Chcesz pozbyć się mrówek z ogrodu? Rozsyp to wokół mrowiska

Mrówki pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie. Zwalczają wiele szkodników, które negatywnie wpływają na rośliny. Dodatkowo dzięki zjadaniu wielu resztek organicznych, znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju bakterii i grzybów. Często jednak powodują także wiele szkód w ogrodzie.
Czytaj też: Jakie korzyści daje legitymacja emeryta z KRUS? Na te zniżki mogą liczyć rolnicy
Mrówki w ogrodzie: Dlaczego są szkodliwe?
Obecność zbyt dużej liczby mrówek w ogrodzie prowadzić może do wielu strat. Ich obecność może negatywnie wpływać na jakość i strukturę gleby. Drążone przez nie podziemne korytarze mogą niszczyć korzenie i tym samym prowadzić do osłabienia roślin. Z kolei mrowiska są w stanie wyrządzić sporo szkód na trawniku.
Warto wspomnieć jeszcze o tym, że mrówki w ogrodzie wspierają rozwój populacji szkodliwych dla roślin mszyc. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że mrówki żywią się słodką spadzią (rosą miodową) – substancją, którą wydzielają właśnie mszyce. Chętnie więc je chronią, a nawet przenoszą na nowe źródła pożywienia.
Co sprawia, że mrówki licznie pojawiają się w ogrodzie? To przede wszystkim panujący w nim nieporządek. Resztki jedzenia, nieuprzątnięta skoszona trawa, liście czy gałęzie są magnesem przyciągającym te owady. Mrówki preferują ponadto wilgotne środowisko, a więc chętnie zamieszkują w pobliżu wszelkich zbiorników wodnych czy nawet niewielkich zastojów wody.
Czytaj też: Nie ma wielu wymagań i obficie kwitnie. Ciekawa alternatywa dla pelargonii
Jak odstraszyć mrówki z ogrodu? Warto sięgnąć po środki z kuchennej szafki
Aby odstraszyć mrówki z ogrodu, warto sięgnąć po środki z kuchennej szafki. W walce z mrówkami sprawdzi się soda oczyszczona lub proszek do pieczenia, które utrudniają owadom codziennie funkcjonowanie. Niekorzystnie wpływają na komunikację pomiędzy poszczególnymi osobnikami oraz na ich poruszanie się.
Wystarczy więc rozsypać sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia w miejscach, w których pojawiły się mrówki oraz w okolicach ich mrowisk. Czynność ta nie jest szkodliwa dla gleby i rosnących w niej roślin. Najlepiej przeprowadzać ją jednak w suche dni, aby rozsypywany proszek jak najdłużej pozostawał suchy.
Innym kuchennym środkiem sprawdzającym się w walce z mrówkami jest mąka kukurydziana. Owady chętnie ją spożywają, jednak nie są w stanie jej strawić. To natomiast powoduje ich śmierć.
Inne domowe sposoby na mrówki w ogrodzie wykorzystują takie popularne przyprawy i dodatki jak cynamon, imbir, czosnek czy liść laurowy. Produkty te warto rozsypać w miejscach, w których gromadzą się owady. Te natomiast prawdopodobnie zniechęcone intensywnymi i nielubianymi zapachami przeniosą się w inne miejsce.
Nietypowe środki pomocne w walce z mrówkami w ogrodzie
Aby odstraszyć mrówki z ogrodu, warto sięgnąć również po miód. Wystarczy w niewielkim pojemniku umieścić kilka łyżeczek tego przysmaku, a następnie tak przygotowaną pułapkę umieścić w ogrodzie. Mrówki zwabione słodkim aromatem wejdą do pojemnika z miodem, ale nie będą już w stanie się z niego wydostać.
Czytaj też: Zakaz spalania drewna dla gospodarstw domowych? Jest specjalny komunikat
Okazuje się, że skutecznym środkiem przeciwko mrówkom w ogrodzie jest również woda. Aby jednak spełniła swoją rolę, należy wcześniej ją zagotować. Następnie wrzątek trzeba wlać bezpośrednio do mrowiska.
Ciekawym rozwiązaniem pomagającym pozbyć się mrówek z ogrodu może również okazać się rozsypanie na trasach ich przemarszu ziaren ryżu. Owady chętnie będą je zbierały i zanosiły do swoich gniazd. Tam natomiast ryż szybko zacznie pleśnieć, co z kolei doprowadzi do zatrucia i śmierci mrówek.
Rośliny odstraszające mrówki z ogrodu
Mrówki z ogrodu można skutecznie odstraszyć również dzięki posadzeniu w nim odpowiednich roślin. Bazylia, mięta, rozmaryn, majeranek, wrotycz czy lawenda – to tylko niektóre z nich. Wydzielają one zapach, za którym mrówki nie przepadają. Liście i gałązki wspomnianych roślin można dodatkowo rozrzucić na trasach, którymi poruszają się mrówki.
- Tagi:
- mrówki
- ogród
- domowe sposoby