Co z budową Zielonych Targów na których rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty?
Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi poszczególne ugrupowania przedstawiały swoje programy, w których zapisywały konkretne deklaracje i inwestycje do realizacji po wygranych przez nich wyborach.
Wiele z obietnic dotyczyło bezpośrednio sektora rolniczego.
Wśród nich znalazły się m.in. obietnice budowy targowisk. Przypomnijmy: Koalicja Obywatelska w ramach swoich "100 konkretów" obiecywała budowę nowoczesnych targowisk w każdym mieście. Trzecia Droga z kolei zapowiadała rozbudowę sieci Zielonych Targów, "na których rolnicy, bez opłaty za korzystanie z miejsca na targowisku, będą mogli sprzedawać to, co wytworzą: bez pośredników, bez podatków - dzięki czemu zdrowa, tradycyjna żywność będzie tańsza i bardziej dostępna”.
Czas mija a o poszczególne obietnice dopytują m.in. parlamentarzyści z opozycji.
Co z obietnicą budową Zielonych Targów?
Grupa posłów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości wystosowała niedawno interpelację, w której wprost pyta o realizację wspomnianej wyżej obietnicy sieci "Zielonych Targów".
Co odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
- Resort podejmuje inicjatywy na rzecz umożliwienia producentom rolnym sprzedaży swoich produktów bezpośrednio konsumentowi poprzez skracanie łańcucha dostaw żywności np. poprzez sprzedaż w swoim gospodarstwie, na targowisku oraz przez Internet „z dostawą do domu” - odpowiada na wspomnianą interpelację wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak.
Jak dodaje, w ramach środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz 2014-2020 samorządy mogły ubiegać się o wsparcie na budowę, przebudowę lub wyposażenie targowisk. W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w 2022 r. również można było ubiegać się m.in. o wsparcie na tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych (miejsca obsługi podróżnych na obszarze dróg – tzw. MOP-y oraz warzywniaki i zieleniaki).
- Od roku 2022 r. ustawą o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, wprowadzono przepis mówiący, że do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy wyznaczenie miejsca handlu w piątki i soboty do prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników, niezależnie czy na terenie gminy funkcjonuje targowisko - opisuje wiceminister Kołodziejczak.
Jak dodaje przy tym wiceminister, rolnicy i ich domownicy prowadzący handel w piątki i soboty, z mocy tej ustawy, są zwolnieni od opłaty targowej.
- Obecnie z inicjatywy jednostek doradztwa rolniczego (ODR) podległych Ministerstwu powstały i funkcjonują dwie platformy sprzedażowe, tj. polski e-bazarek i portal wiejskaeskrzynka.pl, na których rolnicy zamieszczają ogłoszenia o sprzedaży i promocji swoich produktów i usług lub korzystają bezpośrednio z platformy i sprzedają swoje produkty rolne. Istniejące platformy sprzedażowe są przedmiotem analiz w kierunku synergii ich oddziaływania oraz dalszego ich rozwoju. Funkcjonowanie jednej rozwiniętej aplikacji na telefon, z możliwością lokalizacji sprzedawców, umożliwi rolnikom dotarcie z ofertą do jak najszerszego grona odbiorców, a konsumentom możliwość zaopatrywania się w zdrowe, lokalne dobrej jakości produkty - odpowiada Michał Kołodziejczak.
CZYTAJ TAKŻE: Mocne słowa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. "Jeśli nie nastąpi opamiętanie..."
- Tagi:
- Zielony Targ
- targowisko