Jak pozbyć się turkucia podjadka? Te 2 składniki mikstury masz w kuchni

Pierwsze spotkanie z turkuciem podjadkiem (Gryllotalpa gryllotalpa) może być dużym zaskoczeniem dla ogrodnika. Turkucie należą do największych owadów w Polsce. Dorosłe osobniki osiągają do 6 cm długości. Mają charakterystyczny, duży odwłok i silne, przednie odnóża. Wbrew pozorom turkucie nie żywią się wyłącznie korzeniami czy pnączami roślin. Są gatunkiem wszystkożernym, polującym m.in. na kręgowce. Jedzą głównie dżdżownice i ślimaki. Turkucie bytują pod ziemią, a ślady ich obecności można pomylić m.in. z działaniem nornic lub myszy.
Czytaj też: Kwiaty idealne na balkon lub taras. Jakie odmiany petunii wybrać?
Po czym rozpoznać obecność turkucia w ogrodzie?
Przyjmuje się, że pojedynczy osobnik raczej nie wyrządzi poważnych szkód w ogrodzie. Problem może pojawić się wraz ze wzrostem populacji. Im wcześniejsze wykrycie gniazd turkucia, tym większe szanse na uratowanie roślin. Kluczową oznaką obecności owada są charakterystyczne, niewielkie wzniesienia na powierzchni gleby. Mogą pojawiać się także pęknięcia lub niewielkie kopczyki. Po rozkopaniu wzniesienia można dokopać się do niewielkiego tunelu o średnicy ok. 2 cm. Na obecność turkuci może także wskazywać pogarszający się stan roślin: usychanie liści lub widoczne, podgryzione korzenie i pędy.
Czytaj też: To najlepszy nawóz organiczny pod porzeczkę czerwoną? Kiedy go stosować?
Jakimi metodami można pozbyć się turkucia?
Najskuteczniejszą z ekologicznych metod jest metoda mechaniczna. Owady należy wywabić z tuneli, a następnie złapać i wywieźć poza teren ogrodu. Istnieje kilka domowych metod wyłapywania turkuci:
- Warto przetestować miksturę, w skład której wchodzi ok. 1 łyżka płynu do mycia naczyń (najlepiej o zapachu miętowym) na ok. 5 litrów wody. Poprzedniego dnia można lekko ubić podłoże, aby umiejscowienie wylotów tuneli było lepiej widoczne (nocą owady przekopią się na powierzchnię). Preparat należy wlać do jednego z wylotów tuneli. Drażniący zapach mikstury zmusi owady do jak najszybszego wyjścia na powierzchnię.
- Podobne działanie wykazuje także zwykły, domowy olej do smażenia. Niektórzy ogrodnicy wlewają mieszankę oleju z wodą do odkrytych tuneli, aby wywabić owady na powierzchnię.
- Innym, znanym “wabikiem” na turkucie jest obornik koński. Niewielka dawka nawozu, zakopana w podłożu, powinna przyciągnąć szkodniki i umożliwić ich mechaniczne wydobycie. Takie rozwiązanie będzie najbardziej skuteczne jesienią, gdy turkucie szukają miejsca do przezimowania. Owady można wykopać jeszcze przed pierwszymi przymrozkami lub dopiero w okresie przedwiośnia.
Jakie rośliny i zapachy odstraszają turkucie?
Jeżeli owady pojawiają się w ogrodzie regularnie, warto wziąć pod uwagę opcję posadzenia roślin, które będą odstraszać zapachem. Do roślin odstraszających turkucie podjadki zalicza się m.in.:
- miętę pieprzową,
- szałwię,
- szachownicę,
- macierzankę,
- narcyzy,
- koronę cesarską,
- liliowce.
Owady odstraszy także woń olszy czarnej (Alnus glutinosa). Gałęzie olszy można rozłożyć w miejscu, w którym podejrzana jest obecność gniazd szkodników. Inna opcja to przygotowanie wywaru z liści i kory olszy. Miksturę należy rozlać w pobliżu tuneli, w których może przebywać turkuć.
Czytaj też: To jeden z najpiękniejszych kwiatów na Ziemi. Jej intensywny zapach zachwyca
Naturalni wrogowie turkucia podjadka
Prostą metodą na pozbycie się szkodnika z ogrodu jest wykorzystanie jego naturalnych wrogów. Owad jest przysmakiem kur – ptaki poradzą sobie ze znalezieniem i wykopaniem szkodnika. Tu jednak trzeba liczyć się z kwestią możliwego uszkodzenia wschodzących roślin. Naturalny wrogiem turkucia są także ptaki (m.in. kosy, drozdy, kukułki), jeże, koty, ryjówki i krety. Nie ma jednak pewności, czy szkodniki faktycznie zostaną przez zwierzęta usunięte.
Czytaj też: Wielki powrót “królowej działek”. Właśnie nadszedł czas jej sadzenia
- Tagi:
- turkuć podjadek
- owady
- szkodniki