Czy rolnicy będą zwolnieni z wykonywania zdjęć geotagowanych?
Przemysł rolniczy w UE może być na progu znaczących zmian. Komisja Europejska rozważa propozycję złagodzenia wymogów dotyczących geotagowanych zdjęć, które miały stanowić podstawę dla monitorowania wdrażania polityki rolnej od 2027 roku. Celem jest uproszczenie procesu i zmniejszenie obciążeń biurokratycznych nałożonych na rolników.
- Doświadczenie zebrane w pierwszym roku wdrażania systemu monitorowania terenu oraz trudności zgłaszane przez społeczność rolniczą pokazują, że państwa członkowskie potrzebują większej elastyczności w wykorzystywaniu i przetwarzaniu geotagowanych zdjęć. Alternatywne, bardziej tradycyjne metody weryfikacji dostosowania się gospodarstw do wymagań WPR, aby otrzymać płatności bezpośrednie, to głównie wizytacje powołanych do tego celu komisji - informuje KRIR.
Skargi rolników na biurokrację związaną też ze zdjęciami geotagowanymi
Od dłuższego czasu rolnicy w UE skarżą się na zbyt dużą biurokrację, która była też jedną z przyczyn protestów. W odpowiedzi na te obawy, Komisja Europejska opublikowała projekt regulacji, który miałby zredukować obowiązek wykorzystania geotagowanych zdjęć do monitorowania działalności gospodarstw rolnych.
- Geotagowane zdjęcia miały na celu ułatwienie rolnikom pracy, pozwalając na dostarczanie informacji o swojej działalności przez aplikację w smartfonie, co mogłoby zredukować konieczność wizyt w urzędzie. Jednakże, według sondażu przeprowadzonego w marcu przez Komisję Europejską, 26% ankietowanych rolników miało problemy z wykorzystywaniem geotagowanych zdjęć, a połowa z nich przyznała, że w ogóle nie korzystała z tej metody - podaje KRIR.
Do kiedy potrwają konsultacje?
Propozycja KE jest obecnie przedmiotem konsultacji publicznych, które potrwają do 9 lipca.
- Komisja Europejska proponuje złagodzenie wymagań dotyczących stosowania geotagowanych zdjęć do oceny, czy gospodarstwa spełniają wymagania do wypłaty płatności bezpośrednich - wyjaśnia KRIR.
Uproszczenie wymagań dotyczących wdrażania geotagowanych zdjęć było także jednym z postulatów państw UE dotyczących WPR, przedstawionych w lutym. Opublikowana propozycja została przedstawiona ministrom rolnictwa na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) 5 czerwca. Po zakończeniu czterotygodniowych konsultacji Komisja przedłoży unijnym państwom zmiany do zatwierdzenia na spotkaniu w połowie lipca.
Przeczytaj także: Biogazownia za prawie 2 mln zł. Na krowach zarabiają podwójnie [WIDEO]
- Tagi:
- zdjęcia geotagowane