Copa Cogeca ocenia wpływ pandemii na rolnictwo
Organizacja zrzeszająca rolników w Unii Europejskiej Copa Cogeca wypowiedziała się na temat obecnej sytuacji w rolnictwie.
Jest to już druga analiza wpływu COVID-19 na rolnictwo przeprowadzona przez organizację Copa Cogeca. Jak czytamy w niej, zadaniem rolników w tej chwili jest przede wszystkim dostarczanie każdego dnia konsumentom w całej Europie bezpiecznej, przystępnej cenowo żywności o wysokiej jakości. - W tej chwili dostawy artykułów rolno-spożywczych są stabilne - stwierdza Copa Cogeca.
- W łańcuchu dostaw żywności zaangażowani ludzie dają z siebie całą siłę, czas i oddanie, by sprostać jakże ważnemu zadaniu, jakim jest wykarmienie ludności. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić, że systemy żywnościowe będą dalej funkcjonowały w sposób zrównoważony i skuteczny przez cały okres trwania tego kryzysu i restrykcji dotyczących wychodzenia z domu - podaje Copa Cogeca.
Copa Cogeca podała analizy w stosunku do sektora kwiatów i roślin ozdobnych, warzyw i owoców, produktów mlecznych, sektora mięsa, zboż i roślin oleistych, ziemniaków, oliwek i oliwy z oliwek, miodu, tytoniu oraz akwakultury.
Negatywne skutki koronawirusa w Europie odczuwają m.in. producenci ziemniaków. - Środki ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii w UE i na świecie wpływają na rynek produktów z mrożonych ziemniaków. W wielu państwach członkowskich mamy więc nadwyżkę ziemniaków. Nie ma już rynku ani notowania cen dla wolumenów nieobjętych umowami z przetwórcami na wolnym rynku ziemniaków. Spożycie ziemniaków obranych w niektórych obszarach spada o 50-80%. W konsekwencji nabywcy dokonują ponownych ocen ilości, do których zobowiązują się w zawartych umowach ze względu na brak rynków zbytu dla następnych zbiorów - podaje Copa Cogeca.
A co dzieje się na rynku zbóż? Tutaj ceny wzrastają. Mimo to w niektórych regionach UE obserwuje się spadek cen. Głównym problemem jest transport zbóż i roślin oleistych. - Pomimo pewnej poprawy po wprowadzeniu wytycznych Komisji w sprawie zarządzania granicami, wciąż spotykamy się z pewnymi zakłóceniami. Zapewnianie prawidłowego funkcjonowania rynku jednolitego jest kluczowe. Na oleju słonecznikowym najbardziej odbija się zamknięcie rynków zbytu horeca - informuje Copa Cogeca.
Czytaj także: Coraz więcej państw obawia się o niedobory jaj. Może ich zabraknąć?
Rolnicy kupują więcej paszy, co pobudziło produkcję mieszanek paszowych. W konsekwencji zapotrzebowanie producentów na materiał wsadowy doprowadziło do wzrostu popytu na składniki białkowe. Inne czynniki wpływające na ceny na rynku światowym wywarły również skutki na sektor śruty sojowej. Ze względu na popyt ceny śrut sojowej i rzepakowej poszybowały w górę.
Szczegóły poniżej w załączniku.