Czy każdy rolnik wnosi opłatę środowiskową? Analizujemy, wyjaśniamy
Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne jest podmiotem gospodarczo korzystającym ze środowiska, zatem jak każdy inny przedsębiorca do tego zobowiązany, ma swoje obowiązki. Za korzystanie ze środowiska pobiera się tzw. opłatę środowiskową. Ale zacznijmy od początku, przypomnienia zagadnienia.
Czy rolnik jest podmiotem korzystającym ze środowiska - jednoznacznie wyjaśniamy
W poprzednim artykule z naszego cyklu ustaliliśmy, że rolnik jest podmiotem korzystającym ze środowiska. Z czym to jest związane oraz jakie z tego wynikają obowiązki - artykuł przeczytaj klikając tutaj, zapraszamy.
Kiedy działalność rolnika podlega opłacie środowiskowej?
Przypomnijmy, że działalność podlega opłacie środowiskowej, jeśli powoduje:
- wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, na przykład:
- z kotłowni,
- z procesów technologicznych, np.: malowanie, lakierowanie, spawanie, wędzenie,
- ze spalania paliw w silnikach spalinowych,
- z przeładunku benzyn silnikowych (np. stacje paliw),
- z chowu lub hodowli np. drobiu, krów,
- emisję gazów cieplarnianych w ramach przydzielonych uprawnień,
- składowanie odpadów.
Na mocy art. 284 ust. 2 Prawo Ochrony Środowiska”, osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami, czyli m.in. rolnicy, ponoszą opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie w jakim korzystanie wymaga pozwolenia na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska. Większość rolników indywidualnych, na mocy tego przepisu, nie jest obowiązana do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska, o ile prowadzona działalność oznacza rodzaj korzystania ze środowiska nie wymagający pozwolenia.
Zatem, jeśli rolnik w swoim gospodarstwie nie musi posiadać pozwolenia np. na emisję gazów lub pyłów do atmosfery, lub innych decyzji z zakresu ochrony środowiska, nie musi tych opłat ponosić.
Rolnik nie ma pozwoleń na emisję, ale spala paliwo w swoim ciągniku - co wtedy?
Zgodnie z obowiązującą interpretacją, rolnik, który nie posiada decyzji również nie jest obowiązany do naliczania opłaty za spalane paliwo.
- Osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami ponoszą opłaty za korzystanie ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie wymaga pozwolenia na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska - informuje nasz portal Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Czy rolnik jako podmiot korzystający ze środowiska jest obowiązany do prowadzenia ewidencji?
Resor rolictwa podkresla, że rolnik, będąc podmiotem korzystającym ze środowiska, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji stanowiącej podstawę do wyliczenia opłat za korzystanie ze środowiska, czyli sporządzania wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat.
Ale ponownie wróćmy do tego, że zgodnie z obowiązującą interpretacją, rolnik, który nie posiada decyzji również nie jest obowiązany do prowadzenia ewidencji.
Jeśli rolnik ma pozwolenia np. na emisję gazów i pyłów do atmosfery...
Zgodnie z art. 286 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022 r. poz. 2556, z późn. zm.) raz w roku, do 31 marca rolnik jako podmiot korzystający ze środowiska przedkłada właściwemu marszałkowi województwa wykazy za rok poprzedni zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych z tego tytułu opłat
- Wyjątek dotyczy przypadku, gdy roczna wysokość opłaty dla danego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł. Wówczas, na podstawie art. 289 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, rolnik nie przedkłada marszałkowi województwa wykazów o zakresie korzystania ze środowiska, ale takie wykazy ma obowiązek sporządzić i przechowywać. - informuje nasz portal resort środowiska.
Ten wyjątek będzie dotyczył zdecydowanej większości rolników. Jednak najpierw opłaty te należy wyliczyć. Jak zaznacza ministerstwo klimatu i środowiska, podmioty korzystające ze środowiska ustalają wyliczają we własnym zakresie wysokość należnych opłat za korzystanie ze środowiska za okres, w którym korzystanie miało miejsce. Jeśli roczna wysokość wyliczonej opłaty dla danego rodzaju korzystania ze środowiska przekracza 100 zł, wówczas tę opłatę nalezy zapłacić i wysłac sprawozdanie.
- Opłaty wnoszone są za rok kalendarzowy na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego do 31 marca następnego roku. Opłaty za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wynikające z eksploatacji urządzeń, wnoszone są na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu korzystającego ze środowiska, a pozostałe opłaty na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska - informuje resort środowiska.
Czy sprawozdania można wysyłać w wersji papierowej czy tylko elektronicznej?
Wykazy należy przedkładać marszałkowi województwa w postaci papierowej albo elektronicznej.
- Wykazy przedkładane w postaci elektronicznej należy wnosić na elektroniczną skrzynkę podawczą właściwych organów po ich podpisaniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym - zaznacza resort rolnictwa.
Kiedy rolnik powinien posiadać decyzję z zakresu ochrony środowiska?
Tym zagadnieniem zajmiemy się w kolejnych artykułach poświęconych ochronie środowiska w rolnictwa. Zapraszamy do śledzenia naszego portalu.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.