Czy małżonek wnioskującego o dopłaty musi wyrazić zgodę jako współposiadacz?
Nieruchomość rolna może być własnością jednej osoby, która może być rolnikiem lub kilku osób, spółdzielni rolniczej lub chociażby spółki czy spółek prawa handlowego. Stosunek współwłasności powstaje w praktyce w wyniku różnych zdarzeń prawnych. Najczęściej jest wynikiem wspólnego dziedziczenia przez kilka osób, nabycia nieruchomości przez małżonków, ale także czynności prawnych zawieranych wspólnie przez kilka osób.
Małżonkowie są zazwyczaj współwłaścicielami majątku wspólnego, w tym oczywiście nieruchomości rolnych, o ile nie zostanie to inaczej ustalone w "umowie małżeńskiej". To oznacza, że w niektórych przypadkach żona rolnika może być współwłaścicielem nieruchomości rolnych, ale zależy to od indywidualnych okoliczności i umowy między małżonkami. Czy zatem małżonek wnioskującego o dopłaty do ARiMR musi wyrazić zgodę na taka czynność jako współwłaściciel?
Małżonek rolnika jako współposiadacz ziemi a dopłaty bezpośrednie
Ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 to obowiązujący od niedawna akt prawny, który reguluje m.in. podstawowe zasady przyznawania dopłat bezpośrednich. W art. 23.
- W przypadku gdy grunt lub zwierzę jest przedmiotem współposiadania przez okres, w jakim posiadanie tego gruntu lub tego zwierzęcia jest warunkiem przyznania danej pomocy, pomoc ta przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili zgodę na piśmie - brzmi zapis wspomnianego przepisu.
Zatem jeśli rolnik ma wspólników, współposiadaczy gruntu, to musi on uzyskać ich zgodę na piśmie - po prostu muszą sie oni ze sobą dogadać, kto będzie wnioskował o dopłaty. Czy ten obowiązek dotyczy również małżonka rolnika?
- Ta zgoda nie jest wymagana, jeżeli miałaby pochodzić od współposiadacza będącego małżonkiem wnioskodawcy - jednoznacznie podkresla wspomniana ustawa.
Jeśli są wspólnicy, to któremu przysługuje pomoc finansowa?
Również w tym przypadku przepisy bardzo jednoznacznie wskazują rozwiązanie.
- Jeżeli warunkiem przyznania pomocy jest własność gruntu i pomoc jest przyznawana do powierzchni gruntu, a ten grunt stanowi przedmiot współwłasności, pomoc przysługuje temu współwłaścicielowi gruntu, co do którego pozostali współwłaściciele wyrazili zgodę na piśmie - wskazuje ustawa.
Musimy pamiętać o pisemnej formie takiej zgody, ponieważ zgodę dołącza się do wniosku o przyznanie pomocy.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- rolniczy kącik prawny