Kwitną do jesieni i urzekają zapachem. Te kwiaty warto wysiać właśnie teraz

Kwiaty goździków ogrodowych mają charakterystyczne ząbkowane płatki i występują pojedynczo lub podwójnie. Rośliny dorastają do 30-80 cm. Ich łodygi są mocno ulistnione. Z czasem goździki tworzą dekoracyjne kępki. Najczęściej mają kolor czerwony, pomarańczowy, fioletowy, biały lub różowy. Kwitną od lipca do września, a jeśli pogoda jest sprzyjająca, to jeszcze dłużej. Na szczególną uwagę zasługuje ich silny, korzenny zapach.
Kiedy i jak należy wysiewać goździki?
Goździki ogrodowe są uprawiane głównie jako rośliny jednoroczne. Ich wysiew powinien odbywać się wczesną wiosną, tak aby miały szansę wzejść. Oczywiście możemy również kupić gotowe sadzonki. W takim przypadku sadzimy je bezpośrednio do gruntu lub doniczek. Można to robić przez cały sezon wegetacyjny. Osoby, które chcą samodzielnie wyhodować sadzonki, powinny zabrać się do pracy już teraz.
Czytaj też: Najpiękniejsze byliny dla początkujących. Będą cieszyć oko przez cały sezon
Nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia do inspektu, czyli do mini szklarni. Jeśli chcielibyśmy wysiać nasiona bezpośrednio do gruntu, należy to zrobić dopiero w maju, gdy minie już ryzyko przymrozków. Goździki wymagają dobrze przepuszczalnej, żyznej gleby. Nasiona umieszczamy na wilgotnym podłożu i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Podłoże powinno być stale wilgotne, jednak trzeba uważać, aby go nie przelać. Goździki kiełkują w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza, a cały proces trwa 7-14 dni.
W praktyce produkcja rozsady trwa około 10 tygodni. Siewki należy przepikować do palet rozsadowych, uszczykując wierzchołki pędów. Sadzonki trzeba stopniowo wystawiać na niższą temperaturę, najpierw obniżając ją do 15 stopni, później do 12 stopni Celsjusza. Sadzonki goździków przesadzamy na stałe miejsce w połowie maja. Musimy przy tym pamiętać, aby zachować odpowiednie odstępy między roślinami, najlepiej 25-30 cm. Podczas przesadzania wystarczy wykopać dołek, umieścić w nim sadzonkę, przykryć ziemią i podlać.
Jak uprawiać goździki? Stanowisko i wymagania
Goździki nie są szczególnie trudne w uprawie, ale musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Jeśli marzy się nam kolorowa rabata, sadzonki należy umieścić na słonecznym stanowisku. Przełoży się to na obfite kwitnienie i szybki wzrost. Goździki teoretycznie powinny poradzić sobie również w półcieniu, a nawet w cieniu, jednak nie będą tak bujnie rosły.
Czytaj też: Te rośliny skutecznie odstraszają węże. Koniecznie posadź je w ogrodzie
Jeśli chodzi o podłoże, rośliny najlepiej rosną na glebach wapiennych, piaszczysto-gliniastych i żyznych o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Kwiaty trzeba regularnie, ale niezbyt obficie podlewać. Goździki zniosą też krótkotrwałą suszę. Od czasu do czasu warto zasilić je nawozem humusowym, obornikiem lub kompostem. Ważne, aby preparat nie zawierał zbyt dużo azotu. Profilaktycznie można opryskiwać goździki naturalnym wyciągiem ze skrzypu polnego. Chroni on rośliny przed chorobami grzybowymi, takimi jak rdza czy szara pleśń. Poza tym wzmacnia strukturę tkanek, poprawiając odporność na wilgoć. Oprysk najlepiej stosować raz na 2-3 tygodnie, zwłaszcza w okresie deszczowym.
Goździki będą pięknie prezentować się na rabatach i skalniakach. Można je również sadzić w donicach i postawić na balkonie lub tarasie. Niższe odmiany bardzo dobrze nadają się na obwódki. Z uwagi na to, że kwiaty długo zachowują świeżość w wazonie, bywają uprawiane na kwiaty cięte. Goździki można łączyć z wieloma innymi gatunkami, tworząc w ten sposób kolorowe kompozycje. Bardzo dobrze prezentują się m.in. z miłkiem wiosennym lub rozchodnikami.
Czytaj też: Te choroby najbardziej zagrażają truskawkom. Jak im zapobiegać?