Czy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie wydłużony?
Wydłużenie terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie powinno być rozważone przez ministerstwo rolnictwa z uwagi na fakt, że istnieje uzasadniona przyczyna uniemożliwiająca rolnikom złożenie wniosków w wyznaczonym terminie. To zbyt późno wdrożone przepisy, które uniemożliwiły rolnikom właściwe przygotowanie się do tegorocznej kampanii.
Krajowa Rada Izb Rolniczych interweniuje
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza podała informację, że Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 17 kwietnia 2023 r., wspólnie z organizacjami branżowymi, do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przedłużenie terminu składania wniosków o płatności obszarowe do 30 czerwca br. W piśmie zawarto również wniosek o jak najszybsze wprowadzenie krajowych przepisów regulujących wdrażanie Krajowego Planu Strategicznego.
Co napisano w piśmie do ministra?
Zdaniem wnioskujących, wprowadzenie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 spowodowało duże zmiany, jakie zaszły w przepisach prawa w tym zakresie, szczególnie związanych z wprowadzeniem nowych rozwiązań do płatności bezpośrednich, takich jak ekoschematy, na które - jak zauważają wnioskujący - planowana jest kwota 4,33 mld euro, co stanowi 25% koperty finansowej płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad warunki minimalne.
- Zwracamy się z prośbą o podjęcie jak najszybciej decyzji w sprawie maksymalnego wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w kampanii 2023. Taka decyzja Pana Ministra pozwoli na zapoznanie się rolnikom z nowymi wnioskami o dopłaty bezpośrednie, ich odpowiednie przygotowanie, bez niepotrzebnego pośpiechu, zwłaszcza w sytuacji, gdy wykonawcze akty prawne związane z realizacją Krajowego Planu Strategicznego wchodzą w życie już w czasie trwania kampanii składania wniosków, a część z nich do dnia dzisiejszego nie jest przyjęta i wdrożona. Należy nadmienić również, że wprowadzenie ekoschematów wymaga od rolników, chcących realizować te działania, przygotowania np. planu dobrostanu, na co również potrzeba czasu, a także udziału doradcy. Obecnie jesteśmy w połowie trwania naborów wniosków o dopłaty bezpośrednie i wyrażamy zaniepokojenie niskim stopniem złożonych wniosków w ramach ekoschematów - czytamy w liście do ministra rolnictwa.
W liście zwraca się również uwagę na brak w odpowiednim czasie przepisów wykonawczych.
- Wielu rolników po prostu nie wie, o co i jak może wnioskować, ponieważ przekazywana wiedza w czasie szkoleń nie jest kompletna z powodu braku przepisów wykonawczych. W związku z powyższym wnosimy o jak najszybsze wprowadzenie krajowych przepisów regulujących wdrażanie Krajowego Planu Strategicznego oraz apelujemy o podjęcie decyzji przez Pana Ministra w sprawie wydłużenia możliwości składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do dnia 30 czerwca, co pozwoli rolnikom, a także pracownikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego, którzy pomagają i doradzają rolnikom, zaplanować i bez nadmiernego pośpiechu przeprowadzić ten ważny proces - napisano w liście.
Poinformujemy naszych czytelników, jak tylko poznamy odpowiedź ministra rolnictwa.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.