Czy mam prawo do emerytury z KRUS i ZUS?
Kiedy wypracowane lata liczą się do emerytury KRUS?
Pytanie Czytelniczki: Mąż, z którym jestem w związku od 30 lat, posiada gospodarstwo rolne. Otrzymał je zgodnie z aktem darowizny jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Pracowałam przez 5 lat, a później, gdy następowała redukcja zatrudnienia, zwolniono mnie i przeszłam na KRUS. Mąż ubezpieczał mnie, jako domownika w KRUS. I teraz za 2,5 roku osiągnie wiek emerytalny, czyli 65 lat. A mi do osiągnięcia 60. roku życia brakuje 10 lat. Mąż mógłby przepisać na mnie gospodarstwo, ale ja tego nie chcę. Mam opłacane składki przez 24 lata. Otrzymałam propozycję zatrudnienia. Zastanawiam się, czy jeżeli pójdę do pracy, te 24 lata będą mi się liczyły do emerytury czy stracę to?
KRUS w Poznaniu radzi:
Jest Pani osobą urodzoną po 31.12.1948 r. i dlatego po uzyskaniu prawa do emerytury rolniczej i emerytury pracowniczej (na podstawie art. 24, art.24a i 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS) miałaby Pani prawo do otrzymywania obu emerytur, wypłacanych przez ZUS i KRUS niezależnie od siebie. Do uzyskania prawa do emerytury pracowniczej niezbędne jest osiągnięcie wieku emerytalnego (na dziś 60 lat kobieta) i jakikolwiek okres ubezpieczenia pracowniczego.
Do uzyskania prawa do emerytury rolniczej niezbędne jest osiągnięcie wieku emerytalnego (na dziś 60 lat kobieta) i okres ubezpieczenia emerytalno - rentowego co najmniej 25 lat. Z Pani pytania wynika, iż opłacała Pani składki przez okres 24 lat, tak więc po opłaceniu składek jeszcze przez okres 1 roku i osiągnięciu wieku emerytalnego, nabyłaby Pani prawo do emerytury rolniczej i skoro pracowała Pani poza rolnictwem, to również do emerytury pracowniczej.
Czytaj także: KRUS. Jakie przypadłości należą do chorób zawodowych?
Jeżeli podejmie Pani obecnie zatrudnienie, to po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie Pani mogła ubiegać się jedynie o emeryturę pracowniczą, do emerytury rolniczej nie spełni Pani warunków z powodu braku ubezpieczenia emerytalno- rentowego przez okres co najmniej 25 lat. Z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie rolnicze będzie Pani mogła ubiegać się w ZUS o zwiększenie rolne do emerytury pracowniczej, które jest zdecydowanie niższe, niż emerytura rolnicza. Ponadto Pani małżonek w przypadku ubiegania się o emeryturę rolniczą nie może przekazać gospodarstwa rolnego Pani, w celu pobierania emerytury w pełnej wysokości.
Podstawa prawna: Art.19 ust.1, 33 ust.2a, 28 ust. 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2019r. poz.299)
Czytaj także: KRUS. "Odwołuję się od decyzji komisji lekarskiej. Muszę opłacać składki?"