Chcesz odstraszyć pająki z domu? Posadź te kwiaty na parapecie

Mają piękne kolory i można z nich tworzyć różnorodne kompozycje, jednak największą popularnością cieszą się w okresie jesiennym i raczej rzadko są wybierane jako ozdoba balkonów i parapetów. Chryzantemy, bo o nich mowa, mają jednak wyjątkową zaletę, którą powinny docenić szczególnie osoby obawiające się pająków. Ich zapach skutecznie odstrasza te owady.
Kiedy sadzić chryzantemy?
Połowa maja to najbezpieczniejszy moment na sadzenie kwiatów na zewnątrz - w ogrodzie, na balkonie czy na parapecie. W tym czasie nie zaszkodzą im już przymrozki. Wybierając rośliny, którymi będziemy ozdabiać nasze otoczenie, warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale również praktycznymi właściwościami. Chryzantemy, inaczej zwane złocieniami, występują w wielu różnych gatunkach i kolorach, a do tego mogą okazać się sprzymierzeńcem w walce z pająkami.
Chryzantemy zasadzone w maju powinny zakwitnąć w drugiej połowie lata. Kwiaty te kwitną zwykle od sierpnia aż do pierwszych przymrozków, czyli nawet do listopada. Okres ich kwitnienia zbiega się z czasem, gdy pająki zaczynają szukać w domach schronienia przed chłodem.
Czytaj też: Weź z kuchni i umieść w ogrodzie. Tak pozbędziesz się ślimaków
Jakich warunków wymagają chryzantemy?
Decydując się na zasadzenie chryzantem, trzeba pamiętać, by zapewnić im odpowiednie warunki. Wymagają one jasnego, ciepłego i słonecznego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Ziemia powinna być lekko kwaśna, żyzna i przepuszczalna. Byliny te preferują umiarkowane podlewanie. Donice powinny mieć na dnie otwory, warto też zastosować warstwę drenażu np. w formie keramzytu, by uniknąć zastoju wody. Glebę można wzbogacić również kompostem.
Obfite kwitnienie pomoże zapewnić chryzantemom regularne nawożenie w okresie wzrostu od maja do połowy sierpnia nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących. Przekwitnięte kwiaty należy na bieżąco usuwać. Po sezonie doniczek z chryzantemami nie trzeba wyrzucać. To rośliny wieloletnie, które w odpowiednich warunkach mogą przezimować w domu do następnej wiosny.
Dlaczego pająki trzymają się z daleka od chryzantem?
Zasadzenie chryzantem jest naturalną metodą, dzięki której latem pozbędziemy się pająków z balkonu czy tarasu. Olejki eteryczne zawarte w liściach i kwiatach chryzantem mają właściwości, które odstraszają nie tylko pająki. Ich zapachu nie lubią także inne zwierzęta. Złocienie wytwarzają pyretryny - substancje toksyczne dla owadów. Ustawienie doniczek z tymi kwiatami na parapecie powinno spowodować, że w ich otoczeniu będzie mniej komarów, muszek i innych insektów. Chryzantemy omijają z daleka także mszyce, mrówki czy kleszcze.
Czytaj też: Kiedy ćma bukszpanowa składa jaja? Kiedy najlepiej stosować opryski i pułapki?