Czy można już pobierać protokoły suszowe? Ministerstwo odpowiada
W ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiały się liczne pytania odnośnie działania aplikacji suszowej i możliwości pobierania protokołów.
Szkody po suszy - pobieranie protokołów
Na różnych grupach społecznościowych na Facebooku rolnicy zadawali pytania o aplikację suszową.
- Czy działa wam aplikacja suszowa? - pisał Arkadiusz. - Czy można już pobrać protokół, jeśli tak gdzie on jest? - pytała inna osoba.
W związku z tym zwróciliśmy się z pytaniami do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które poinformowało, że rolnicy mogą pobierać protokoły oszacowania szkód po ich zaakceptowaniu przez wojewodę.
Pomoc dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych
- Producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane wystąpieniem suszy mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty na sfinansowanie kosztów wznowienia produkcji - podał rzecznik prasowy MRiRW.
Jednak, aby otrzymać taki kredyt należy dołączyć do wniosku o udzielenie kredytu - protokół oszacowania szkód - w formie dokumentu elektronicznego o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne z podpisem zaufanym wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego - wydruku tego protokołu albo kalkulacji oszacowania szkód.
Wszystko to po to, by potwierdzić wystąpienie u rolnika szkód, które powstały w wyniku suszy.
Ponadto przewidziana została możliwość uruchomienia pomocy dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, które wystąpiły w 2023 r.
- O pomoc będą mogli ubiegać się producenci rolni w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. m.in. suszy wynoszące powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej - wyjaśnia rzecznik prasowy MRiRW.
Jak ustalana będzie wysokość wsparcia?
Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn, powierzchni uprawy, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r.:
- suszy,
- gradu,
- deszczu nawalnego,
- ujemnych skutków przezimowania,
- przymrozków wiosennych,
- powodzi,
- huraganu,
- pioruna,
- obsunięcia się ziemi lub lawiny, oraz stawki pomocy.
- Termin składania wniosków o pomoc oraz wysokość stawki pomocy, minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tym że wysokość tej stawki ogłosi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy - podaje MRiRW.
Przeczytaj także: Wystartowały wypłaty za niesprzedane kalafiory i brokuły
- Tagi: