Imponująca ozdoba ogrodu. Ostatni dzwonek na wiosenne sadzenie lilii

Lilie to jedne z najpopularniejszych bylin, obejmujące ponad 100 gatunków i ponad 8 tysięcy odmian mieszanych. Lilie występują powszechnie m.in. we wschodniej Azji. Co ciekawe, w Polsce można spotkać dwa dziko rosnące gatunki lilii, czyli lilię bulwkowatą i lilię złotogłów.
Termin sadzenia lilii: Wiosną czy jesienią?
Rośliny cebulowe, w tym lilie, sadzi się zazwyczaj jesienią, na przełomie września i października. Jesienne sadzenie pozwala roślinie lepiej ukorzenić cebulę. Lilie z powodzeniem można także sadzić wiosną, a w praktyce także w sezonie letnim.
Wiosenne sadzenie lilii wykonuje się zazwyczaj pod koniec kwietnia lub na początku maja. Termin sadzenia warto dopasować do pogody. Idealnie, jeśli nie ma już ryzyka pojawienia się ostatnich, wiosennych przymrozków. Większość odmian lilii kwitnie od końca czerwca do sierpnia. Najwcześniej zakwitną rośliny posadzone jesienią.
Czytaj też: Jakie korzyści daje legitymacja emeryta z KRUS? Na te zniżki mogą liczyć rolnicy
Na jakim stanowisku posadzić lilie?
Lilie nie są wybredne, jeśli chodzi o dopasowanie warunków uprawy. Zdrowy wzrost i bujne kwitnienie lilii można uzyskać sadząc je:
- na stanowisku ciepłym i słonecznym, ale nie w pełnym słońcu; idealny będzie lekki półcień,
- na podłożu żyznym, lekkim i dobrze przepuszczalnym,
- w glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym,
- przy zachowaniu odległości min. 15 cm pomiędzy cebulami.
Najmniej sprzyjające warunki dla lilii to gleba ciężka, zbita, w której naturalnie zalega duża ilość wody. Odradza się także stanowiska mocno wyeksponowane na silne porywy wiatru. Z różnych odmian lilii można stworzyć barwne, pachnące rabaty. Rośliny te dobrze komponują się m.in. z innymi bylinami kwitnącymi latem.
Czytaj też: Wiadomo, kiedy wreszcie przyjdą deszcz i ciepło. Najnowsza prognoza pogody
Jak sadzić lilie?
Jeżeli podłoże w ogrodzie jest żyzne i przepuszczalne, dodatkowe wzbogacanie gleby nie jest wymagane. W przypadku gleb cięższych, bardziej zbitych przed sadzeniem podłoże można przemieszać z kompostem. Glebę warto także spulchnić dodając np. niewielką ilość torfu. Cebulki lilii należy sadzić na głębokości odpowiadającej mniej więcej trzykrotności wysokości cebuli. Jeśli cebula ma ok. 5 cm długości, należy ją posadzić na głębokości ok. 15 cm.
Równie ważnym jest zachowanie optymalnego odstępu. Zazwyczaj zaleca się zachowanie ok. 20 cm odstępu pomiędzy cebulami. Większy odstęp będzie konieczny przy sadzeniu odmian wysokich, z tendencją do mocnego rozrostu. W sezonie zimowym niektóre odmiany lilii mogą wymagać okrycia podłoża warstwą ściółki.
Jak często należy przesadzać lilie?
Przyjmuje się, że stanowisko dla lilii należy zmieniać co kilka lat. Najwcześniejsze przesadzanie zalecane jest już po dwóch latach, najpóźniejsze po ok. pięciu latach od posadzenia cebulek. Zmiana stanowiska jest konieczna z wielu powodów. Cebule lilii mocno się ukorzeniają wymagając z biegiem czasu coraz więcej przestrzeni. Rośliny rosnące zbyt długo na tym samym stanowisku będą z każdym, kolejnym sezonem mniej obficie kwitnąć. Może też pojawić się ryzyko przegnicia cebul. Idealny czas na przesadzenie lilii to koniec okresu ich wegetacji, czyli końcówka września lub początek października.
Czytaj też: Nie wyrzucaj skoszonej trawy. Trzy pomysły na wykorzystanie w ogrodzie
Jak zapewnić liliom bujny wzrost?
Lilie będą rosły zdrowo, o ile zapewni się im odpowiednie warunki uprawy:
- stanowisko słoneczne, ale osłonięte od wiatru,
- regularne podlewanie – intensywne w sezonie letnim, szczególnie w trakcie upałów,
- ogławianie, czyli usuwanie przeschniętych kwiatostanów,
- nawożenie – kompostem, obornikiem, nawozem mineralnym (wieloskładnikowym) lub dedykowanymi nawozami pod lilie; pierwsze nawożenie zalecane jest wczesną wiosną, ostatnie w sierpniu po zakończeniu wegetacji roślin.
Czytaj też: Piękniejsza od pelargonii? Mało znana roślina ozdobi każdy balkon i ogród
Oryginalne odmiany lilii do ogrodu
Wielbiciele lilii mają ogromny wybór odmian w pełnej palecie barw – od pastelowych do pstrokatych. Do mniej typowych, ale wyjątkowo estetycznych odmian zalicza się m.in.:
- lilię azjatycką Methone – roślina wyróżnia się nietypową, ciemnobordową barwą przechodzącą w czerń; odmiana dorasta maksymalnie do ok. 100 cm; wysoce odporna na choroby; polecana początkującym ogrodnikom,
- lilię azjatycką Stracciatella Event – odmiana o dość dużych kwiatach, które przyciągną uwagę fioletowymi płatkami z białymi konćowkami; roślina osiąga maksymalnie do ok. 120 cm,
- lilia drzewiasta Bud Light – mieszaniec lilii orientalnych i trąbkowych; kwiaty dwukolorowe, biało-żółtawe; odmiana intensywnie pachnąca i wysoka, osiągająca nawet do 2 metrów wysokości,
- lilia pełna Lotus Elegance – mieszanka lilii orientalnej i drzewiastej; kluczowym wyróżnikiem są bardzo duże, pełne, trzykolorowe kwiaty (biało-różowe); odmiana pachnąca, wysoka, osiągająca do ok. 150 cm.
Czytaj też: Chcesz pozbyć się mrówek z ogrodu? Rozsyp to wokół mrowiska
- Tagi:
- lilie
- rośliny cebulowe
- byliny