Czym wyróżnia się Ayam Cemani? Oryginalna rasa kur ozdobnych z Jawy
Skąd wywodzi się rasa Ayam Cemani?
Egzotyczna rasa ma swoje korzenie w indonezyjskiej wyspie Jawa. Nazwa rasy w języku jawajskim oznacza dosłownie “czarnego kurczaka” lub “czarną kurę” (Ayam Cemani, Ayam Kedu). Według niektórych źródeł kury tej rasy, głównie ze względu na charakterystyczny, ozdobny wygląd, mogły być już od XII wieku używane m.in. do celów religijnych (ceremonialnych). Co ciekawe, rasa Ayam Cemani pojawiła się w Europie dość późno, bo pod koniec lat 90. za sprawą holenderskiego hodowcy Jana Steverinka. Obecnie zwierzęta tej rasy są hodowane m.in. w Belgii i Holandii, w Niemczech, na Słowacji a także w Stanach Zjednoczonych.
CZYTAJ TAKŻE: Kury sebrytki. Co to za rasa i jakie ma wymagania?
Znak rozpoznawczy Ayam Cemani? Nie tylko czarne upierzenie
Kluczową cechą Ayam Cemani jest intensywne, czarne ubarwienie. Kury tej rasy posiadają nie tylko czarne pióra, ale także czarne dzioby i grzebienie. Czarną i szarą barwę posiada także mięso tych zwierząt (uważane w niektórych krajach za oryginalny rarytas). Za nietypowy kolor piór i wnętrzności odpowiada mutacja jednego z genów, która wywołuje tzw. fibromelanozę, czyli nadmierną produkcję melaniny. Co ciekawe, mutacja nie wpływa negatywnie na stan zdrowia zwierząt. Kury tej rasy nie wyróżniają się pod kątem wagi lub rozmiarów. Dorosłe osobniki ważą ok. 2,5 kg, a jaja (w kolorze jasnokremowym) ważą ok. 45 g. Warto również dodać, że kury Ayam Cemani znoszą mniej jaj (ok. 100 rocznie) niż kury innych ras. Pisklęta po wykluciu posiadają już w pełni czarne ubarwienie.
Walory dekoracyjne i cenne mięso
Odmiana Ayam Cemani jest hodowana przede wszystkim ze względu na charakterystyczny, ozdobny wygląd. W niektórych krajach mięso i wnętrzności zwierząt tej rasy uważane są także za kulinaryny rarytas. Jak podaje National Geographic Polska, w Indonezji jaja kur Ayam Cemani kosztują ok. 16 dolarów za sztukę, czyli ponad 65 zł. Jeszcze droższe są kurczaki z profesjonalnych hodowli, wyceniane nawet na kilka tysięcy dolarów za jedną sztukę. Na rynku polskim cena za dorosłego osobnika z udokumentowanym pochodzeniem (z rodowodem) może wynosić nawet do 6 tys. zł. Mniej można zapłacić za osobniki bez udokumentowanego pochodzenia (ok. 100 zł) – ale w tym wypadku u zwierząt często obserwuje się niepożądane cechy (tu m.in. brak charakterystycznego wybarwienia piór, dziobu lub języka). Za nietypową cenę odpowiadają głównie wysokie wymagania dotyczące diety i warunków hodowli.
CZYTAJ TAKŻE: Jak dbać o kury nioski zimą? Sześć ważnych zasad
- Tagi:
- Ayam Cemani
- hodowla
- kury
- kury ozdobne