Cukrownia Nordzucker w Opalenicy ma już 140 lat
Cukrownia w Opalenicy to przedsiębiorstwo z wyjątkową tradycją. Niedawno świętowano tu wyjątkowy jubileusz.
140-lecie cukrowni w Opalenicy
We wtorek, 18 czerwca 2024 roku odbyły się uroczystości jubileuszu 140-lecia cukrowni Opalenica. Wśród obecnych gości znaleźli się przedstawiciele świata nauki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, władz administracyjnych, samorządowych, służb ratunkowych, a także współpracujących z nami plantatorów, reprezentantów spółki oraz pracownicy i szanowni emeryci cukrowni.
Cukrownia w Oplenicy. Ponad wiek tradycji i innowacji
Historia cukrowni w Opalenicy to dzieje ludzi odważnych – właścicieli ziemskich o znanych wówczas nazwiskach, takich jak: Hardy z Wąsowa, Hildebrandt ze Śliwna, Jacobi z Trzcianki, Tiedeman z Jeziorek czy Pflug z Bród.
To oni postanowili zainwestować w jedną z bardziej obiecujących z gałęzi przemysłu, jakim wydawała się wtedy produkcja cukru z buraków cukrowych. Budowa cukrowni rozpoczęła się w 1883 roku, a już rok później, 13 października 1884 roku przeprowadzono pierwszą kampanię cukrowniczą. Przerobionych zostało wtedy 232.848 q (kwintali) buraków zebranych z niespełna tysiąca hektarów ziemi.
W ciągu 140 lat funkcjonowania zakładu zaszły w nim znaczące zmiany, które przełożyły się na jego późniejszy rozwój. Liczne modernizacje oraz inwestycje zapewniły poprawę jakości produkowanego cukru, zmniejszanie zużycia energii, ochronę środowiska i bezpieczeństwo pracy.
Obecnie wyprodukowany cukier jest magazynowany tu w silosach o łącznej pojemności 60.000 ton: jeden silos o pojemności 40.000 ton i dwóch o pojemnościach po 10.000 ton.
Zrównoważona uprawa buraka cukrowego oraz odejście od węgla
- Nordzucker. Razem. Zrównoważony. Te trzy słowa podsumowują to, za czym się opowiadamy i na czym opiera się nasza działalność. Dlatego już dziś współpracujemy z Polską Akademią Nauk nad stworzeniem modeli biznesowych, które będą miały długoletni i pozytywny wpływ na zrównoważoną uprawę buraka cukrowego. Naszym celem jest odejście od węgla, a to nastąpi już w przyszłym roku. Obniżenie zużycia energii i poziomu emisji o 50% będzie możliwe do 2030 roku, a w 2050 roku osiągniemy neutralność klimatyczną – powiedział podczas gali Marcin Lechowski Prezes Zarządu Nordzucker Polska S.A.
CZYTAJ TAKŻE: Gospodarstwo archidiecezji. Mają 1500 ha. Zainwestowali w park maszynowy [VIDEO]