Czy będzie więcej pieniędzy na rehabilitację leczniczą rolników?
Newsy
Aktualizacja:
Dotowanie rehabilitacji leczniczej dla rolników jest ważnym krokiem w trosce o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Rolnicy narażeni są na ciężką pracę fizyczną i stres związanym z prowadzeniem gospodarstw. Wsparcie w zakresie rehabilitacji może pomóc w zapobieganiu oraz leczeniu urazów i dolegliwości wynikających z pracy w gospodarstwie.
Spis treści:
Polityka wspierająca rehabilitację rolników może pomóc w poprawie jakości życia wsi. Rolnicy to istotna grupa społeczna, a ich zdrowie i dobre samopoczucie przekładają się na ogólny rozwój obszarów wiejskich. Wspieranie zdrowia rolników to inwestycja w przyszłość rolnictwa i całego społeczeństwa.
Czy będzie więcej pieniędzy na rehabilitację leczniczą rolników?
Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o zwiększenie dofinansowania rehabilitacji emerytów rolników. Chodzi o rehabilitację leczniczą w sanatoriach KRUS.
- Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwraca się do Pana Ministra o zwiększenie środków finansowych w budżecie KRUS przeznaczonych na rehabilitację leczniczą w sanatoriach KRUS dla osób uprawnionych do emerytury rolniczej. Obecnie ze świadczenia rehabilitacyjnego w celu poprawy stanu zdrowia w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci w wymiarze takim samym, jak rolnicy czynni zawodowo tj. 21 dni. Wprowadzenie dla rolników emerytów powyższego świadczenia spotkało się z dużym zainteresowaniem tej grupy osób, co spowodowało zwiększenie ilości wniosków o rehabilitację leczniczą w stosunku do ilości wniosków składanych przed 01.01.2023 r. - informuje KRIR.
Dłuższy turnus, ale bez wsparcia finansowego?
Jak wyjaśnia Izba, wprowadzenie rehabilitacji leczniczej dla rolników emerytów w formie 21-dniowych turnusów rehabilitacyjnych nie spowodowało zmiany wysokości odpisu z Funduszu Składkowego na Fundusz Prewencji i Rehabilitacji (art. 77 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników) - jest nadal do wysokości 6,5 % planowanych wydatków tego Funduszu.
- Efektem zwiększenia ilości osób uprawnionych do rehabilitacji w formie 21-dniowych turnusów bez zwiększenia puli środków finansowych na powyższy cel, są długie okresy oczekiwania na otrzymanie skierowania na rehabilitacje leczniczą. Emeryci - rolnicy mogą korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego w takim samym zakresie jak rolnicy czynni zawodowo, jednak Centra Rehabilitacji Rolników KRUS otrzymują zróżnicowane dofinansowanie - za pobyt rolnika -emeryta około 120 zł/dzień, a za rolnika czynnego zawodowo około 200 zł/dzień pobytu. Z tego powodu sanatoria niechętnie przyjmują emerytów - wyjaśnia Izba.
Kraja Rada Izb Rolniczych zauważa konieczność zwiększenia wsparcia.
- Biorąc pod uwagę powyżej opisaną sytuację uważamy, że uzasadniona jest konieczność zwiększenia puli środków finansowych w budżecie KRUS np. poprzez wyższy odpis z FS i zwiększenie dotacji budżetowej z przeznaczeniem na rehabilitację leczniczą oraz wyrównanie dofinansowania rolników emerytów i rolników czynnych zawodowo - zauważa KRIR.
Źródło:
Izba Rolnicza w Opolu
- Tagi:
- rehabilitacja