Kiedy i jak siać trawę? Dzięki tym zasadom trawnik będzie gęsty i mocno zielony
![](/media/cache/bb/6f/bb6f88290736d4e354b49cd26786de92.jpg)
Sianie trawy powinno być ostatnim elementem prac poświęconych urządzaniu ogrodu. Co za tym idzie, jeśli myślimy o postawieniu małej architektury lub planujemy jakiekolwiek prace ziemne, należy wstrzymać się z sianiem, bowiem młode pędy są bardzo delikatne. Jeżeli zostaną uszkodzone, trzeba będzie długo czekać, aż trawnik się zregeneruje i zyska atrakcyjny wygląd.
Termin wysiewu trawy. Kiedy przystępujemy do prac?
Przyjęło się, że najlepszym terminem na wysianie trawy jest wiosna, a konkretnie okres od kwietnia do końca maja. Nie są to przypadkowe daty. W tym czasie powietrze jest bardzo wilgotne, co zapewnia roślinom optymalne warunki do rozwoju. W efekcie nasiona mogą stosunkowo szybko wschodzić i zapuszczać korzenie. Proces postępuje, gdy temperatura gleby wynosi 6-8 stopni Celsjusza, a rośliny otrzymują odpowiednio dużo promieni słonecznych. Wschodząca trawa jest wrażliwa na chłód oraz brak światła, dlatego szczególnie niebezpieczne są dla niej opady śniegu. W takim przypadku istnieje duże ryzyko wystąpienia choroby grzybowej. Warto zatem śledzić aktualne prognozy pogody.
Czytaj też: Prognoza pogody do końca kalendarzowej zimy. Do kiedy mróz i śnieg?
Drugą optymalną porą na wysianie jest okres jesienny, od września do połowy października. W tym czasie również panuje wysoka wilgotność i wciąż utrzymują się odpowiednie temperatury. Trawy nie powinno się siać latem z uwagi na upały, które hamują wzrost roślin. Poza tym podlewając trawnik w tym czasie, moglibyśmy poparzyć siewki. Koniec jesieni, zima i wczesna wiosna też nie są dobrą porą, z uwagi na ryzyko przymrozków, które mogłyby uszkodzić wschodzące źdźbła.
Przystępując do prac w kwietniu lub maju, należy upewnić się, czy w ciągu najbliższych dni od wysiania, nie są prognozowane deszcze. Opady mogą wypłukać nasiona, które następnie sklejają się ze sobą. W takim przypadku cały proces trzeba będzie powtórzyć. Na zasianie trawnika najlepiej wybrać ciepły, słoneczny i bezwietrzny dzień.
Jak przygotować ziemię przed wysianiem trawy?
Przygotowanie podłoża to bardzo ważny etap. Związane z nim prace można przeprowadzić kilka tygodni przed planowanym terminem siewu. Co trzeba zrobić?
-
Przede wszystkim należy oczyścić grunt z chwastów i kłączy.
-
Glebę warto spulchnić np. za pomocą wertykulatora lub glebogryzarki. Następnie wyrównujemy teren grabiami, aby dodatkowo pozbyć się ewentualnych resztek korzeni.
-
Jeśli jest taka potrzeba, można zniwelować ewentualne wzniesienia i inne nierówności, gdyż w dużej mierze ułatwi to koszenie.
-
Opcjonalnie wzbogacamy podłoże długo działającym nawozem mineralnym. Dzięki niemu ziemia będzie lepiej magazynować wodę i składniki mineralne, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój trawy. Trzeba przy tym pamiętać, że rośnie ona najlepiej w ziemi, której pH wynosi 5,5 - 6,5.
-
Po rozsypaniu nawozu podłoże ubijamy i utwardzamy. Można to zrobić za pomocą wału trawnikowego, desek lub po prostu butów.
W przypadku gliniastej gleby konieczne będzie jej rozluźnienie, poprzez zmieszanie z piaskiem lub kompostem. Z kolei, jeśli gleba jest piaszczysta, trzeba będzie wymieszać ją z gliną oraz nawozami organicznymi. Ograniczy to jej przepuszczalność i poprawi zdolność do zatrzymywania składników odżywczych oraz wody. Przed wysianiem trawy, warto sprawdzić pH gleby. Jeżeli okaże się, że jest ona zbyt kwaśna, przyda się zabieg wapnowania.
Czytaj też: Kiedy wykonać wiosenne wapnowanie gleby? Warto to dobrze zaplanować
Wybór nasion do wysiania trawnika. Co trzeba wiedzieć?
Kupując nasiona do wysiania trawy, możemy być zdziwieni tym, jak bogata jest gama produktów. Poszczególne odmiany różnią się właściwościami, dlatego warto przemyśleć, w jaki sposób zamierzamy korzystać z trawnika. Jeśli zależy nam na tym, aby był on maksymalnie odporny na deptanie, najlepiej sprawdzą się mieszanki przeznaczone na boiska sportowe. Taki trawnik szybko rośnie i łatwo się regeneruje, będzie jednak wymagać dość częstego koszenia.
Osoby, którym zależy na tym, aby trawnik po prostu ładnie wyglądał i nie zamierzają z niego korzystać, mogą zdecydować się na mieszanki ozdobne. W tym przypadku trawa jest cieńsza, ale jednocześnie bardziej zielona. Trzeba jednak poświęcić jej sporo uwagi, w związku z pielęgnacją.
Wybierając mieszankę, warto też zastanowić się nad tym, czy trawa będzie narażona na duże nasłonecznienie. Jeśli tak, najlepiej postawić na trwalsze odmiany, z głębszym systemem korzeniowym.
Czytaj też: Dlaczego zamiokulkas nie rośnie? Uważaj na te 3 powszechne błędy w uprawie
Jak prawidłowo wysiać trawę i jak o nią dbać?
Po przygotowaniu terenu i zaopatrzeniu się w odpowiednie nasiona przystępujemy do ostatniego etapu, czyli wysiewu. Można wykonać go ręcznie lub przy pomocy siewnika. Na 1 metr kwadratowy wysiewa się około 30 g nasion. Najlepiej rozrzucić je w jednym kierunku, a następnie prostopadle, aby równomiernie pokryć teren. Potem należy przykryć je cienką warstwą ziemi i delikatnie ubić. W temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza trawa zacznie kiełkować po 7-10 dniach.
Po wysianiu należy pamiętać o codziennym zraszaniu gleby. Ilość wody powinna być jednak umiarkowana, w przeciwnym razie nasiona mogą spleśnieć. Podlewanie kontynuujemy przez kilka tygodni. Gdy trawa urośnie do około 10 cm, przeprowadzamy pierwsze koszenie, usuwając maksymalnie 1/3 źdźbła. Pokos pozostawiamy jako naturalny nawóz. Jeśli chcemy cieszyć się gęstym trawnikiem, kolejne koszenia warto byłoby powtarzać co 7-10 dni. Na bieżąco trzeba też usuwać wszelkie chwasty.
Czytaj też: Kiedy zacząć walczyć z ćmą bukszpanową? Te opryski sprawdzą się najlepiej