Czym jest “piątka szklarniowa”? Nasiona tych roślin wysiej już w styczniu
Jakie rośliny wchodzą w skład piątki szklarniowej?
Tą potoczną, umowną nazwą przyjęło się określać 5 roślin kwiatowych o wyjątkowo długim okresie wegetacji. Ich cechą wspólną jest konieczność wysiewu na stałe miejsce dopiero po ostatnich, wiosennych przymrozkach (czyli po tzw. zimnych ogrodnikach). Do piątki szklarniowej zalicza się zazwyczaj następujące gatunki:
- begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens),
- lobelia przylądkowa (Lobelia erinus),
- petunia ogrodowa (Petunia x hybrida),
- szałwia błyszcząca (Salvia splendens),
- żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum).
W powyższym zestawie czasami uwzględniana jest także surfinia. Część z wymienionych roślin - szczególnie petunie i begonie - uprawia się na balkonach, w skrzyniach lub w kwietnikach wiszących. Cała piątka sprawdzi się także jako składnik kolorowych, kwietnych rabat ogrodowych. Od momentu wysiania nasion do czasu kwitnienia może upłynąć aż do 4 miesięcy. Nasiona roślin z piątki szklarniowej można wysiewać w późniejszym okresie (luty, marzec), ale tym samym przesuwa się okres ich kwitnienia.
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy siać pomidory na rozsadę w domu? Właściwy termin jest kluczowy
Jak wysiewać piątkę szklarniową?
Rośliny wchodzące w skład piątki szklarniowej można wysiewać w warunkach domowych, przy zachowaniu średniej temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Nasiona należy wysiać w drugiej połowie stycznia do płytkich pojemników (można wykorzystać pojemniki po produktach spożywczych), kuwet, tacek lub wielodoniczek. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się uniwersalna ziemia kwiatowa lub gotowa mieszanka do wysiewu ziaren i pikowania. Ziemię w pojemnikach należy lekko ubić a nasiona wysiewać rzutowo lub po kilka sztuk w przypadku doniczek. Nasiona szałwii i żeniszka można dodatkowo przykryć cienką warstwą podłoża. W przypadku nasion pozostałych gatunków z “piątki” wystarczy lekkie wciśnięcie w podłoże. Kolejny krok to spryskanie podłoża wodą.
Utrzymanie właściwej temperatury
Pojemniki z nasionami wysiewanymi w warunkach domowych będą wymagać nakrycia folią (i regularnego wietrzenia). Do wykiełkowania nasion niezbędne jest utrzymanie temperatury w zakresie ok. 20-25 stopni Celsjusza. Przy optymalnych warunkach uprawy pierwsze kiełki roślin powinny pojawić się po ok. 20 dniach. Nieco niższych temperatur będą wymagać nasiona żeniszka i szałwii - w tym wypadku wystarczy zakres 16-20 stopni Celsjusza (lub niżej). Pierwszych kiełków tych dwóch gatunków roślin można spodziewać się nawet po tygodniu od wysiewu. W przypadku wszystkich pięciu gatunków pikowanie do doniczek należy przeprowadzić, gdy widoczne będą pierwsze, właściwe liście na siewkach. Przesadzenie na miejsce stałe należy przeprowadzić w połowie maja.
Jakie stanowisko dla roślin z piątki szklarniowej?
Dla begonii stale kwitnącej najlepiej wybrać stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Roślina kwitnąca od czerwca aż do października idealnie sprawdzi się jako ozdoba balkonowych kwietników lub jako składnik niskich rabat ogrodowych. Idealną rośliną do ozdoby balkonu lub tarasu jest także lobelia. W przypadku tej rośliny również zalecane jest stanowisko jasne, w pełni słoneczne lub lekko zacienione. Warto pamiętać, że lobelia wymaga dość intensywnego podlewania latem i preferuje stanowiska osłonięte od wiatru. Lobelię często uprawia się w sąsiedztwie innej rośliny z piątki szklarniowej, czyli petunii ogrodowej. Jest to kolejne roślina, która najpiękniej będzie prezentować się w pełnym słońcu. Stanowisko dla petunii powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru.
Szałwię błyszczącą można sadzić jako obwódkę rabat lub jako składnik dywanów kwiatowych wraz z innymi, jednorocznymi roślinami. Tu również idealne będzie stanowisko słoneczne, ale warto pamiętać o regularnym podlewaniu - roślina źle znosi przesuszenie. Idealnym składnikiem niskich, gęstych dywanów kwiatowych będzie także niebieski żeniszek. W przypadku tej rośliny wystarczy zapewnienie słonecznego stanowiska lub lekkiego półcienia.