Te kody na opakowaniu oznaczają, że w produktach jest mąka z owadów
W 2023 roku rozporządzeniem Komisji Europejskiej zezwolono na wprowadzenie na rynek częściowo odtłuszczonego proszku ze świerszcza domowego jako nowej żywności. Od 24 stycznia 2023 roku rozporządzenie KE weszło w życie, a za sprzedaż i produkcję proszku odpowiada na wyłączność firma Cricket One z Wietnamu, produkująca wyroby ze świerszczy. Tym samym od dwóch lat możemy znaleźć na europejskim rynku żywność zawierającą mąkę z owadów, przede wszystkim chleb, bułki, czekoladę, makarony, pizzę, paluszki chlebowe, zupy i koncentraty w proszku, mieszanki do wypieków lub przetwory mięsne. Co jednak istotne, zawartość tego produktu musi być wyraźnie zaznaczona na opakowaniu.
Mąka ze świerszczy wyraźnie oznaczona na opakowaniu
Zawartość mąki ze świerszczy w produkcie żywnościowym jest ściśle określona. Jak wynika z rozporządzenia Unii Europejskiej maksymalna zawartość to 2 gramy na 100 gramów danego produktu.
Zarówno Komisja Europejska, jak i Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności zastrzegają, że spożywanie proszku ze świerszczy jest bezpieczne dla zdrowia, a wręcz może mieć pozytywny wpływ na organizm. Jednak jego obecność w żywności może być problematyczna dla osób, które są uczulone na mięczaki, skorupiaki oraz roztocza. Bez względu więc na właściwości zdrowotne obecność mąki z owadów w produkcie żywnościowym musi być wyraźnie zaznaczona, także w spisie alegrenów. Na jakie nazwy zwracać uwagę?
Czytaj też: "Czarne złoto" dla twojego ogrodu. Co wrzucać na kompost, a czego nie?
Proszek ze świerszczy – jak jest oznaczony?
Jeśli produkt zawiera mąkę ze świerszczy, oznaczone to powinno zostać łacińską nazwą tego gatunku, czyli Acheta Domesticus. Warto zwrócić również uwagę na nazwę Tenebrio Molitor, co oznacza larwy mącznika młynarka, a także Locusta Migratoria, czyli szarańcza wędrowna. Proszek ze świerszczy może być również oznaczony jako Cricket powder.
Na etykiecie powinna znaleźć się również informacja o narażeniu na ewentualnie pojawiające się reakcje alergiczne.
Czytaj także: Drastyczne podwyżki cen jajek. Dlaczego płacimy coraz więcej?
Tego składnika lepiej unikać
Mąka ze świerszczy nie jest groźna dla zdrowia i jeśli ktoś nie jest na nią uczulony, nie powinna negatywnie wpływać na zdrowie. Jednak przyglądając się składom, warto zwrócić uwagę na inny składnik pochodzący z owadów.
Czerwony barwnik w produktach żywnościowych i kosmetycznych może pochodzić z czerwców kaktusowych, czyli owadów, które występują w Meksyku i obszarach Ameryki Południowej. Składnik ten warto ograniczać. Oznaczony jest jako E120, karminina, karmin, koszenila lub też kwas karminowy.
Czytaj też: Darowizna od rodziny. Jak ją zalegalizować, by nie płacić podatku?