Co ze zmianą prawa odnośnie dodatku dla sołtysów? Ministerstwo odpowiada
O problemach związanych z wypłatą dodatku dla sołtysów pisaliśmy na łamach portalu wiescirolnicze.pl kilkukrotnie w ostatnich miesiącach.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sołtysowi zabrakło kilkunastu dni, by otrzymać dodatek. Co na to KRUS?
Problemy związane z przyznaniem dodatku dla sołtysów
O problemach alarmowali nas wcześniej sami Czytelnicy.
Przypomnijmy: wiele osób, z powodu istniejącej luki w prawie, otrzymywało od KRUS odmowne decyzje w sprawie przyznania wspomnianego świadczenia - bo np. zabrakło im zaledwie kilku czy kilkunastu dni do wymaganych prawem pełnych ośmiu lat pełnienia funkcji sołtysa.
Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że same kadencje, które pełnili - były pełne, a różnica wynikała głównie z różnych terminów organizacji przez gminę wyborów na sołtysa.
- Wiadomo, że wybory na sołtysa nie zawsze są organizowane w tym samym miesiącu. Raz był to np. luty, a w kolejnych latach może to być już marzec, bo tak ustalono w gminie. I stąd - pomimo że kadencje są pełne - brakuje np. kilku lub kilkunastu dni do ośmiu lat. W moim przypadku było to 11 dni, ale słyszałem o przypadkach, gdy np. zabrakło zaledwie dwóch czy trzech dni. I decyzje też były odmowne - opisywał nasz Czytelnik.
Podobnych głosów było jednak o wiele więcej - interweniowaliśmy w imieniu naszych Czytelników bezpośrednio w KRUS oraz w ministerstwie rolnictwa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Będą zmiany w dodatku dla sołtysów? [NASZA INTERWENCJA]
Ostatecznie ministerstwo odpowiedziało nam, że będzie analizować wspomniane przepisy.
Czas jednak mija, a problem wciąż istnieje.
Ilu sołtysom odmówiono prawa do dodatku?
Według danych do grudnia 2023 roku - z powodu pełnienia funkcji sołtysa przez okres krótszy niż pełne 8 lat - odmówiono przyznania świadczenia 1.185 osobom.
Posłanka koalicji rządzącej interweniuje w sprawie dodatku dla sołtysów
W międzyczasie problem, który odbił się szerokim echem w całej Polsce, dotarł także do parlamentarzystów.
W sprawie interweniował w grudniu 2023 poseł Polski 2050, Bartosz Romowicz, z kolei w styczniu 2024 posłanka rządzącej obecnie Koalicji Obywatelskiej, Iwona Małgorzata Krawczyk, wystosowała także do ministerstwa interpelację dotyczącą tego tematu.
Posłanka wprost opisuje w niej, że takie sytuacje - są niesprawiedliwe.
- Sytuacja, w której odmawia się sołtysom prawa do dodatku, z uwagi na zarządzenie przez gminę wyborów na nową kadencję o kilka dni wcześniej niż wynikałoby to z prawidłowego stosowania przepisów prawa przez gminy, mimo że de facto sprawowali oni swoje funkcje przez dwie pełne kadencje, określone w statutach jako kadencje 4-letnie, nie daje się pogodzić z zasadą sprawiedliwości i równego traktowania. Taki zapis jest bowiem krzywdzący i świadczy o nierównym traktowaniu osób, które niejednokrotnie z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem realizowały obowiązki sołtysów i działały na rzecz lokalnych społeczności, nie otrzymując w zamian adekwatnego wynagrodzenia - podkreśla w swojej interpelacji posłanka KO.
I wprost prosi o zmianę przepisów.
Co na to ministerstwo?
Ministerstwo rolnictwa o dodatku dla sołtysów: trwają analizy w kontekście modyfikacji przepisów
Z wypowiedzi rządzących wynika, że podobnych głosów wpływało w ostatnim czasie do resortu więcej. I w związku z tym trwają analizy odnośnie możliwej zmiany obowiązujących przepisów.
- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizujemy przepisy tej ustawy. Do resortu również bezpośrednio wpływają sygnały od osób, które nie spełniają wszystkich warunków określonych w ww. ustawie, dlatego też poddajemy analizie wskazane przepisy prawa w kontekście ich ewentualnej modyfikacji, tak aby w możliwie najwyższym stopniu służyły obywatelom i korzystnie wpływały na poprawę ich sytuacji społeczno-gospodarczej - odpowiada na interpelację wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak.
CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska ugina się po protestach rolników? Ważne słowa szefowej KE
CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze maszyny, produkty i usługi w rolnictwie [WIDEO]
- Tagi:
- dodatek dla sołtysów
- sołtysi