KGW Długołęka. Działają śpiewająco

Gospodynie z Długołęki (Podlaskie) śpiewają i chętnie występują na scenie.
W październiku 2018 roku mieszkanki Długołęki zaczęły się wspólnie spotykać, aby pośpiewać i powspominać młode lata. Do dołączenia do ich zespołu namówiły byłą dyrektor Szkoły Podstawowej w Długołęce a równocześnie emerytowaną nauczycielkę muzyki, która kiedyś je uczyła. Dzisiaj pani Teresa przygrywa gospodyniom na akordeonie.
- Jako młodzież należałyśmy do chóru szkolnego, który prowadziła pani Teresa, i w ten sposób chciałyśmy przypomnieć dzieciom dawne zwyczaje i utwory – opowiada przewodnicząca koła gospodyń Anna Polińska.
Gospodynie pojawiają się na scenie w różnego rodzaju spektaklach
Panie nie tylko śpiewają, ale także występują na scenie. Przedstawiają głównie obrzędy, pokazując w ten sposób młodzieży starodawne zwyczaje.
- Braliśmy udział w nagraniach do filmu „Pierogi-historie z farszem”, w związku z tym filmem zostałyśmy zaproszone do studia „Pytanie na śniadanie”. Jest to nasze największe osiągnięcie, film ten był nagrywany na podstawie czterech historii, w tym m.in. jednej naszej – wyjaśnia Anna Polińska.
Koło Gospodyń w Długołęce swoją działalność rozpoczęło 17 grudnia 2018 r.
Koło powstało z inicjatywy Anny Polińskiej i liczy 15 utalentowanych osób z Długołęki, w tym dwie panie z sąsiedniej wsi – Kruszyna. To właśnie pani Ania została przewodniczącą koła gospodyń. - Nasza działalność zaczęła się od śpiewania, w tej chwili jesteśmy bardzo zadowolone, ponieważ każda z pań uwielbia to robić – opowiada pani Anna.
Gospodynie realizują także projekty, a także uczestniczą w konkursach i piknikach.
- W tym roku będziemy brać udział w projekcie, który organizuje szkoła „Sybiracy – pamiętamy”. Co do konkursów kulinarnych, udało nam się uzyskać I miejsce w ramach IX festynu „Smaki Podlasia” organizowanego przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej na najlepszy sernik. Oprócz tego nasze koło otrzymało nagrodę za udział w XXIV Wojewódzkim Przeglądzie Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego I Świąt Wielkanocnych w kategorii pisanki i pająki. Tego roku również reprezentowaliśmy woj. podlaskie w konkursie dla "KGW o nagrodę Małżonki Prezydenta RP"- kończy Anna Polińska
Koło Gospodyń Wiejskich w Długołęce organizowało warsztaty dla mieszkańców wsi i młodzieży m.in lepienia pierogów, szycia oraz gotowania, a także jasełka w Szkole Podstawowej w Długołęce. Gospodynie współpracują w głównej mierze z wójtem - Markiem Stankiewiczem, który bardzo je wspiera. Współdziałają również ze Szkołą Podstawową, Biblioteką Publiczną w Krypnie, Gminny Ośrodek Kultury w Krypnie, jak i również z Starostwem Powiatowym.
- Tagi:
- KGW Długołęka
- Anna Polińska