Co to jest magazyn energii?

Bez energii elektrycznej w gospodarstwie nie można już funkcjonować. Prąd jest bardzo drogi, m.in. dlatego rolnicy coraz częściej korzystają z odnawialnych źródeł. Największym wyzwaniem jest nie to, w jaki sposób uzyskać energię ale jak ją przechowywać.
Gospodarstwo musi mieć zapewnione dostawy energii
Mechanizacja gospodarstw rolnych usprawnia produkcję rolną ale jednoczesnie zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego rosną także koszty utrzymania gospodarstwa. Dodając do tego wzrost cen prądu, opłacenie rachunków staje się dla wielu rolników coraz większym problemem. Instalacje fotowoltaiczne stają się remedium na wymienione problemy. Niejednokrotnie ze względu na charakter gospodarstwa, rolnicy nie mogą pozwolić sobie na przerwy w dostawie energii – nie można przerwać chłodzenia mleka czy przerwać wentylacji kurników. Potrzeba stałych dostaw prądu.
Co to jest magazyn energii?
Wydajność instalacji fotowoltaicznych czy elektrowni wiatrowych zależy od warunków atmosferycznych. Im mocniej świeci słońce lub im silniej wieje wiatr tym więcej produkujemy energii elektrycznej. W związku z tym produkcja prądu często nie pokrywa się czasowo z oczekiwaniami rolnika. Wieczorem, kiedy potrzebujemy więcej energii, produkujemy jej mniej, bo nasłonecznienie jest słabe czyli zużycie energii przeważa nad produkcją. Aby temu zapobiec rolnik musi zapewnić sobie magazyn energii, który będzie gromadził nadmiar prądu, kiedy to produkcja przeważa nad zużyciem. Wówczas gospodarstwo rolne będzie miało stały dostęp do energii elektrycznej w takiej ilości, jakiej oczekuje, niezależnie od tego czy świeci słońce i czy wieje wiatr.
W jaki sposób magazynowac energię?
Najpopularniejsze magazyny energii dla instalacji pracujących poza siecią to po prostu akumulatory. Magazyn energii gromadzi energię elektryczną jak akumulator samochodowy. Nadwyżki prądu są odprowadzane z falownika nie do sieci, a do akumulatorów o określonych parametrach czy pojemności. Umożliwiają one przechowywanie prądu i korzystanie z niego w przypadku braku bieżącej produkcji z energii słonecznej.
Najczęściej stosuje się akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz litowo-jonowe. Niekiedy stosuje się też nowoczesne akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, które zapewniają dłuższy okres użytkowania, są bardziej wydajne i bezpieczniejsze od innych rodzajów baterii.
Supermagazyny prądu
Możliwe jest również zastosowanie magazynu energii w postaci superkondensatora. To system podobny do tego powstającego z wykorzystaniem akumulatorów, jednak superkondensator umożliwia przechowywanie energii o większej gęstości. Oznacza to, że może oddać energię o dużej mocy. Tego typu urządzenia są też bardzo trwałe. Co więcej, z upływem czasu tracą swoje właściwości użytkowe jedynie w niewielkim stopniu.
Magazyny energii gwarantują niezależność energetyczną
System produkcji własnej energii elektrycznej wykorzystującej magazyny energii pozwala zachować rolnikowi niezależność od sieci energetycznej, przerw w dostawach prądu czy podwyżek cen za dostawę energii. Niezależność energetyczna gospodarstwa rolnego wymaga wygospodarowania specjalnego miejsca na magazyn energii. Akumulator zwykle montuje się w piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym.
Zielona energia dla modernizacji gospodarstw rolnych
Magazyny energii to nie tylko dobre rozwiązanie ale również konieczność, ponieważ sieci energetyczne są przeciążone.
- Sieci energetyczne domagają się by montować magazyny energii. Nie chcą pozwolić na dopłacanie do samej fotowoltaiki bez magazynów energii, bo sieci energetyczne siadają – stwierdził minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, i dodał – Magazyn energii z fotowoltaiką, i pompą ciepła, jeśli ktoś jeszcze chce pompę ciepła dorzucić do tego, 50% kosztów refundujemy, maksymalna kwota to 150.000 zł.
Przeczytaj tutaj, w jaki sposób sfinansować magazyn energii - kliknij tutaj.
Jakie są zalety posiadania magazynu energii?
Jak podaje teraz-srodowisko.pl, dobrze dobrany magazyn energii niesie za sobą wiele zalet dla firm. Do najważniejszych zalet możemy zaliczyć:
- Magazyn energii daje możliwość przechowywania energii elektrycznej w krótkim okresie, ale pozwalającym na wykorzystanie zgromadzonych zasobów w czasie najwyższego zapotrzebowania na energię. Naładowany magazyn można traktować jako zabezpieczenie energetyczne oraz element rozsądnej polityki energetycznej w gospodarstwie.
- Dzięki naładowaniu magazynu w momencie, gdy cena z sieci jest najniższa lub wykorzystując do naładowania baterii nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, użytkownik może zaoszczędzić w ciągu miesiąca znaczne kwoty, ponieważ zużywa zakumulowaną energię elektryczną z magazynu, gdy ma wysokie zapotrzebowanie, a pobór z sieci elektrycznej jest w tym momencie najdroższy.
- Produkcja energii z odnawialnych źródeł, przede wszystkim instalacji fotowoltaicznej to ekologiczny i bezpieczny sposób zabezpieczenia swojego zapotrzebowania energetycznego. W przypadku awarii lub problemów spowodowanych niekorzystną pogodą skorzystanie ze zmagazynowanej wcześniej energii pozwoli nam na dalszą pracę oraz pełne wykorzystanie możliwości, jakie dają rozwiązania OZE.
- W przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu z sieci energetycznej, posiadanie naładowanego magazynu energii zapewni podtrzymanie pracy w firmie. Dzięki szybkiemu uruchomieniu, w połączeniu z systemami zewnętrznymi, pozwalają na zredukowanie ewentualnych skutków braku dopływu prądu.
- Magazyn energii gwarantuje zachowanie elastyczności przy możliwościach ładowania czy rozładowywania energii. Istnieje możliwość dostosowywania procesów do własnych potrzeb i sposobu funkcjonowania firmy. Dostosowanie cykli ładowania usprawnia pracę i magazynu oraz generuje wyższe oszczędności.
- Dzięki magazynowi energii firma jest w stanie ograniczyć negatywne skutki dla jakości energii elektrycznej pobieranej z sieci dystrybucyjnej oraz zabezpiecza nas przed możliwymi awariami, czy innymi problemami powodującymi przerwy w dostawie prądu.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Zapraszamy do słowniczka rolnika - co to sa użytki rolne? Kliknij tutaj.
- Tagi:
- słowniczek rolnika