“Królowa przetrwania” na skalniaki. Niestraszna jej susza, upały i mróz

Kostrzewę popielatą poleca się m.in. początkującym ogrodnikom, tworzącym rabaty skalne. Jej uprawa jest niezwykle prosta i wymaga minimum zabiegów pielęgnacyjnych.
Kostrzewa popielata: Co to za roślina?
Kostrzewa popielata (Festuca glauca), zwana także kostrzewą siną (Festuca cinerea), to gatunek rośliny trawiastej z rodziny wiechlinowatych. W naturalnym środowisku ciepłolubne kostrzewy rosną m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Szwajcarii. Są to niewysokie, kępiaste trawy, osiągające zazwyczaj do ok. 25-30 cm wysokości. W okresie kwitnienia (od maja do lipca) tworzą wysokie, luźne kwiatostany w formie wiech. Liście kostrzewy popielatej są długie i ostre. Wyróżniają się siną, popielatą barwą, którą wzmacnia intensywne nasłonecznienie. Kostrzewa popielata to roślina długowieczna, odporna na ekstremalną pogodę i dobrze znosząca trudne warunki uprawy.
Czytaj też: Wykonaj te zabiegi wczesną wiosną. Trawy ozdobne zaskoczą tempem wzrostu
Na jakim stanowisku posadzić kostrzewę popielatą?
Kostrzewa kocha mocną ekspozycję na słońce. Im silniejsze nasłonecznienie, tym mocniej wybarwiają się liście rośliny. Preferowane jest stanowisko ciepłe, w pełnym słońcu. Roślina ma minimalne wymagania odnośnie jakości podłoża. Poradzi sobie na podłożu nieurodzajnym – szczególnie kamienistym i piaszczystym. Najlepiej będzie rosnąć na glebie lekkiej i przepuszczalnej. Największym zagrożeniem dla kostrzewy popielatej może okazać się nadmiar wody. Ten gatunek trawy zmarnieje na glebie ciężkiej, gliniastej, z wysokim poziomem wilgotności.
Idealne stanowisko dla kostrzewy popielatej to rabata typu skalniak, z dużą ilością kamieni. Trawa doskonale sprawdzi się jako roślina na obwódki rabat lub ogrodowych chodników. Bardzo dobrze prezentuje się także w dużych, tarasowych donicach.
Czytaj też: Kwitnie aż do jesieni. Poradzą sobie nawet ogrodnicy zapominający o podlewaniu
Z jakimi roślinami zestawić kostrzewę siną?
Idealne sąsiedztwo dla tej rośliny to inne, ozdobne rośliny trawiaste np. miskanty. Ciekawy efekt wizualny można uzyskać sadząc kostrzewę siną z lawendą lub innymi roślinami, typowymi dla klimatu śródziemnomorskiego. Popularne zestawienie to także kostrzewa popielata plus niskie iglaki. Polecane sąsiedztwo dla kostrzewy to również m.in.:
- różne odmiany szałwii,
- perowskia,
- żurawki,
- funkie,
- rozchodniki,
- kocimiętki,
- jeżówki.
Kostrzewa popielata jest trawą niską. Warto ją zestawiać na zasadzie kontrastu wymiarów lub kontrastu kolorystycznego.
Jak sadzić i pielęgnować kostrzewę popielatą?
Sadzonki rośliny wymagają zachowania co najmniej 20-30 cm odstępu. W miarę rozwoju kostrzewa się mocno rozrasta. Mocno poszerza się także jej system korzeniowy. Roślina wymaga bardzo umiarkowanego podlewania. Nadmiar wody może jej wręcz zaszkodzić. Niekorzystnie zadziała także nadmiar nawozu. W razie konieczności raz na rok można zastosować niewielką ilość nawozu do traw ozdobnych.
Kostrzewa popielata jest rośliną zimozieloną. Bardzo dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami. W sezonie zimowym nie ma konieczności zakładania dodatkowych osłon. Roślinę mnoży się m.in. dzieląc kilkuletnie kępy. Zabieg ten najlepiej wykonać wczesną wiosną.
Czytaj też: Ta roślina zachwyca oryginalnymi kwiatami. Może rosnąć w ogrodzie i w donicy
Czy kostrzewę popielatą trzeba przycinać?
Cięcie to jeden z niewielu zabiegów pielęgnacyjnych, zalecanych dla kostrzewy sinej. Przyjmuje się, że pierwsze cięcie trzeba wykonać wiosną (kwiecień). W tym czasie liście kostrzewy można lekko przyciąć o kilka centymetrów. Do usunięcia są liście uschnięte, chore lub przemarznięte. W sezonie wegetacyjnym trawę można co jakiś czas przeczesać, usuwając suche liście. W lipcu, po zakończeniu sezonu kwitnienia, usuwa się także kwiatostany kostrzewy.