Dyptam zachwyca wyglądem, ale może być toksyczny. Masz go w ogrodzie?

Dyptam jesionolistny jest nazywany również krzewem Mojżesza. W jednej z biblijnych przypowieści Bóg ukazuje się Mojżeszowi w krzewie, który pali się, jednak nie powoduje to żadnych zniszczeń. Okazuje się, że choć w Polsce zdarza się to bardzo rzadko, to rzeczywiście w przypadku tej rośliny jest możliwy samozapłon – jeśli temperatura jest bardzo wysoka, olejki eteryczne zawarte w łodygach mogą się podpalić. Mimo to roślina jest uprawiana w ogrodach – głównie ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd.
Czytaj też: “Królowa przetrwania” na skalniaki. Niestraszna jej susza, upały i mróz
Jak wygląda dyptam jesionolistny?
Dyptam jest rośliną dość wysoką – pnie się nawet do 100 centymetrów wysokości. Jego pędy są proste i ciemnozielone, a liście charakterystycznie pachną czymś zbliżonym do cytryny lub cynamonu i przypominają liście jesionu. Uwagę przyciągają przede wszystkim kwiaty – są zebrane w groniaste kwiatostany na szczycie łodygi. Mają pięć płatków, z których dwa rosną ku dołowi. Płatek zazwyczaj jej biały, różowy lub fioletowy i znajdują się na nim ciemne żyłki. Kwiaty intensywnie pachną i kwitną od maja do lipca. Następnie zamieniają się w torebki z nasionami, które pękają i mogą wystrzelić nasiona nawet na kilka metrów.
Dyptam jesionolistny. Warunki uprawy
Dyptam jest uznawany za roślinę niewymagającą. Będzie dobrze rósł zarówno w glebie gliniastej, jak i piaszczystej. Powinna być ona przepuszczalna i wilgotna, o odczynie lekko zasadowym lub neutralnym. Roślina dobrze znosi suszę, jednak w przypadku wysokich temperatur warto ją podlewać.
Najintensywniej kwitnie, gdy zostaje posadzony w miejscu słonecznym, choć poradzi sobie także w półcieniu. Dyptam lubi miejsca ciepłe i osłonięte od wiatru. Kiepsko znosi przesadzanie, warto więc dobrze wybrać dla niego miejsce.
Czytaj też: Pamiętaj o tym po posadzeniu pomidorów. Krzaki będą prawidłowo rosły i owocowały
Dyptam jesionolistny może poparzyć
W dawnych czasach dyptam jesionolistny stosowano w medycynie ludowej. Co jednak istotne, roślina w dużych ilościach może być toksyczna. Alkaloidy w niej zawarte mogą doprowadzić do paraliżu serca, a nawet do śmierci. Ponadto może być niebezpieczny w kontakcie ze skórą.
W przypadku wysokich temperatur substancje zawarte w roślinie mogą spowodować fototoksyczne reakcje na skórze – a tym samym oparzenia oraz silne reakcje alergiczne. Szczególnie niebezpieczny może być dla dzieci. Warto też uważać na znajdujące się w jego pobliżu zwierzęta. Nawet krótki kontakt z rośliną może powodować rany i owrzodzenia, które nie goją się łatwo i mogą pozostawić blizny.
W związku z powyższym, jeśli roślina ta znajduje się w twoim ogrodzie, jej pielęgnacja wymaga noszenia rękawiczek i zakrywania ciała. Wszelkie zabiegi przy niej najlepiej odłożyć na czas, gdy nie będzie słonecznie. Jeżeli w ogrodzie bawią się dzieci, warto zrezygnować z uprawy.