Co na poplon?
Poplony cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród naszych rolników. - Wprowadzenie dopłat z tytułu ekoschematów spopularyzowało stosowanie roślin, pomagających w utrzymaniu prawidłowej struktury gleby, intensyfikacji plonów dla upraw następczych, wprowadzaniu oszczędności w nawożeniu, a nawet generowaniu wysokobiałkowych pasz objętościowych dla bydła mlecznego - przyznaje Marcin Cackowski z Poznańskiej Hodowli Roślin. Zaznacza jednocześnie, że w przeciągu ostatnich dwóch lat firma, którą reprezentuje, zaobserwowała wzmożony popyt na nowe odmiany roślin typu facelia błękitna (Anabela) i gorczyca biała (mątwikobójcza Gracja).
Jakie rośliny są najlepsze na poplon?
Rośliny polonowe, zdaniem Jana Świącika Hodowcy Roślin Bobowatych i Gryki z Małopolskiej Hodowli Roślin, powinny charakteryzować się szybkim wzrostem oraz dużą zawartością biomasy, co pozwoli uzyskać warstwę próchniczną w glebie po przyoraniu jako zielony nawóz. - Ponadto rośliny poplonowe powinny bezpośrednio wpływać na poziom próchnicy oraz strukturę gleby - podkreśla ekspert.
Najlepszymi roślinami poplonowymi, według Jana Świącika, są: koniczyna krwistoczerwona, ponieważ wiąże azot atmosferyczny; gorczyca, gdyż peni funkcję fitosanitarną oraz gryka - głównie z tego względu, że uwalniaja trudno dostępny w glebie fosfor. Poza tym, jak podkreśla specjalista z MHR-ów, gryka i gorczyca są roślinami, które posiadają szybki i duży przyrost masy zielonej, niezbędny do osiągnięcia odpowiedniej jakości poplonu.
Marcin Cackowski jest zwolennikiem siewu facelii błękitnej. - Roślina ta wysiewana jako poplon ścierniskowy spełnia funkcję fitosanitarną oraz poprawia kulturę gleby. Bezwzględnym jej atutem jest jej zdolność do ograniczania populacji nicieni (ok. 15-20 %) - podkreśla ekspert z PHR-ów. Mówi także o tym, że plantatorzy buraka cukrowego bardzo chętnie stosują mieszanki, w których są: facelia błękitna, gorczyca biała i owies. - Takie połączenie powoduje likwidację chwastów oraz mątwikobójczość, która po zastosowaniu gorczycy GRACJA utrzymuje się w glebie do 4 lat po użyciu rośliny. Owies zaś zapewnia fitosanitarność - wskazuje ekspert z PHR-ów.
Po jakie mieszanki poplonowe najchętniej sięgają natomiast producenci bydła? Spełnianie warunku ekoschematu utrzymywania areałów na zimę pod okrywą sprawiło, że na ich polach pojawiają się mieszanki złożone z: trawy, wyki ozimej i koniczyny - Podczas rozmów z hodowcami bydła mlecznego jako Poznańska Hodowla Roślin rekomendowaliśmy komponowanie poplonu z użyciem życicy mieszańcowej Mańka oraz wyki ozimej REA - wspomina Marcin Cackowski. Dlaczego? - Życica mieszańcowa (...) oprócz funkcji okrywczej gleby, dostarcza wartościowej i odżywczej masy zielonej tak potrzebnej przy wytwarzaniu kiszonek. Wyka REA oraz koniczyna dostarczają bardzo dużej ilości białka - specjalista z PHR-ów.
Oprócz wymienionych gatunków roślin poplonowych warto stosować także rośliny bobowate grubonasienne. - Groch ogólnoużytkowy jadalny Olimp, Cysterski oraz pastewny Turnia lub łubiny wąskolistne Tango, Szot, Rumba to rośliny, które pozwalają oszczędzać na nawożeniu - podkreśla Marcin Cackowski.
Kiedy wysiewać rośliny na poplon? Jak przygotować glebę?
Mieszanka poplonowa powinna być wysiewana tuż po żniwach na ścierniskach. - Między żniwami a jesiennymi zasiewami jest około 2 miesięcy, natomiast między siewem a orką przedzimową okres ten wydłuża się nawet do 4 miesięcy, co wpływa korzystnie na rosnący poplon - tłumaczy ekspert z MHR-ów. Zaznacza jednocześnie, że taki termin wysiewu nasion gatunków poplonowych jest najczęściej praktykowany wśród rolników.
Jest wiele metod przygotowania gleby do wysiewu poplonów. Wiąże się to oczywiście z gatunkami, jakie mają być wysiewane oraz jakością i struktura gleby. - Wysiewając poplon na ściernisku tuż po żniwach, najczęściej używa się od tego agregatu ścierniskowego połączonego z siewnikiem poplonów, który wykonuje płytką uprawę wierzchniej warstwy gleby, a następnie wysiewa w nią rośliny poplonowe - wyjaśnia Jan Świącik. Jest to popularna metoda szczególnie wśród dużych gospodarstw rolnych. - Nieco starszą metodą, lecz sprawdzoną od lat jest wykonanie podorywki, a następnie wysianie mieszanki poplonowej i jej bronowanie - wspomina ekspert z MHR-ów.
Mieszanki poplonowe - jaka norma wysiewu?
Ile kilogramów nasion na hektar zaleca się wysiać w czystym siewie poszczególnych roślin poplonowych? - Zalecana ilość wysiewu poszczególnych gatunków roślin mieszanki poplonowej jest inna niż w czystym siewie. Proponujemy skomponować następującą mieszankę: 40kg gryki, 15kg gorczycy, 5kg inkarnatki, co łącznie daje 60kg mieszanki poplonowej na jeden hektar - odpowiada Jana Świącika.
Jeżeli plantator chce zastosować mieszankę z facelii błękitnej, gorczycy białej i owsa, norma wysiewu wynosi ok. 12,5 kg/ha.
Poplony - dlaczego się to opłaca?
Marcin Cackowski podkreśla, że gdy wykonujemy zabieg orki, masa zielona i korzeniowa przyoranych roślin stanowi równowartość niższej dawki obornika, co wprowadza realne oszczędności przy nawożeniu azotowym. Mówi także o tym, że stosując wymienione wyżej rośliny, można sobie zafundować wyższy plon roślin zbożowych - średnio o 1-2 z ha. Jan Świącik z kolei zwraca uwagę na to, że siew poplonów jest nie tylko zabiegiem poprawiającym żyzność i strukturę gleby, ale wypisuje się także w założenia Zielonego Ładu.
Czytaj także: