Kolorowe „pokrzywki” ożywią każdy ogród. Uprawiały je już nasze babcie

Główną ozdobą koleusów są ich liście – jedno lub wielobarwne. Występują one w różnych wersjach kolorystycznych – w czerwonym, bordowym, zielonym i żółtym odcieniu i przyjmują różne kształty. Najbardziej pożądane są odmiany łososiowo–różowe, brunatno–czerwone z żółtym obrzeżem oraz pstrolistne. Rośliny te określa się również jako „pokrzywki brazylijskie”. Koleusy naturalnie występują w tropikalnej części Afryki, Azji oraz Australii. Zazwyczaj dorastają do 30–80 cm wysokości, tworząc mocno rozkrzewione kępy.
Czytaj też: Podlej tym borówkę amerykańską w czasie kwitnienia. Krzew będzie odporniejszy
Jakie warunki należy zapewnić koleusom?
Koleusy to gatunek mało wymagający. Wykazuje przy tym dużą odporność na ataki szkodników. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki i będziemy pamiętać o regularnym podlewaniu, rośliny szybko się zagęszczą, tworząc zachwycającą, kolorową kompozycję. Koleusy można sadzić bezpośrednio w gruncie, wykorzystując je np. jako dopełnienie już istniejących rabat. Rośliny znakomicie komponują się m.in. z trawami oraz kwiatami, które kwitną latem. Poza tym można posadzić je w donicy i ustawić na tarasie lub balkonie. W takim przypadku dobrym towarzystwem będą dla nich dalie lub stokrotki afrykańskie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać je również w domu jako całoroczne rośliny doniczkowe. Jakie warunki należy zapewnić koleusom?
-
Stanowisko – ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru. Z uwagi na egzotyczne pochodzenie, koleusy potrzebują światła. Promienie słoneczne wpływają na ich rozrost oraz wybarwienie. Opcjonalnie można też posadzić je w półcieniu.
-
Podłoże – w ogrodzie preferują przepuszczalną, przeciętną glebę, która powinna być lekko wilgotna.
-
Podlewanie – koleusy wymagają regularnego nawadniania. Należy jednak unikać zalewania roślin. W przypadku niedoboru wody koleus szybko więdnie. Choć jest w stanie się zregenerować, może już nie odzyskać atrakcyjnego wyglądu.
Koleusy, które rosną w ogrodzie, są uprawiane jako rośliny jednoroczne. Wynika to z faktu, że bardzo źle znoszą niskie temperatury. W temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza zrzucają liście, a poniżej 0 stopni zamierają. Są również wrażliwe na silne podmuchy wiatru oraz ulewne deszcze, które mogą uszkodzić liście. Co z nawożeniem? Gdy roślina zostanie już wysadzona na swoje stałe miejsce, warto zasilać ją nawozem dla gatunków o ozdobnych liściach. Sprawdzi się również biohumus, kwasy humusowe lub nawozy mineralne. Dzięki takim preparatom sadzonki będą miały większe liście.
Zabiegiem, który ma bardzo dobry wpływ na rozwój koleusów, jest uszczykiwanie i formowanie. Rośliny należy regularnie obrywać z suchych liści, ponieważ ma to pozytywny wpływ na ulistnienie łodyg. Można także delikatnie przycinać koleusy. Nie wszyscy wiedzą, że ten gatunek należy do roślin kwitnących. Kwiaty zwabiają do ogrodu pożyteczne owady zapylające. Niemniej jednak wiele osób uważa, że kwiaty pogarszają wygląd roślin, dlatego też przycinają pojawiające się łodyżki kwiatowe jeszcze przed zakwitnięciem. Dzięki temu roślina nie będzie tracić sił na zawiązywanie nasion, tylko wykorzysta je na wytwarzanie liści.
Czytaj też: Bezpłatne wakacyjne turnusy dla dzieci rolników z KRUS. Ale trzeba złożyć wniosek
Kiedy i jak sadzić koleusy?
Jeśli marzysz o ozdobnych pokrzywkach w swoim ogrodzie, możesz wysiać je z nasion lub kupić sadzonki w sklepie ogrodniczym. W pierwszym przypadku konieczne jest przygotowanie rozsady. Nasiona wysiewa się w lutym lub marcu do małych pojemników, które należy przechowywać w domu. Siewki wymagają wysokiej wilgotności powietrza, dlatego też należy przykryć je folią perforowaną. Młode rośliny wymagają również dość wysokiej temperatury (21–22 stopnie w ciągu dnia oraz 15–18 stopni w nocy). Po 6–7 tygodniach, gdy siewki podrosną, należy uszczknąć wierzchołki pędów. Dzięki temu ładnie się rozkrzewią. Gdy sadzonki podrosną, można wysadzić je na miejsce docelowe. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko przymrozków.
Sadzonki kupione w sklepie również należy przesadzić do gruntu i pojemników w drugiej połowie maja. Można wykorzystać je w obwódkach oraz na rabatach bylinowych, np. w pustych miejscach po niektórych roślinach. Warto sadzić je w grupach. Jeśli masz już koleusy w ogrodzie i chcesz je rozmnożyć, najlepiej zrobić to z sadzonek pędowych. W tym celu należy odciąć nieduży pęd, który ma kilka liści i umieścić go w wodzie. Po kilku dniach pęd zacznie puszczać korzenie i będzie można posadzić go w doniczce lub w ogrodzie.
Co zrobić z koleusami na zimę? Jeśli są w pojemnikach, wystarczy przenieść je do domu. Dobrym pomysłem jest też odmładzanie koleusów z sadzonek. W okresie jesiennym, gdy temperatury są jeszcze stosunkowo wysokie, warto przesadzić rośliny, które rosną w gruncie do doniczek. Posłużą one za sadzonki. Zimą doniczki należy trzymać w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi 14–16 stopni.
Czytaj też: Piękniejsza od pelargonii? Mało znana roślina ozdobi każdy balkon i ogród