Co ostało się z wielkanocnych tradycji na Lubelszczyźnie
Palmy wielkanocne za świętym obrazem
Okres Wielkanocy rozpoczyna się Niedziela Palmową. W tym dniu odbywają się uroczyste procesje i święci się pola. Tradycja nakazuje, aby palmy zawierały gałązki leszczyny i wierzby. Wierzba uznawana jest za symbol odradzającego się życia w przyrodzie, gdyż najwcześniej okrywa się zielenią na wiosnę. W regionie lubelskim dawniej po powrocie z kościoła uderzano się poświęconą palmą, by w ten sposób przekazać sobie życiodajną moc. Palmę przechowuje się z szacunkiem do następnej Wielkanocy, zatykając za święty obraz. Krowy wypędzane wiosną pierwszy raz na pastwisko były też uderzane palmami. Młodzież starała się połknąć choć jedną wierzbową baźkę, co miało chronić gardło przed przeziębieniem Te dawne zwyczaje teraz jeszcze są praktykowane przez ludzi starszych na lubelskiej wsi. Cały Wielki Tydzień upływał pod znakiem przygotowań i oczekiwania Wielkiej Niedzieli. Na wsi wierzono powszechnie w czarodziejską moc Wielkiego Piątku, dlatego też gospodarze sadzili wtedy nowe drzewka owocowe, wierząc, że będą w przyszłości dobrze owocować.
Jak na Lubelszczyźnie wyrabia się palmy i maluje pisanki
W instytucjach kultury i szkołach nadal dba się o upowszechnianie tradycji i folkloru związanych z okresem wielkanocnym. Już po raz piąty, w tym roku był organizowany Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Konkurs ma na celu popularyzowanie i poszerzanie wiedzy na temat symboliki i znaczenia pisanki oraz palmy w polskiej obrzędowości ludowej, popularyzację zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych, powrót do tradycyjnych technik wyrobu palm i pisanek. Współzawodnictwo obejmowało cztery kategorie prac: palma tradycyjna, palma współczesna, pisanka tradycyjna, pisanka współczesna. W konkursie udział brały członkinie kół gospodyń wiejskich oraz młodzież szkolna.
W Szkole Podstawowej w Kowalinie, gm. Kraśnik odbył się montaż słowno- muzyczny, zorganizowany przez nauczycielkę Ewę Banaś związany ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Uczniowie przybliżyli tradycje związane z obchodami Wielkiego Tygodnia oraz Wielkiej Nocy. Przypomnieli, dlaczego te dni są tak wielkie i ważne.
Samorząd Uczniowski z tej szkoły pod opieką Agnieszki Biegaj zorganizował Warsztaty Wielkanocne, na które zaproszono członkinie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Panie Agnieszka Matysiak, Ela Januszek oraz Małgorzata Pachuta zaprezentowały uczniom różne techniki zdobienia jaj z zastosowaniem sznurka, bibuły oraz niecodzienne wykorzystanie lakieru do paznokci, którym można stworzyć przepiękne wzory na wydmuszkach. Uczniowie w bardzo kreatywny sposób ozdobili swoje pisanki, stosując się do cennych wskazówek zaproszonych gości. Dzieciaki były zachwycone wspólnymi warsztatami, a panie z koła gospodyń wiejskich mile zaskoczone zaangażowaniem uczniów.
Palma wykonana przez członkinie KGW ze Stróży- Kolonii:
Dziękujemy Panu Andrzejowi Wojtanowi, który podzielił się z nami tradycjami, które zachowały się na Lubelszczyźnie. Opowiedzcie nam o zwyczajach wielkanocnych. Na wypowiedzi i zdjęcia czekamy pod postem na naszym Facebooku:
- Tagi:
- tradycje
- wielkanocne