Egzotyczny i długo kwitnący krzew. Warto posadzić zamiast hortensji czy róży

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) jest krzewem z rodziny ślazowatych. Bywa również nazywana hibiskusem ogrodowym, ślazowcem syryjskim, ślazem drzewnym lub poślubnikiem syryjskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Plamy na pomidorach? Działaj szybko, bo choroba zniszczy uprawy w kilka dni
Ketmia syryjska: Pochodzenie i zastosowanie
Ketmia syryjska pochodzi z Chin i Tajwanu. Jest szczególnie popularna w Korei Południowej, gdzie uchodzi za symbol powodzenia i dostatku. Znajduje się nawet w godle tego kraju. Do Europy przywędrowała natomiast w XVI wieku z terenów ówczesnej Persji.
Ketmia syryjska to ciekawa alternatywa dla popularnych krzewów takich jak np. hortensje czy róże. Roślina ta idealnie sprawdza się w różnych miejscach ogrodu. Może rosnąć jako soliter lub na rabacie w towarzystwie innych roślin. Nadaje się nawet do tworzenia żywopłotu.
Ketmia syryjska: Co to za roślina?
Ketmia syryjska jest wolno rosnącym krzewem, który może osiągnąć maksymalnie 3 m wysokości. Ma sztywne i wzniesione pędy, a jego liście są trójklapowe, grubo ząbkowane i mogą osiągnąć nawet 9 cm długości. Mają one barwę szarozieloną, jesienią przebarwiają się na żółto, a zimą opadają.
Wzrok przyciągają jednak szczególnie duże kwiaty tej rośliny osiągające czasami nawet do 12 cm średnicy. Są one – w zależności od odmiany – pojedyncze, półpełne lub pełne i swoim wyglądem przypominają nieco róże, hortensje lub malwy. Są najczęściej białe, różowe, fioletowe lub błękitne, a rzadziej – żółte, pomarańczowe lub niebieskie. Kwitną zazwyczaj od lipca aż do października.
Czytaj też: Pamiętaj o tym zabiegu, a goździki będą wypuszczać nowe pąki aż do września
Jak uprawiać i pielęgnować ketmię syryjską?
Ketmia syryjska najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie w miejscach ciepłych i słonecznych. Posadzona w cieniu nigdy w pełni nie ukaże swojego piękna. Należy również unikać dla niej stanowisk narażonych na silne podmuchy wiatru. Podłoże, w którym rośnie, powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
Zabiegiem niezbędnym w uprawie ketmii syryjskiej jest jej podlewanie w czasie dłuższych okresów bezdeszczowych. W przeciwnym wypadku roślina ta, dosyć wrażliwa na brak wody, może wyraźnie zmarnieć, a nawet zaprzestać kwitnienia. Krzew źle znosi również mokre i gliniaste podłoże. Wzrasta wówczas u niego ryzyko zapadnięcia na infekcje grzybowe.
Czytaj też: Mało znany krzew, bujnie kwitnący do września. Na rabaty i do donic
W pielęgnacji ketmii syryjskiej nie można też zapominać o nawożeniu. W okresie od wiosny aż do zakończenia kwitnienia powinno się zasilać ją nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do krzewów ozdobnych. Dzięki temu będzie jeszcze bujniej i dłużej cieszyła oczy swoimi pięknymi kwiatami. Nawożenia zaprzestać należy wraz z zakończeniem kwitnienia. W przeciwnym wypadku dochodzi do niepotrzebnego przedłużenia wegetacji, a to negatywnie wpływa na zimowanie.
Ketmia syryjska nie jest w pełni mrozoodporna i w związku z tym konieczne jest jej zabezpieczenie przed nadejściem zimy. W tym celu do okrycia naziemnej części krzewu zastosować można np. agrowłókninę lub słomiane maty. Dodatkowo zaleca się obsypanie podstawy pnia np. korą.
Czytaj też: Żeby pięknie rosła, trzeba pamiętać o przycinaniu. Nawet dwa razy w roku
- Tagi:
- krzew
- ketmia syryjska
- ogród