Chcesz posadzić lawendę w ogrodzie? Nie przegap tego terminu

Lawenda może ozdabiać ogrodowe rabaty oraz tarasy i balkony. Piękne kwiaty i wyjątkowy aromat – to dwie jej najbardziej charakterystyczne cechy. Roślina ta dzięki swoim właściwościom wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Ponadto znajduje zastosowanie w kuchni.
Czytaj też: Gdzie wyrzucić skoszoną trawę? Nie wszyscy znają te zasady
Kiedy sadzić lawendę?
Lawendę zaleca się sadzić w dwóch terminach. Pierwszym z nich jest wiosna, a dokładnie czas od początku kwietnia, natomiast drugim – jesień (czas od września do początku października). Sadzenie lawendy w tych terminach daje największą gwarancję na to, że roślina się przyjmie i będzie odpowiednio rosła.
Czytaj też: Czym zastąpić lawendę? 4 zamienniki są równie piękne, a łatwiejsze w uprawie
Gdzie sadzić lawendę? Wybór miejsca jest kluczowy
Aby móc cieszyć się pięknem lawendy, trzeba posadzić ją nie tylko w odpowiednim terminie, ale także we właściwym miejscu. Zapewnienie jej sprzyjających warunków do wzrostu i rozwoju sprawi, że będzie kwitła długo i obficie, a wokół niej roztaczać się będzie wyjątkowy aromat.
Lawendę najlepiej sadzić w miejscu ciepłym i słonecznym. Powinno być osłonięte od silnych podmuchów wiatru, ale jednocześnie dosyć przewiewne, ponieważ roślina potrzebuje sporej przestrzeni. Pomiędzy poszczególnymi krzaczkami należy pozostawić ok. 30-40 cm odstępu.
Czytaj też: Zastosuj tę odżywkę już teraz, to ostatni dzwonek. Lilie będą pięknie kwitły
Stanowisko, na którym rośnie, powinno mieć przepuszczalne podłoże. Lawenda bowiem w naturalnych warunkach rośnie zazwyczaj na terenach dosyć suchych i w związku z tym źle znosi zbyt wilgotną glebę. Zdecydowanie lepiej poradzi sobie na stanowisku zbyt suchym niż zbyt wilgotnym. W tym drugim przypadku może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe lub zacząć szybko gnić. Ziemia, w której rośnie, może być wapienna i lekko kamienista. Przed posadzeniem lawendy ziemię warto zmieszać z drobnym żwirkiem lub grysem.
W przypadku sadzenia lawendy w słabo przepuszczalnej glebie trzeba ją wcześniej zdrenować. Można to zrobić poprzez umieszczenie na dnie dołka, w którym posadzona zostanie roślina, warstwy kamyków, keramzytu lub potłuczonych doniczek.
Sadzenie lawendy: O czym jeszcze warto pamiętać?
O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając stanowisko dla lawendy? Roślina ta nie lubi zbyt kwaśnego podłoża. Najlepiej jeśli będzie miało ono odczyn mieszczący się między 6,5 a 7,5 pH. Nie musi być zasobne w substancje organiczne, ponieważ lawenda w warunkach naturalnych świetnie radzi sobie rosnąc nawet w mało urodzajnych glebach. Z tego samego powodu nie ma konieczności jej nawożenia.
Lawendę zaleca się sadzić w sąsiedztwie róż i nagietków, a także ziół takich jak np. tymianek, cząber i rozmaryn. Sadząc lawendę, warto jeszcze wziąć pod uwagę, że odstrasza ona komary, natomiast przyciąga owady zapylające takie jak pszczoły i motyle.
Czytaj też: Ta metoda uprawy ogórków zapewnia najszybsze plony. Jest prosta i tania
Pielęgnacja lawendy: Podstawowe zasady
Lawenda, jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu, nie wymaga wielu dodatkowych zabiegów. W okresie suszy warto umiarkowanie ją podlewać. Podłoże wokół niej można ściółkować, co zapobiegnie nadmiernemu odparowywaniu wody z gleby oraz rozprzestrzenianiu się chwastów. Nawożenie, co zostało już wspomniane, nie jest konieczne. Można jednak przeprowadzić je wiosną. Tuż przed nim roślina wymaga przycięcia, dzięki któremu zachowa odpowiedni pokrój i będzie bardziej obficie kwitła. Cięcie warto powtórzyć po zakończonym kwitnieniu. Przed zimą większość odmian lawendy wymaga okrycia, ponieważ nie są one odporne na niskie temperatury.