Mieszkańcy wsi i mężczyźni częściej umierają na COVID-19. Trwa akcja szczepień
CO WARTO WIEDZIEĆ O SZCZEPIENIACH? JAK ZGŁOSIĆ CHĘĆ ZASZCZEPIENIA SIĘ? GDZIE SIĘ ZASZCZEPIĆ? CZY I JAK MOŻNA DOSTAĆ ZAŚWIADCZENIE? JAK PRZEBIEGA SZCZEPIENIE?
CO WARTO WIEDZIEĆ O SZCZEPIENIACH?
Trwa pandemia. Jeśli chcemy wspólnie ją pokonać, nie możemy lekceważyć możliwości zaszczepienia się.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku rozpoczął się Narodowy Program Szczepień przeciwko Covid-29. Najpierw zaszczepione zostały osoby z grupy „0” - najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem, a więc m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny. Włączono do tej grupy również rodziców wcześniaków. Obecnie trwa akcja szczepień seniorów oraz nauczycieli.
Co warto wiedzieć o szczepionkach i możliwości udziału w akcji szczepień? Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z bezpłatnej akcji?
Aby umówić się na szczepienie lub uzyskać więcej informacji, zadzwoń na bezpłatną całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989.
Jak przebiega szczepienie?
Szczepionka podawana jest domięśniowo, w ramię. Nie musisz się w żaden sposób przygotowywać do zabiegu. Na miejscu, przed samym szczepieniem lekarz zbada Cię, by ocenić, czy możesz zostać zaszczepiony/a.
Po szczepieniu konieczna będzie 15. minutowa obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP).
Jeśli dostaniesz szczepionkę, która wymaga podania drugiej dawki, na termin drugiego szczepienia umów się od razu w punkcie szczepień, w którym otrzymałeś/aś pierwszą dawkę.