Czy będą przesunięcia środków między ekoschematami?
Jak wynika z opublikowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą danych, w ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o blisko 330 tysięcy ekoschematów. Jeden z ekoschematów cieszy się szczególnym powodzeniem - jeśli zabraknie pieniędzy na realizację tego ekoschematu, czy pieniądze zostana przesuniete z innych?
Który z ekoschematów jest najczęściej wybierany?
Jak podaje Izba Rolnicza w Poznaniu, najmniejszym wzięciem cieszy się ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw” – łącznie 762 złożonych wniosków, pojedyncze wnioski dotyczą również „Integrowanej produkcji roślin” (3 657 złożonych wniosków) oraz „Roślin miododajnych” (3241 złożonych wniosków). Stosunkowo niewielkim zainteresowaniem cieszy się ekoschemat „Dobrostan zwierząt” z wynikiem 16,50 % w stosunku do wszystkich ekoschematów, o które wnioskowali rolnicy.
- Zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo weglowe”, bo stanowi blisko 80 % wszystkich wskazywanych ekoschematów - analizuje sytyuację WIR.
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
W związku z dużym zainteresowaniem tym ekoschematem - złożono w sumie ponad 300 tysięcy wniosków o ten model finansowania - powstała wątpliwość, czy wystarczy dla wszystkich rolników pieniędzy by zrealizować ich wnioski?
Czy będzie możliwe przesuwanie środków?
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zadał do resortu rolnictwa pytanie, m.in. o to, czy możliwe będzie przesuwanie środków przeznaczonych na poszczególne ekoschematy?. Departamentu Płatności Bezpośrednich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Joanna Czapla, przedstawiła wyjaśnienia.
Resort poinformował, że zgodnie z przepisami unijnymi państwa członkowskie przeznaczają co najmniej 25% koperty przeznaczonej na płatności bezpośrednie - na ekoschematy.
- Ponadto, państwa członkowskie są zobowiązane do określenia w swoim planie strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej orientacyjnego przydziału środków na każdą interwencję i na każdy rok. Ten orientacyjny przydział środków odzwierciedla oczekiwany poziom płatności w ramach planu strategicznego WPR na interwencje w odnośnym roku finansowym. Dlatego też w PS WPR 2023-2027, przy każdym ekoschemacie została określona planowana kwota jednostkowa - wyjaśnia dyrektor Joanna Czapla.
Ministerstwo podkreśla, że w zależności od zainteresowania rolników danym ekoschematem faktyczna stawka może być niższa w przypadku kiedy powierzchnia wnioskowana będzie wyższa niż założono w PS.
- Stawka wypłacana rolnikom może być też wyższa (w granicach stawki maksymalnej) kiedy zainteresowanie ekoschematem okaże się niższe niż założono. Niemniej jednak MRiRW będzie dążyło do utrzymania stawek na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do wysokości stawek zaplanowanych w PS. Temu służy m.in. możliwość przesuwania środków finansowych między ekoschematami - jednoznacznie wyjaśniła dyrektor Joanna Czapla.
Został już tylko tydzień na złożenie wniosku
Pamiętajmy, że zostało już tylko kilka dni na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie i ekoschematy. Według Agencji, do 21 czerwca wpłynęło 1,03 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r.
Zainwestują 300 mln zł w agrofotowoltaikę. O nowych konstrukcjach przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.