Będą zdobić ogród do października. Wysiej je już teraz

Lwia paszcza, której mniej popularna nazwa to wyżlin większy, jest rośliną z rodziny babkowatych. W warunkach naturalnych rośnie w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jest jako jednoroczna roślina ozdobna, która wykazuje czasami tendencję do częściowego dziczenia.
Czytaj też: Zasiedzenie służebności przesyłu. Ważny wyrok dla właścicieli działek
Jak wyglądają lwie paszcze?
Lwie paszcze mają krzaczasty pokrój i lancetowate, zielone liście. Kwitną od czerwca do października. Ich kwiaty występować mogą w wielu intensywnych kolorach, od białego przez żółty i pomarańczowy aż do różowego i czerwonego. Mają dwudzielny kształt, przez co przypominają pyszczki zwierząt. Dodatkowo wydzielają delikatny, lekko cytrynowy aromat. Są zebrane w gęste grona na szczycie łodyg. Te ostatnie, w zależności od odmiany, mogą osiągać od 20 do 100 cm wysokości.
Czytaj też: Ten zabieg przy azalii jest kluczowy. Doświadczeni ogrodnicy radzą, co stosować
Lwie paszcze: Warunki uprawy
Lwie paszcze najlepiej rosną w miejscach ciepłych i nasłonecznionych. Wówczas obficie kwitną. Preferują żyzne i próchnicze gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Podłoże nie powinno być jednak podmokłe. Rośliny są dosyć odporne na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że atakują je choroby grzybowe lub mszyce.
Lwie paszcze nadają się do sadzenia w wielu miejscach w ogrodzie. Doskonale sprawdzą się na obrzeżach rabat czy wzdłuż trawników. Idealnie będą komponowały się również z elementami małej architektury czy ogrodzeniami. Można sadzić je też w skrzynkach i donicach, zarówno tych stojących, jak i wiszących. W tej formie stanowią piękną dekorację balkonów i tarasów. Sprawdzają się również jako kwiaty cięte w bukietach.
Czytaj też: Dodaj do bratków wiosną. Kwiaty pięknie się wybarwią
Kiedy i jak siać lwie paszcze?
Lwie paszcze charakteryzują się dosyć długim okresem wegetacji. Oznacza to, że potrzebują dużo czasu od momentu wysiewu do kwitnienia. Dodatkowo są wrażliwe na niskie temperatury. W związku z tym są często uprawiane z rozsady.
W tym celu wysiew ich nasion najlepiej przeprowadzić jeszcze w marcu. Następnie pojemniki należy ustawić w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Wschodzące rośliny należy regularnie, ale umiarkowanie, podlewać. Kiedy siewki posiadać będą już 1-2 liście właściwe, warto przesadzić je do większych pojemników. Sadzonki do gruntu sadzić należy jednak dopiero w drugiej połowie maja, kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Sadzenie lwich paszcz z rozsady sprawi, że pięknem tych kwiatów w ogrodzie będzie można cieszyć się już od czerwca.
Lwie paszcze siać można również od razu bezpośrednio do gruntu. Należy to robić jednak dopiero w maju, kiedy temperatura gleby będzie już odpowiednio wysoka. Przy tym rozwiązaniu trzeba liczyć się z tym, że rośliny zakwitną później – zazwyczaj w sierpniu – i krócej będą cieszyć swoim pięknem niż w przypadku tych przygotowanych z rozsady.
Jak pielęgnować lwie paszcze?
Lwie paszcze wymagają stale delikatnie wilgotnego podłoża. W związku z tym należy je regularnie, ale umiarkowanie podlewać. Jest to wskazane zwłaszcza w początkowym etapie wzrostu oraz w czasie upałów. Niedobór wody skutkować może zasychaniem roślin. Natomiast jej nadmiar prowadzić może do gnicia korzeni, a w efekcie nawet do obumierania całych roślin.
Podłoże wokół lwich paszcz warto ściółkować. Zapobiega to zbyt szybkiemu wyparowywaniu wody z ziemi, a także znacznie ogranicza rozrost chwastów. Te ostatnie, jeśli się pojawiają, należy regularnie usuwać.
- Tagi:
- ogród
- lwie paszcze
- kwiaty