanckorońskiej Górze i otoczone przez las.
Zamek zbudowany został w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego i do czasów zaborów pełnił funkcję obronną. Następnie władze Galicji wysadziły go w powietrze, a w 1884 roku rozpoczęły rozbiórkę jego ruin. Aktualnie podziwiać można jedynie fundamenty zamkowych wież oraz pozostałości muru tarczowego.
Na szczycie Lanckorońskiej Góry, niedaleko ruin zamku, znajdują się dwa punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę okolicy.
Czytaj też: Sielskie życie na wsi? Coraz więcej osób przeprowadza się na tereny wiejskie
Lanckorona, czyli Miasto Aniołów?
Zabytkowa architektura i malownicze pejzaże sprawiają, że Lanckorona od wielu lat przyciąga twórców szukających natchnienia i spokoju. Malarze, rzeźbiarze czy fotografowie znajdują tu inspiracje dla swoich prac, które później wystawiają i sprzedają w miejscowych galeriach. Miejscowość inspiruje również muzyków. Stała się bohaterką piosenki Marka Grechuty „Widok z balkonu (Lanckorona)” oraz Skaldów „Anioł w miasteczku”.
Od wielu lat Lanckorona jest również organizatorem grudniowego Festiwalu Anioł w Miasteczku. W jego trakcie odbywa się anielski pochód, a także liczne koncerty i warsztaty. Natomiast na straganach sprzedawane są rękodzieła i lokalne przysmaki. Nie bez powodu więc Lanckorona bywa nazywana Miastem Aniołów.
Czytaj też: Będzie nowa wieś na Podkarpaciu. Od 1 stycznia 2025
- Tagi:
- małopolska
- turystyka
- wieś