Co uznaje się za obszary lub obiekty nieprodukcyjne w rolnictwie?
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi z dnia 10 marca 2023 r. - w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania - mamy określony przepis, który wskazuje, że w przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, co najmniej 4% powierzchni tych gruntów przeznacza się na obszary lub obiekty nieprodukcyjne. Sprawdzamy, czym są te obiekty i obszary.
Ugorowanie w 2023 roku
Zobowiązanie (które wynika z normy GAEC 8 - Utrzymanie elementów i obszarów nieprodukcyjnych), jest zawieszone, czyli w tym roku nie ma ugorowania gruntu, które będzie obowiązkowe od przyszłego roku. W 2023 roku rolnicy zgłaszają tzw. ugór z uprawą, czyli wskazują miejsce, które ma tyle procent, ile wymaga warunkowość, ale nadal w 2023 roku to jest uprawa.
Czym są obszary lub obiekty nieprodukcyjne?
Za obszary lub obiekty nieprodukcyjne uznaje się:
A) elementy krajobrazu, np. drzewa będące pomnikami przyrody (objęte ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody), rowów (których szerokość nie przekracza 2 m) oraz oczek wodnych o powierzchni mniejszej niż 100 m kw.
B) grunty ugorowane, na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym nie są prowadzone wypas i koszenie, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca.
C) grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym nie są prowadzone wypas i koszenie, z wyłączeniem prowadzenia pasiek, w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 sierpnia i na których wysiano:
- co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie nr 1 w załączniku nr 1 do rozporządzenia lub
- mieszankę składającą się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych z gatunków określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, przy czym mieszanka ta obejmuje co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie nr 1 w załączniku nr 1 do rozporządzenia, a gatunki roślin miododajnych z gatunków określonych w wykazie nr 2 w załączniku nr 1 do rozporządzenia nie są dominujące w tej mieszance, lub c) gatunek lub mieszankę, o których mowa w lit. a lub b, w mieszance z trawami lub innymi zielnymi roślinami pastewnymi, a te trawy lub inne zielne rośliny pastewne nie są dominujące w tej mieszance.
D) żywopłoty i pasy gruntów zadrzewionych, które nie stanowią części lasu, przy czym do ustalenia spełnienia warunków określonych w ust. 1 i 2 bierze się pod uwagę nie więcej niż 10 m szerokości danego żywopłotu i danego pasa.
E) zadrzewienia liniowe niestanowiące części lasu, które obejmują drzewa o średnicy korony nie mniejszej niż 4 m i w których odległość między koronami drzew nie przekracza 5 m.
F) pojedyncze drzewa o średnicy korony nie mniejszej niż 4 m.
G) zagajniki śródpolne o powierzchni nie większej niż 0,5 ha, które nie stanowią części lasu, obejmujące drzewa, krzewy lub kamienie.
H) rowy, w tym otwarte cieki wodne służące do nawadniania lub odwadniania, z wyłączeniem rowów wykonanych z betonu, przy czym do ustalenia spełnienia warunków określonych w ust. 1 i 2 bierze się pod uwagę nie więcej niż 10 m szerokości danego rowu;
I) oczka wodne inne niż zbiorniki z betonu lub tworzywa sztucznego, o maksymalnej powierzchni wynoszącej 1 ha, przy czym do ustalenia spełnienia warunków określonych w ust. 1 i 2 bierze się pod uwagę nie więcej niż 0,5 ha danego oczka; w przypadku gdy oczko wodne jest otoczone roślinnością nadbrzeżną, do powierzchni oczka wodnego wlicza się obszar z tą roślinnością.
J) miedze śródpolne i strefy buforowe, w tym użytki rolne (położone w odległości do 3 m od: brzegu jezior i innych niż jeziora zbiorników wodnych, brzegu cieków naturalnych, brzegu rowów z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m liczonej na wysokości górnej krawędzi brzegu rowu; brzegu kanałów, ujęć wody, jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej, pasa nadbrzeżnego):
- na których nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym nie są prowadzone wypas i koszenie, z wyłączeniem wypasu i koszenia w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia, oraz
- o szerokości nie mniejszej niż 1 m, przy czym do ustalenia spełnienia warunków określonych w ust. 1 i 2 bierze się pod uwagę nie więcej niż 20 m szerokości danej miedzy lub danej strefy, oraz
- które różnią się od użytków rolnych kwalifikujących się do pomocy, do których przylegają - w przypadku stref buforowych położonych na trwałych użytkach zielonych, oraz
- które obejmują roślinność nadbrzeżną – w przypadku gdy leżą wzdłuż cieków wodnych i występuje na nich roślinność nadbrzeżna;
K) pasy gruntów wzdłuż obrzeży lasu:
- na których nie są stosowane środki ochrony roślin oraz nie jest prowadzona produkcja rolna, w tym nie są prowadzone wypas i koszenie, z wyłączeniem wypasu i koszenia w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 31 grudnia, oraz
- o szerokości nie mniejszej niż 1 m, przy czym do ustalenia spełnienia warunków określonych w ust. 1 i 2 bierze się pod uwagę nie więcej niż 20 m szerokości danego pasa gruntów.
Kiedy warunek będzie spełniony - kwestia własności
Tę kwestię poruszymy w kolejnym artykule, obsewuj nasz portal.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.