Co przyciąga szczury do ogrodu? Tego lepiej nie robić

Szczury w ogrodach niejednokrotnie mogą znaleźć dla siebie odpowiednią ilość jedzenia i picia, a także bezpieczne schronienie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczury zagrożeniem dla ogrodów
Szczury to wyjątkowo inteligentne zwierzęta, które posiadają umiejętność adaptacji do nawet najtrudniejszych warunków życia. Dodatkowo są wszystkożerne. Aby żyć i rozmnażać się potrzebują dostępu do jedzenia i wody oraz bezpiecznej kryjówki. Wszystko to często znajdują właśnie w ogrodach i na działkach.
Obecność szczurów w pobliżu ludzkich siedzib jest natomiast niebezpieczna. Zwierzęta te przenoszą wiele groźnych chorób. Ponadto są w stanie dokonać ogromnych zniszczeń. Posiadają wyjątkowo silne zęby, dzięki którym są w stanie przegryźć wiele rodzajów materiałów. Dużo szkód mogą wyrządzić w ogrodach, gdzie rozkopują ziemię, uszkadzają korzenie i pędy roślin oraz zjadają owoce i warzywa.
Co przyciąga szczury do ogrodu?
Na szczury jak magnes działają otwarte i niezabezpieczone śmietniki oraz łatwy dostęp do kompostownika z resztkami jedzenia. Przyciągać je może także pozostawiona karma dla zwierząt domowych takich jak psy czy koty. Ponadto zachęcające dla szczurów są wszelkie nieuprzątnięte warzywa i owoce leżące na grządkach, pod drzewami i krzewami lub na trawie.
Kolejnym czynnikiem, który przyciąga szczury do ogrodu, jest łatwy dostęp do wody. Ten natomiast stanowić mogą dla nich miski z wodą przeznaczoną dla zwierząt domowych, nieszczelne rury, a nawet niezabezpieczona kanalizacja.
Podobnie sytuacja wygląda z miejscami, w których szczury mogą znaleźć schronienie. Im miejsc tych jest więcej, tym większe jest prawdopodobieństwo zadomowienia się tych zwierząt w ogrodzie. Szczury chętnie osiedlają się tam, gdzie czują się bezpiecznie. Atrakcyjne są dla nich w związku z tym obszary zaciszne, oddalone od głównych ścieżek i zacienione. Zwierzęta chętnie zakładają swoje gniazda np. w miejscach z bujną roślinnością czy tych przeznaczonych na składowanie drewna.
Nie można zapominać również o tym, że szczury chętniej zbliżają się do ludzkich siedzib w chłodniejszych miesiącach, kiedy szczególnie potrzebują schronienia i łatwego dostępu do pożywienia. W związku z tym jesienią i zimą należy zachować wzmożoną czujność i uważnie obserwować swój ogród.
Czytaj też: Spryskaj tym miejsca, w których pojawia się kuna. Zwierzę szybko ucieknie
To przyciąga szczury do ogrodu: Lepiej tego nie rób
Aby nie narażać swojego ogrodu na osiedlenie się w nim szczurów, warto przede wszystkim podjąć szereg działań profilaktycznych. W ich ramach nie należy robić tego, co przyciąga szczury do ogrodu. Tym samym zaleca się:
- zabezpieczyć śmietniki i kompostowniki,
- schować karmę dla zwierząt,
- regularnie uprzątać grządki i trawniki z leżących na nich warzyw i owoców,
- uszczelnić rury,
- uporządkować ogród,
- regularnie sprawdzać miejsca, które stanowić mogą potencjalne siedlisko dla szczurów.
Czytaj też: Przygotuj w proporcji 1:10 i podlej czosnek. Zbierzesz obfite plony
Jak odstraszyć szczury z ogrodu? Naturalne sposoby
Aby odstraszyć szczury z ogrodu, warto posadzić w nim rośliny, których zapachu gryzonie te szczególnie nie lubią. Zalicza się do nich głównie:
- tuja,
- cis,
- dzika mięta,
- wrotycz,
- korona cesarska,
- wilczomlecz,
- czarny bez,
- oleander,
- dziki rumianek,
- pomidory,
- czosnek.
Można nie tylko posadzić je w ogrodzie, ale również kilka ich świeżo zerwanych i mocno pachnących części umieścić w okolicy gniazd szczurów lub w miejscach, w których są często widywane.
Zamiast roślin do odstraszania gryzoni można użyć popiołu drzewnego, który drażni ich drogi oddechowe i skórę. Gryzonie nie lubią ponadto zapachu olejków eterycznych takich jak np. eukaliptusowy czy miętowy.
Czytaj też: Jak zabezpieczyć borówkę amerykańską przed przymrozkami? Zastosuj te zabiegi