Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla rolnika
Kiedy rolnikowi potrzebna jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach? Co to jest raport ooddziaływaniu na środowisko - wyjaśniamy krok po kroku.
Jakie rolnicze inwestycje wymagają decyzji o środowskowych uwarunkowaniach?
Jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne i chcesz je rozbudować - przed uzyskaniem pozwolenia na budowę - możesz spotkać się z obowiązkiem uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a czasami nawet z obowiązkiem opracowania specjalnego dokumentu - czyli raportu o oddziaływaniu na środowisko. Sprawdzamy, jakie rolnicze inwestycje bezwzględnie wymagają obowiązku uzyskania takiej decyzji.
Przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko
Jest to grupa przedsięwzięć, w tym inwestycji rolniczych, które wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz dodatkowo bezwzględnie wymagają sporządzenia tzw. raportu o oddziaływaniu na środowisko. Oto te inwestycje:
- chów lub hodowla norek w liczbie nie mniejszej niż 105 DJP, czyli np. chów 42 tys. sztuk norek;
- chów lub hodowla innych zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 210 DJP, czyli np. chów lub hodowla 210 sztuk krów lub 600 sztuk macior.
W przypadku tych inwestycji oprócz obowiązku złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, do wymaganych dokumentów takich jak np. mapy ewidencyjne, musimy dołączyć raport o oddziaływaniu na środowisko. Autorem takiego raportu (w przypadku zespołu osób – osobą kierującą zespołem) może być osoba, która ma odpowiednie wykształcenie lub wykształcenie oraz doświadczenie w zakresie sporządzania dokumentacji środowiskowej.
Przedsięwzięcia mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
W przypadku tej grupy przedsięwzięć, w tym inwestycji rolniczych, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest nadal wymagana ale niekoniecznie będzie wymagany raport o oddziaływaniu na środowisko. O tym, czy raport ten będzie wymagany, zadecyduje urząd, do ktorego złozysz wniosek. Decyzję tę podejmie na podstawie opinii innych urzędów, które bedą analizowały wniosek rolnika o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Oto te inwestycje:
- chów lub hodowla norek w ilości nie mniejszej niż 20 DJP i mniejszej niż 105 DJP, jeśli działalność będzie prowadzona w odległości mniejszej niż 210 m od np. zabudowy mieszkaniowej czy na obszarach objetych formami ochrony przyrody, lub w ilości nie mniejszej niż 30 DJP i mniejszej niż 105 DJP na pozostaych obszarach;
- chów lub hodowla innych zwierząt w liczbie nie mniejszej niż 40 DJP (np. chów lub hodowla 40 sztuk krów lub 114 sztuk macior) i mniejszej niż 210 DJP, jeśli działalność będzie prowadzona w odległości mniejszej niż 210 m od np. zabudowy mieszkaniowej czy na obszarach objetych formami ochrony przyrody, lub w ilości nie mniejszej niż 60 DJP i mniejszej niż 210 DJP na pozostaych obszarach;
- chów lub hodowla obcych rodzimej faunie zwierząt innych niż zwierzęta gospodarskie w liczbie nie mniejszej niż 4 matki lub 20 sztuk, z wyłączeniem ryb oraz skorupiaków;
- chów lub hodowla ryb w stawach typu karpiowego (dla produkcji nie większje niż 4 tony z 1 ha powierzchni użytkowej stawu) lub pstrągowego (dla produkcji nie większej niż 1 tona przy poborze 1 litra wody na sekundę w miejscu ujęcia wody.
Jesli zastanawiasz się, jak przeliczyć ilośc sztuk zwierząt na DJP, przeczytaj ten artykuł - kliknij tutaj.
Kiedy scalanie gruntów wymaga decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?
Jeśli rolnik zamierza scalić grunty rolne, to takie działanie może wymagać również złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Oto przypadki, w których należy taki wniosek złożyć:
- scalanie gruntów, na których obszar użytków rolnych jest większy niż 10 ha, jednak tylko na obszarach objętych formami ochrony przyrody lub w ich otulinach;
- scalanie gruntów, na których obszar użytków rolnych jest większy niż 100 ha na pozostałych obszarach, które nie są objęte formami ochrony przyrody.
Czy melioracje wymagają decyzji środowiskowej?
Gospodarowanie wodą w rolnictwie może wymagać takiej decyzji. Wymieniamy te rodzaje gospodarowania wodą w rolnictwie, które wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach:
- melioracje łąk, pastwisk lub nieużytków;
- mielioracje terenów znajdujących się na obszarach objetych formami ochrony przyrody lub w ich otulinach;
- melioracje na obszarze nie mniejszym niż 2 ha, innym niż wyżej wymienione w dwóch punktach wyżej, jeśli w odległości nie większej niż 1 km w ciągu ostatnich 5 lat zmeliorowano obszar o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha lub gdy łączna powierzchnia projektowanego obszaru meliorowanego oraz obszaru juz zmeliorowanego w ciągu ostatnich 5 lat wyniesie nie mniej niż 5 ha.
- melioracje na obszarze nie mniejszym niż 5 ha, dla innych niż wymienionych w trzech powyższych punktach;
- realizacja zbiorników wodnych lub stawów, o powierzchni nie mniejszej niż 0,5 ha, na terenach gruntów innych niż orne znajdujących się na obszarach objetych formami ochrony przyrody lub w ich otulinach;
- realizacja stawów o głębokości nie mniejszej niż 3 m, na pozostałych terenach, niż wymieione wyżej.
Czy decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana dla zalesień?
Jeśli rolnik zamierza zalesić:
- pastwiska lub łąki na obszarach narażonych na niebezpieczństwo powodzi (rozumieniu prawa wodnego);
- nieużytki na glebach bagiennych;
- nieużytki lub inne niż orne użytko rolne, znajdujących się na obszarach objetych formami ochrony przyrody lub w ich otulinach;
- lub zalesienia o powierzchni powyżej 20 ha;
musi uzyskać decyzję ośrodowiskowych uwarunkowaniach.
Uwaga na zmiany w już istniejących przedsięwzięciach!
Do przedsięwzięć, które wymieniliśmy w tym artykule należy również zaliczyć te, które polegają na rozbudowie, przebudowie już istniejących, zrealizowanych, wymienionych inwestycji. W takich przypadkach należy szczegółowo skonsultować zakres zmian ze specjalistą.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.